לבני: נתניהו שותק מול ההסתה

בעקבות פשעי השנאה האחרונים ובראשם רציחתם של התינוק הפלסטני ודקירת הנערה שירה בנקי במצעד הגאווה כינסה האופוזיציה דיון פגרה מיוחד בכנסת. לבני תקפה: "אין ראש ממשלה בישראל כשח"כים ושרים מאיימים להרוס את בג"ץ והוא שותק או ממלמל גינוי רפה". השר ארדן: "די עם המוסר הכפול, אתם אדישים לדם של מתנחלים"

ישיר: דיון מליאת הכנסת בתופעת פשעי השנאה (חדשות 2)

מליאת הכנסת התכנסה הבוקר (שלישי) לדיון פגרה מיוחד בתופעת פשעי השנאה, שנערך ביוזמת המחנה הציוני ומפלגות אופוזיציה. זאת, בעקבות שורת האירועים האחרונים ובראשם רצח התינוק הפלסטיני עלי דוואבשה בכפר דומא ופיגוע הדקירה הקטלני במצעד הגאווה בירושלים שבו נרצחה שירה בנקי הת ה-16.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הראשונה לנאום בדיון המיוחד הייתה ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני) שביקרה את הממשלה שלטענתה לא מתייחסת בחומרה לפשעי השנאה. "הכי קל למנהיגים לומר שזה רק שוליים", אמרה לבני מעל דוכן הנואמים. "'זה רק שוליים' אומר מי שרוצה להישאר במרכז הנוח פוליטית ושלא רוצה לריב עם אף אחד".

"אין בימים אלה מלך בישראל", תקפה לבני ישירות את נתניהו. "אין ראש ממשלה בישראל כששותפיו הטבעיים קוראים למצעד הגאווה 'מצעד התועבה' או 'מצעד הבהמות' והוא שותק. אין ראש ממשלה בישראל כשחברי כנסת ושרים מאיימים להרוס את בג"ץ והוא שותק או ממלמל גינוי רפה. אין ראש ממשלה בישראל כששרים עומדים על הגג, מקדשים בניינים לא חוקיים, כשנערים זורקים אבנים ושקיות שתן על כוחות הביטחון - ובתמורה הוא נותן להם בנייה נוספת".

"התקרבנות היא לא תחליף לחשבון נפש"

"אל תבלבלו אותנו - הקורבן בשבוע הנורא הזה היא שירה והקהילה הלהט"בית, ולא מי שלא נתנו לו לנאום בעצרת", המשיכה לבני. "הקורבן היא משפחת דוואבשה ולא ההתנחלויות שנדרשו רק לרגע לבדק בית. התקרבנות היא לא תחליף לחשבון נפש לדברים איומים שיצאו מהבית הזה ומנציגיו כלפי הקהילה".

השר לביטחון פנים גלעד ארדן השיב בשם הממשלה ותקף את האופוזיציה: "האחריות היא, אכן, קודם כל על הממשלה לפעול נגד רוצחים שפלים, אך הדרך בה תקפתם והשחרתם מחנה שלם זו לא הדרך להוקיע. מי שמגנה מעשים נפשעים מימין, צריך לגנות גם מעשים נפשעים שנעשים על ידי החברה הערבית או פלגים אחרים בחברה. די עם המוסר הכפול".

הוא אמר כי אינו זוכר גינוי להסתה שמגיעה מהשמאל נגד מתנחלים או אנשי ימין. "הצביעות לא נגמרת פה, מי מכם גינה את התייחסות החברה הערבית לקהילה הגאה?", שאל.

"אדישים לדם של מתנחלים"

ארדן פנה ישירות לחברי מרצ שקראו קריאות ביניים: "אתם אדישים לדם של מתנחלים, כשהם נפגעים מבקבוקי תבערה או אבנים אתם לא מגנים ככה". בתגובה צעקו לעברו מספסלי האופוזיציה: "חוצפה! עדיף שתשתוק!".

ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) תקף גם הוא את הממשלה וטען כי היא שותפה למימון הגורמים המסיתים. "הממשלה מממנת את ועד מתיישבי השומרון שהוקם על ידי ראש המועצה האדון מסיקה, שנעצר לאחרונה בפרשת שחיתות", אמר חנין.

"בפרסומים של הארגון הזה מדברים בגלוי על פלישה לכפרים ערביים, על פעולות הרס", הוא המשיך. "הוועד הזה גם פרסם לפני הבחירות סרטון הסתה אנטישמי שהשווה בין פעילי זכויות אדם לבין משתפי פעולה עם הנאצים. כל המעשים האלו נעשו בידי ועד מתיישבי השומרון הממומן מתקציב המסים של כל אחד ואחת מאיתנו. אל תשתמשו בכספי המסים שלנו".