"לפני הלינץ' ברשת - תעצרו רגע, בצד השני יש בן אדם"

לאחר שכונה "בוגד" ו"נאצי" משום שגינה את הפיגוע שבו נרצח התינוק בכפר דומא, התייחס נשיא המדינה ריבלין להסתה ברשתות החברתיות וקרא לסבלנות: "רגע לפני שקוראים לשוטר נאצי, רגע לפני ששופכים את הדם - בואו נזכור שבצד השני יש בן אדם"

"בצד השני של כל סיטואציה יש בן אדם". הנש (יונתן סינדל, פלאש 90)

בערב לזכרו של תנ"צ אפרים ברכה ז"ל שנערך היום (שלישי), התייחס נשיא המדינה ראובן ריבלין לתופעת ההסתה בתקשורת וברשתות החברתיות, תופעה ממנה סבל אף הוא לאחרונה, לאחר שגינה את רצח התינוק בכפר דומא. "לנוכח מותו הטראגי של תנ"צ אפרים ברכה ז"ל, הלקח הוא בפשטות שבצד השני של כל סיטואציה יש בן-אדם", אמר ריבלין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ברובד האנושי, הרגשי הבסיסי ביותר, שבו אנו מבינים שכולנו בני אדם, שמתחת למדי התת-ניצב יש בן אדם", הוסיף ריבלין. "מתחת לגלימת השופט, או הפרקליט, גם מתחת למדי האסיר ומתחת לחליפת הסנגור - בן אדם. ומאחורי השלט שמחזיק המפגין, ואפילו מתחת לחליפת הפוליטיקאי. רגע לפני שיגור המאמר המושחז, שיתוף הפוסט הארסי, לפני ה'שיימינג', הלינץ' ברשת - תעצרו רגע, בצד השני יש בן אדם".

ריבלין התייחס בנאומו גם למתקפה נגדו ולכינויים בהם כונה ברשתות החברתיות ואמר: "רגע לפני שקוראים לשוטר נאצי או קובעים שפקיד הוא גזען, מאיימים על פקח חניה, ורגע לפני שמקללים מורה, רגע לפני ששופכים את הדם - בואו נזכור - בצד השני יש בן אדם. מי ייתן ומותו הטראגי של תת ניצב אפרים ברכה ז"ל ישמש לנו תמרור אזהרה, לבל נשכח את האנושי שבנו ולבל נשאיר את שוטרינו 'חשופים בצריח'".

מאגף החקירות 433 נמסר כי הערב, שנערך במכללה הלאומית לשוטרים בבית שמש, הוקדש כולו להוקרת זכרו ודרכו של אפרים ברכה ז״ל כאדם, כמפקד וכאיש משטרה שהיווה דמות ומופת למקצוענות, לצנעה וליושרה בקרב מפקדיו, פקודיו וחבריו לדרך.

קללות ואיומים ברשתות

לאחר שגינה בחריפות את רציחתו של עלי דוואבשה, תינוק בן שנה וחצי שנשרף למוות בפשע השנאה בכפר דומא, נחשף הנשיא לקללות ואיומים רבים ברשתות החברתיות. ריבלין, כמו ראש הממשלה בנימין נתניהו, ביקר את בני משפחת דוואבשה המאושפזים בבתי החולים. בעמוד הפייסבוק שלו כתב בערבית ובעברית בין היתר: "יותר משאני חש בושה, אני חש כאב. כאב על רציחתו של תינוק קטן. כאב על שבני עמי בחרו בדרך הטרור ואיבדו צלם אנוש. דרכם אינה דרכי. דרכם אינה דרכינו. לצערי הרב, עד עתה נראה שטיפלנו בתופעת הטרור היהודי ברפיון".

"חתיכת אפס מאופס. סופך יהיה גרוע יותר משל אריאל שרון אתה עוד תראה", איימה אחת הגולשות בתגובה לדבריו של הנשיא. גולש אחר כתב: "אני מתפלל שיקום עוד איזה 'יגאל אמיר שליטא' וינקה אותך ואת אנשי הערב ממדינתנו היהודית, אז שיהיה לך מחלות קשות וכל רע". אחרים רבים קראו לו להתפטר - קיללו אותו, ואף כינו אותו "עוכר ישראל". "לך תתאסלם", כתב לו אחד הגולשים בעמוד הפייסבוק, "אתה לא מייצג אותנו".