בכיר ש"ס מודה: הבטחת הבחירות שלנו לא ישימה

ביום שבו מובא אישור התקציב לממשלה, בש"ס מודים כי הבטחת הבחירות עליה ויתרו, ביטול המע"מ על מוצרי יסוד, לא אפשרית. "זו בעיה ליישם מע"מ אפס", הודה בכנות פוליטית נדירה סגן שר האוצר יצחק כהן, איש ש"ס

רגע לפני קרבות התקציב, בכיר ש"ס מודה בבעייתיות של הבטחת הבחירות: יצחק כהן, סגן שר האוצר, התראיין הבוקר (רביעי) לגלי צה"ל בנוגע לתקציב - שיוגש היום להצבעה בממשלה. כאשר נשאל לגבי הבטחת ש"ס למע"מ אפס והתנאי של דרעי לאישור התקציב, הודה כהן כי "זו בעיה ליישם מע"מ אפס".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"גם השר דרעי וגם השר כחלון רואים באותו כיוון, יש כאן הישג מאוד מרשים למר דרעי", אמר כהן בנוגע לוויתורים של ש"ס בדרך לאישור התקציב. בריאיון לאסף ליברמן הודה כהן כי הבטחת הבחירות של דרעי למעשה לא ריאלית. "הדרישה הראשונית הייתה למע"מ אפס למוצרי יסוד, אבל זו בעיה ליישם מע"מ אפס", אמר. "מע"מ דיפרנציאלי הוא בעייתי".

כהן שיבח את התקציב שגיבש השר שנמצא מעליו - שר האוצר כחלון - עם ראש סיעתו דרעי: "זה תקציב מאוד חברתי. הכסף הגדול ימוקד לשכבות החלשות, וזו המטרה. אנחנו יודעים בדיוק מי הן, הן מוכרות בביטוח הלאומי". למרות המסר האופטימי של סגן שר האוצר, יועצו של דרעי הבהיר כי ש"ס טרם הודיעה על תמיכה בתקציב. איציק אלרוב, המשמש כיועץ של שר הכלכלה, אמר גם כן בריאיון לגלי צה"ל כי "עוד אין סיכום בין כחלון לדרעי. נכון לעכשיו דרעי מצביע נגד התקציב"

לפני הבחירות הצהיר דרעי כי מדובר באחד מהתנאים ההכרחיים להצטרפות ש"ס לממשלה, ודחה את הטענות לפיהן סיכם עם נתניהו מראש: "אני מבקש אחת ולתמיד להוריד את העניין מסדר היום ולהבהיר שהדיל היחידי מבחינתי יהיה עם מי שיסכים לשני תנאי הברזל שלי למען כלל ישר - הורדת המע"מ על מוצרי יסוד והעלאת שכר המינימום".

בעקבות ההבנות שהושגו בימים האחרונים, שרי הממשלה צפויים לאשר הבוקר את התקציב. אחד המכשולים האחרונים הוסר לאחר שכחלון ודרעי הגיעו להבנות לפיהן יינתנו לשכבות החלשות שורה של הטבות, בהן הנחה של 15-20% בתעריפי המים והחשמל לשלושת או ארבעת העשירונים התחתונים.

כמו כן הסכימו השניים על הפחתה של 15% בתעריפי התחבורה הציבורית מהשנה הבאה, לכלל האוכלוסיה, ללא קשר להוזלה בנסיעות שעליה הודיע אתמול משרד התחבורה.