הצעת חוק: פיקוח על עברייני פשעי שנאה

ח"כ רויטל סויד טוענת כי "עברייני פשעי שנאה על רקע דת, גזע, מין ונטייה מינית הם פצצה מתקתקת". לפיכך היא תגיש הצעה שתגרום לפקח על מי שעלול לעשות זאת באישור בתי המשפט

ישי שליסל, דקר פעמיים

בעקבות מותה הטראגי של שירה בנקי ז״ל שנדקרה למוות בפיגוע במצעד הגאווה בירושלים, הודיעה ח"כ רויטל סויד (המחנה הציוני) כי בכוונתה להגיש הצעת חוק חדשה שתקבע פיקוח הדוק על עברייני פשעי שנאה שריצו את עונשם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מטרת הצעת חוק החדשה שתגיש ח״כ סויד מיד עם חידוש מושב הכנסת, לאחר הפגרה, הינה "להגן על הציבור מפני ביצוע פשעי שנאה המבוצעים על רקע דת, גזע, ונטייה מינית". הצעת החוק תבקש לחייב פיקוח על מי שביצע פשע שנאה בעברו וסיים ריצוי עונשו.

עוד נכתב בדברי ההסבר להצעת החוק: "פשעי שנאה על רקע אידיאולוגי מבוצעים על ידי אנשים בעלי תפישות עולם מעוותת וזו עומדת בבסיס ביצוע העבירה. לפיכך, קיים סיכון רב שמבצעי פשעי שנאה ישובו ויבצעו עבירות דומות עם שחרורם מן הכלא על רקע אידיאולוגי".

"עברייני פשעי שנאה הם פצצה מתקתקת". ח"כ

"עברייני פשעי שנאה על רקע דת, גזע, מין ונטייה מינית הם פצצה מתקתקת", טוענת ח"כ סויד. "יש להחיל עליהם פיקוח הדוק גם לאחר ריצוי עונשם. בימים אלו, אנו עדים לפשעי שנאה כנגד מקומות קדושים ובני אדם, בין היתר, על ידי מי שכבר ביצעו בעבר פשעים דומים וריצו את עונשם. אם היה מנגנון פיקוח, שי שליסל שביצע את ניסיון הרצח בדקירות במצעד הגאווה בירושלים , היה תחת פיקוח הדוק ובתנאים מגבילים והפשע לא היה מתבצע״.

בהתאם להצעת החוק, תוקם יחידת פיקוח אשר תהיה אחראית לפקח על עברייני פשעי שנאה ובמידת הצורך, תמליץ לבית המשפט, על פי הערכת מסוכנות, מהו צו הפיקוח הנדרש לעבריין. בין היתר, יכלול מנגנון הפיקוח גם את הסעיפים הבאים: אישור כניסה לביתו של המפוקח בכל רגע נתון, אישור כניסה למחשבו של המפוקח בכל רגע והחלת תנאים מגבילים והגבלות תנועה למפוקח.