האחדות נשלפת בקרב על התיקים

כחלון ביטל פגישת מו"מ, בנט רומז שהוא מוכן ללכת לאופוזיציה - עוד לפני שהתחיל המו"מ הקרבות בעיצומם. רגב מהליכוד מאיימת: "הסחטנות תוביל לממשלת אחדות ולבחירות תוך שנתיים". הרצוג זועם: "אנו לא כלי משחק‎" ואלקין ניסה להרגיע ("נמצא פתרונות ברוח טובה")

הליכוד לא מצליח לגבש פשרה עם השותפים הטבעיים - ומנסה לגרור את המחנה הציוני לאחדות? לאחר המשבר בשיחות עם משה כחלון וביטול פגישת המו"מ בינו לבין הליכוד - ובצל רמיזתו של בנט על הליכה לאופוזיציה - טענה היום (חמישי) האישה הבכירה בליכוד, ח"כ מירי רגב, כי בנט, כחלון וליברמן מתנהלים "באופן סחטני".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"שהציבור לא יבוא בטענות לליכוד אם נלך לממשלת אחדות ובעוד שנתיים נלך שוב לבחירות. הליכוד, עם 30 מנדטים, לא ישמש ועדת קישוט בממשלה הבאה", הוסיפה רגב. לדבריה, התנהלות ראשי מפלגות המחנה הלאומי היא "יריקה לציבור בפנים". 

רגב, שמצפה בעצמה להתמנות לשרה ואמרה כי היא מעוניינת בתיק השיכון - אותו רוצה גם כחלון - ציינה כי "ראש הממשלה פועל להקים ממשלה יציבה, עם יכולת משילות שתוכל לבצע רפורמות משמעותיות שיביאו בשורה לציבור. בדיוק כפי שהבטחנו במהלך הבחירות".

"הגיע הזמן שהציבור שתמך במפלגות הקטנות והבינוניות ישלח מסר ברור לנבחריו, מסר שהם רוצים ממשלה בראשות נתניהו שתוקם כמה שיותר מהר, ממשלה לאומית ויציבה שתדאג לציבור. די עם הסחטנות".

"לא נהיה ועדת קישוט". רגב (פלאש 90 , מרים אלסטר)

לעומת רגב, חברה לסיעה זאב אלקין ניסה לשדר מסר מרגיע ומפייס: אלקין, המכהן כיו"ר הסיעה, אמר בפתח הפגישה עם נציגי הבית היהודי בכנסת כי "אנחנו מתנהלים בדיוק כפי שהבטיח ראש הממשלה: הבטחנו שהטלפון הראשון יהיה למרים פרץ והטלפון השני לנפתלי בנט וכך היה. הבטחנו במערכת הבחירות שכחלון יהיה שר האוצר ואמרנו לו את זה מיד אחרי".

"אנחנו פותחים את המשא ומתן באופן טבעי עם השותפים הטבעיים. ישראל זקוקה לממשלה יציבה כמה שיותר מהר. ננהל משא ומתן מהר ככל האפשר. ברור שיהיו חילוקי דעות ובחדר הזה נמצא פתרונות ברוח טובה", הוסיף אלקין.

יו"ר סיעת הליכוד, שכיהן כסגן שר החוץ ושואף גם הוא להתמנות לשר, התייחס להחלטתו של כחלון לבטל את הפגישה עם הליכוד: "אנחנו מצטערים על הביטול הבוקר. זה טבעי שיכולות להיות דרישות ודרישות סותרות. המקום למצוא פתרון זה החדר הזה, אני לא מכיר שום דבר אחר. לכן אני מקווה שכמה שיותר מהר נחזור למשא ומתן".

ראש הממשלה בנימין נתניהו נדרש גם הוא למשבר במגעים. "לא במקרה הטלפון השני שלי אחרי שהתבררו תוצאות הבחירות, אחרי מרים פרץ, היה אל נפתלי בנט", אמר. "אני רואה בבית היהודי נדבך חשוב ומרכזי ושותף אמיתי לדרך בממשלת ליכוד לאומית, יציבה וחזקה בהנהגתי".

בדרך לאחדות? הרצוג ונתניהו (חדשות 2, רויטרס)

הרצוג: לא נהיה כלי משחק

למרות הרמיזה של רגב על האפשרות לאחדות, יו"ר המחנה הציוני הרצוג מיהר להכחיש את האפשרות בהודעה שכתב בעמוד הפייסבוק שלו. "אם מישהו רוצה לדעת מה הכוונות שלי ושל המפלגה שלנו, מוזמן לשאול ולהקשיב למה שאני אומר. בדיוק כמו שחברי משה כחלון כתב, כל היתר זה ספינים של בעלות ובעלי עניין", כתב הרצוג. "מפלגת המחנה הציוני היא לא כלי משחק במירוץ להריסת מדינת ישראל שבנט וביבי רצים בו".

הרצוג הוסיף כי "בנט מתבכיין ומאיים באופוזיציה, הכל כדי לסחוט עוד התנחלות, עוד תקציב לעמותה של מקורבים או תפקיד שר שבאמצעותו יסכן את כל האינטרסים של מדינת ישראל. אני אמרתי ואגיד שוב, אנחנו הולכים להיות אופוזיציה לוחמת, חזקה ובועטת מול ממשלה מסוכנת שתחריף את הבידוד הבינלאומי, תעמיק את העוני ואי השוויון, תמשיך להפיץ פחד ותהרוס כל סיכוי לאופק מדיני בשנים הקרובות".

בנט ונתניהו, ארכיון (מרים אלסטר, פלאש 90)

בנט: "נתניהו חזר בו ומדלג עלינו"

המשבר עם "השותפה הבכירה" מחריף: זמן קצר לפני הפגישה בין נציגי הליכוד והבית היהודי, טען בנט כי "נתניהו מדלג עלינו" ולא שלל אפשרות של ישיבה באופוזיציה - מהלך שיחייב את נתניהו לצרף מפלגות אחרות כגון המחנה הציוני או יש עתיד.

בתגובה לאחד מעוקביו בפייסבוק, שהפציר בו לשבת בממשלה, כתב בנט: "לצערי נראה כי ראש הממשלה מתכנן להכניס את בוז'י וציפי. הוא גם חזר בו מאמירתו שלא יאפשר הקמת מדינה פלסטינית, ובכלל מתנער מכלל התחייבויותיו הלאומיות".

בנט, שדרש שדרוג לתפקיד בכיר (הביטחון) ותיקים גם לאורי אריאל ואיילת שקד, הוסיף כי "מהאופוזיציה, אם כך יהיה, נוכל לשרת את עם ישראל בצורה שתשפיע לא פחות על מדיניות הממשלה. לפעמים דווקא מבחוץ, בהעמדת עמדות ברורות ואלטרנטיבה ברורה, ההשפעה המעשית על הממשלה גדולה יותר".

"בניגוד לשמועות, לא עסקנו בנושא התיקים אלא על העקרונות של הבית היהודי", אמרו נציגי המשא ומתן מטעם המפלגה, ניר אורבך ועו"ד איתן אברמן. "ביקשנו חוק העמותות, ביטחון הצפון ונושאים הנוגעים לזהותה היהודי של ישראל. זה לא סוד שיש לנו תחושה לא פשוטה עם התנהגות הליכוד".

נציגי ש"ס, היום (עמית ולדמן)

דרעי: "הבחירות היו על דרך ולא על תיקים"

גם ש"ס התייצבה היום למשא ומתן, ויו"ר הסיעה אריה דרעי - ששואף לחזור למשרד הפנים - אמר ש"הבחירות היו על דרך ולא על תיקים, לפיכך לא נדון כלל על נושא התיקים לפני שיסוכמו הנושאים החברתיים של ש"ס".

התנאים שדורש דרעי עוד לפני הדיון על התיקים הם: העלאת שכר המינימום, הורדת מע״מ על מוצרי יסוד והקצאת 7.5 אחוז מכל פרוייקט של ממ״י (מנהל מקרקעי ישראל) לדיור הציבורי - כך הנחה דרעי את יו"ר צוות המשא ומתן, השר לשעבר אריאל אטיאס. נציגי המפלגה אמרו לקראת הפגישה עם אנשי הליכוד כי "עברנו מערכת בחירות קשה. הקב"ה שלח אותנו לכאן".

‎כחלון פוצץ את המגעים עם הליכוד

העימות החזיתי עם בנט אינו המשבר היחיד שניצב בפני נתניהו: לאחר שראש הממשלה הבטיח ככל הנראה את ועדת הכספים ליהדות התורה, הורה אמש יו"ר כולנו משה כחלון לבטל את הפגישה עם צוות הליכוד שתוכננה להיום.

"בעקבות המעשה הפוליטי של הליכוד של חלוקת תפקידים על חשבון כלי העבודה הדרושים להורדת מחירי הדיור וטיפול ביוקר המחיה, עוד לפני שצוותי המו"מ הקואליציוני ישבו, הורה יו"ר מפלגת כולנו משה כחלון לצוות המו"מ של המפלגה לבטל את הפגישה עם צוות הליכוד", נמסר מהמפלגה.

"בליכוד הגיבו הבוקר לביטול הפגישה וטענו כי מדובר בצעד תמוה ומיותר מצד כחלון. "הציבור מצפה להקמת ממשלה במהירות לטובת כלל אזרחי ישראל - והמקום לבירור הנושאים והמחלוקות הוא סביב שולחן המשא ומתן הקואליציוני", ציינו במפלגה.

עמית ולדמן השתתף בהכנת הידיעה.