דרעי בריאיון לחדשות 2: מבטיח לא לוותר על מע"מ אפס

גם לאחר אישור התקציב, יו"ר ש"ס מצהיר כי ימשיך לקדם את התכנית להוזלת מוצרי יסוד - למרות התנגדות האוצר. "התחלנו לקיים את הבטחת הבחירות, אבל זה לא היה מספיק", טען. על מתווה הגז שיובא בקרוב להחלטתו: "עוד לא החלטתי כלום, חכו ותראו"

"לא כל השקפה של האוצר צריך לאמץ": לאחר מאבק וכיפופי ידיים, יו"ר ש"ס אריה דרעי התרצה - ואפשר את אישור תקציב המדינה בממשלה. כעת מתברר כי הפשרה הזמנית היא לא סוף פסוק - יו"ר ש"ס אריה דרעי ממשיך להבטיח לקדם את הבטחת הבחירות שלו, מע"מ אפס על מוצרי יסוד, למרות התנגדות האוצר. בריאיון הערב (חמישי) ליונית לוי במהדורה המרכזית הבטיח דרעי כי יפעל לאישור מע"מ אפס בהמשך ובתקציבים הבאים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני הבטחתי שיהיה מע"מ אפס על מוצרי יסוד - תרשמי לך, בעזרת השם זה ייושם", אמר דרעי. "אנשי האוצר הם אנשים נהדרים, אבל בסוף לנו כשרים יש אחריות. אנחנו נצליח בזה בעזרת השם". יו"ר ש"ס הבהיר כי "הממשלה החליטה ללכת עם הדבר הזה".

במערכת הפוליטית טענו כי דרעי התקפל כשלא הכניס את מע"מ אפס לתקציב ולמעשה נסוג מהבטחת הבחירות, אך לדבריו הוא העדיף לקדם הוזלות משמעותיות בחשמל, במים ובתחבורה. לפני הבחירות הצהיר דרעי כי מדובר באחד מהתנאים ההכרחיים להצטרפות ש"ס לממשלה: האוצר התנגד וגם סגן שר האוצר יצחק כהן מש"ס הודה אתמול כי "יש בעיה ליישם את מע"מ אפס", אך דרעי הדגיש כי "בתקציבים הבאים זה ישתנה, אני דבק בעמדותיי".

"עוד לא קיבלתי החלטה בנושא הגז"

"היה תקציב של מיליארד שקלים, והגענו למסקנה שבתחומים האלה נוכל לתת הכי הרבה לציבור", הוסיף דרעי - והתייחס בכך להנחות בחשמל, במים ובתחבורה הציבורית למעוטי יכולת, עליהן סיכם עם שר האוצר משה כחלון. "קודם כל קבענו את העיקרון - לוקחים ממי שיש לו ונותנים למי שאין. אתמול התחלנו לקיים את הבטחת הבחירות, אבל זה לא מספיק - אנחנו בתחילת הדרך".

דרעי הבהיר כיצד תיושם ההנחה: "כל הנוסעים בתחבורה ציבורית יזכו להנחות. כל מי שנוסע בתחבורה הציבורית הם נזקקים, אנשים שזקוקים. הם לא עניים אבל אין להם מכוניות". לדבריו, הממשלה מעוניינת גם לעודד את השימוש בתחבורה הציבורית. "זה גם שירות לאנשים השקופים - יש לכם ממשלה וכתובת", אמר בקריצה לקמפיין הבחירות שלו.

בתקופה הקרובה יידרש דרעי להכריע בנושא מתווה הגז, ובעוד חברי כנסת מהאופוזיציה תקפו אותו על כוונתו לאשר את ההסכם השנוי במחלוקת, דרעי הבהיר כי טרם החליט כיצד יצביע. "באופוזיציה קל להוציא ציוצים, אבל עוד לא החלטתי כלום בנושא הגז - חכו ותראו", אמר. "כשיגיע זמן החלטה אתם תראו".

ביקורת מבפנים: "מע"מ דיפרנציאלי הוא בעייתי"

שעות ספורות לפני אישור התקציב בממשלה, סגן שר האוצר יצחק כהן שפך אתמול מים קרים על הבטחת הבחירות של דרעי: בריאיון לגלי צה"ל כי "זו בעיה ליישם מע"מ אפס". כהן הוסיף כי "גם השר דרעי וגם השר כחלון רואים באותו כיוון, יש כאן הישג מאוד מרשים למר דרעי". בריאיון לאסף ליברמן הודה כהן כי הבטחת הבחירות של דרעי למעשה לא ריאלית. "הדרישה הראשונית הייתה למע"מ אפס למוצרי יסוד, אבל זו בעיה ליישם מע"מ אפס", אמר.

כהן שיבח את התקציב שגיבש השר שנמצא מעליו - שר האוצר כחלון - עם ראש סיעתו דרעי: "זה תקציב מאוד חברתי. הכסף הגדול ימוקד לשכבות החלשות, וזו המטרה. אנחנו יודעים בדיוק מי הן, הן מוכרות בביטוח הלאומי".