דנים על התקציב: רגב לנתניהו וכחלון - נתראה בכנסת

הממשלה מכונסת לדיון שבסופו היא צפוי לאשר את התקציב של שר האוצר משה כחלון. שרי ש"ס שהביעו התנגדות לתקציב אחרי שהדיונים הליליים בין דרעי לכחלון הגיעו למבוי סתום, החרימו את הישיבה. השרה רגב: "התקציב יעבור גם אם אצביע נגד, נתראה בכנסת"

הממשלה דנה כעת בתקציב המדינה לשנתיים הקרובות וצפויה להביאו להצבעה מאוחר יותר היום (רביעי). אישורו של התקציב עדיין מוטל בספק, כשגם שרי ש"ס מאיימים להצביע נגדו אם לא ייענו דרישותיהם, וגם שרת התרבות והספורט מירי רגב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הישיבה עצמה התקיימה ללא שרי ש"ס, אריה דרעי ודוד אזולאי, שנמנעו מלהגיע אליה לטענתם במחה על הנסיגה מההסכמות שהושגו עם שר האוצר כחלון. את התנגדותם לתקציב הם העבירו בפתק בסוף הישיבה, כך נמסר מדוברו של דרעי.

על אף הפרסום על ההסכמה העקרונית בין שר האוצר כחלון לשר הכלכלה דרעי על שורת הקלות לעשירונים הנמוכים -  בש"ס מאיימים כי אם לא תאושר דרישתו של דרעי בנוגע למע"מ 0 לארבעת העשירונים התחתונים - הם לא יהססו להצביע נגד התקציב. מקורבי דרעי אמרו הבוקר כי לאור המבוי הסתום, דרעי והשר דוד אזולאי יצביעו היום נגד התקציב שיוצג בישיבת הממשלה.

רגב לנתניהו וכחלון: נתראה בכנסת (פלאש 90, יונתן סינדל)

רגב נגד התקציב: "נתראה בכנסת"

השרה מירי רגב לא היססה להביע את התנגדותה לתקציב הקרוב בשך הקיצוץ הצפוי בתקציב התרבות. "לצערי אנחנו נמצאים במשבר מול האוצר. לא הצלחנו להתקדם עם העלאת תקציב ההתרבות והספורט", אמרה במהלך הדיונים. "תקציב התרבות והספורט גם הוא חברתי גם הוא אזרחי", הוסיפה.

רגב הוסיפה כי לא ייתכן שתקציב התרבות והספורט לא יעלה. "ככל הנראה התקציב יעבור בממשלה גם אם אני לא אצביע בעדו", ציינה והוסיפה מסר לראש הממשלה ושר האוצר: "לצערי נתראה בכנסת".על רקע דיוני התקציב בישיבת הממשלה, עשרות נגני תזמורת סימפונט רעננה קיימו קונצרט מחאה אל מול משרדי ראש הממשלה המחאה על חוסר תקצוב תרבותי ראוי לטענתם. באנו לכאן כדי שלכל אזרח במדינה תהיה הזכות לתרבות. השר כחלון מדבר על ערכים - אנחנו מיישמים אותה". ציינו המפגינים.

"העם רעב גם לתרבות. המאבק הוא על הגדלה משמעותית של תקציב התרבות באופן קבוע. לא נסתפק בתוספת חד פעמית או בביטול הקיצוץ", אמרו במטה להצלת התרבות.

"הדרישה לא ריאלית", דרעי. ארכיון (פלאש 90 מרים אלסטר)

מוקדם יותר הבוקר הודה סגן שר האוצר, יצחק כהן (ש"ס), כי ישנה בעייתיות ביישום הבטחת הבחירות של מפלגתו בנוגע למע"מ אפס כשנשאל על התנאי שהציחבה מפלגתו להצבעה בעד התקציב. "גם השר דרעי וגם השר כחלון רואים באותו כיוון, יש כאן הישג מאוד מרשים למר דרעי", אמר כהן בנוגע לוויתורים של ש"ס בדרך לאישור התקציב.

בריאיון לגל"צ הודה כהן כי הבטחת הבחירות של דרעי למעשה לא ריאלית. "הדרישה הראשונית הייתה למע"מ אפס למוצרי יסוד, אבל זו בעיה ליישם מע"מ אפס", אמר. "מע"מ דיפרנציאלי הוא בעייתי".אמש דווח כי כחלון ודרעי הגיעו להבנות עקרוניות לפיהן יינתנו לשכבות החלשות שורה של הטבות, בהן הנחה של 15-20% בתעריפי המים והחשמל לשלושת או ארבעת העשירונים התחתונים. כמו כן הסכימו השניים על הפחתה של כ-15% בתעריפי התחבורה הציבורית מהשנה הבאה, לכלל האוכלוסייה, ללא קשר להוזלה בנסיעות שעליה הודיע אתמול משרד התחבורה.

גם שר החינוך נפתלי בנט הביע לפני מספר ימים את התנגדותו לתקציב הצפוי. "אם האוצר מתכנן לפגוע בחינוך, יגלה שאין לו אצבעות להעביר תקציב. הבטחתי סייעת שנייה, צפיפות בכיתות, מתמטיקה, ואקיים", אמר.