נשיא המדינה מגיב לאיומים: "מנהיגינו מרשים להתיר את הרסן"

בשבוע האחרון אמירותיו של נשיא המדינה ראובן ריבלין זכו למבול של קללות ונאצות. בריאיון לאולפן שישי מדגיש ריבלין שקיצוני הימין לא ירתיעו אותו או ישנו את שגרת יומו, וגם מעביר ביקורת על חבריו בממשלה ובכנסת: "עושים הכל כדי לזכות באותו נתח פוליטי"

שנה לאחר תחילת כהונתו, מצא עצמו נשיא המדינה ראובן ריבלין באחד השבועות הקשים בתולדותיו. לאחר שהעז להוציא הודעת גינוי בעברית ובאנגלית על הצתת הבית בכפר דומא, בו נשרף למוות התינוק עלי דוואבשה, ספג הנשיא שלל קללות, איומים ואפילו תמונות שלו במדי אס.אס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בריאיון לאולפן שישי, מותח ריבלין ביקורת גם על חבריו בממשלה ובכנסת. "יש רוח רעה משום שאנחנו כמנהיגים טועים ומנסים ללכת בין הזרמים השונים במקום לומר - הרף, שמש בגבעון דום!", אומר הנשיא. "מנהיגנו לצערנו הרב, עושים הכל כדי לזכות באותו נתח פוליטי ומרשים לעצמם להתיר את הרסן".

במהלך הריאיון מתח ריבלין ביקורת מרומזת על שתיקתם של בכירים בהנהגה לנוכח ההתבטאויות הקשות נגדו והאיומים על חייו. "אם היו אומרים על מישהו שהוא שונא ישראל והייתי חושב שחשוב להגיב, הייתי קם ואומר זאת", אמר. "הייתי קם ואומר שייתכן שהאדם אולי טועה, אבל הוא עושה כל שביכולתו למען מדינת ישראל ועם ישראל".

ריבלין הוסיף והתייחס גם לחוסר התמיכה מבית לו זכה, ובפרט לאמירותיו של יו"ר סניף הליכוד בבאר יעקב שקרא לאשפזו בשל אמירותיו. "הליכוד הוא סופרמרקט שפעמים רבות תהיתי האם אני חלק מהם או הם חלק ממני", אמר. "נדמה לי שאולי הם עשו טעות שהם בחרו בחירות כי הדברים שהם חושבים ומטיפים להם, הם אינם הדברים שעליהם חלמנו ואותם הגשמנו".

"העיקרון החשוב ביותר - היחסים עם ארה"ב"

לדבריו של ריבלין למרות הקושי שחווה בשבוע האחרון אין לכך השפעה על התנהלותו היומיומית. "אני לא יודע פחד מהו אני מפחד רק מדבר שהוא מוחשי, ואני לא אשנה מסדר יומי כהוא זה", הדגיש. "אנשי האבטחה יודעים שאני אהיה היכן שארצה ואם הם רוצים הם יכולים לבוא גם".

לשאלת יחסיו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שלא תמך בבחירתו לתפקיד, הוא בוחר שלא להתייחס אך רמז שאינו מסכים עם התנהלותו בכל מה שקשור להסכם הגרעין עם אירן. "אנחנו צריכים להבין שיש שלושה עקרונות למדיניות החוץ של ישראל: הראשון, היחסים עם ארה"ב, השני שהוא לא פחות חשוב הוא היחסים עם ארה"ב ולעומת זאת העיקרון הכי חשוב הוא היחסים עם ארה"ב".