"למה שמולי בחר לצאת מהארון רק עכשיו?"

בקהילה הגאה אמנם בירכו על יציאתו מהארון של ח"כ איציק שמולי, אך חלקם הביעו פליאה על העיתוי ואף מתחו ביקורת על השימוש הציני לדבריהם בדקירה. "אם שמולי ואחרים היו יוצאים בהמוניהם לפני האירוע זה היה תורם למאמץ להילחם בהומופוביה", טען פעיל בקהילה. מנגד השחקנית אורנה בנאי בירכה: "מאוד מרגש, כל הכבוד"

ח"כ שמולי, ארכיון (מתן חכימי, מאקו)

נבחר הציבור גאה לחשוף, בקהילה שואלים למה דווקא עכשיו: לצד ברכות רבות שקיבל ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) על יציאתו הרשמית מהארון הבוקר (שישי), רבים בקהילה הגאה טוענים כי הוא צריך היה לעשות את הצעד עוד קודם - ולא לחכות לפיגוע מזעזע במצעד הגאווה. עם זאת, גם הם מברכים על הצעד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הדבר האחרון שאפשר להגיד עכשיו זה בשעה טובה, אבל ברוך שפטרנו", אמר יו"ר האגודה ללהט"ב אימרי קלמן. "יציאה מהארון היא הכרחית כדי להלחם בלהט"בופוביה, והוא הח"כ הגאה המוצהר היחיד בכנסת ישראל". קלמן הזמין את שמולי להגיע לעצרת המחאה מחר שתיערך לציון שש שנים לרצח בברנוער - ותוקדש גם לפיגוע הדקירה במצעד הגאווה.

מיקי זאידל, פעיל בקהילה, כתב לשמולי בעמוד הפייסבוק שלו הבוקר: "לא יכול לחשוב על מעשה מכוער וציני יותר ממה שעשית הבוקר. ניצלת את דמן ודמם של הפצועים כדי להפסיק לשקר. איזו יציאה מהארון? אתה לא בארון הרבה שנים. המעשה שלך הגיוני לאור כך: עכשיו ביקשת מהכתבים לדבר על כך, כי זה יעזור לך לעשות את עבודתך, כי אתה מדשדש וסיעתך הנוראית מדשדשת. אתה פחדן עלוב ועכשיו רוצה לגרוף קצת רווח אישי. איפה היית אתמול? תתבייש לך. גועל נפש. טפו".

מעצר הדוקר, אתמול (רויטרס)

"לא צריך לחכות לסכין כדי לצאת מהארון"

פעיל אחר בקהילה תקף גם כן את המהלך הציני, לדבריו: "כמה אנשים צריך בשביל לפתוח דלת של ארון? שישה, שניים במצב קשה. איציק שמולי סוף סוף יוצא מהארון", כתב בפייסבוק. "אם שמולי ואחרים היו יוצאים בהמוניהם לפני האירוע, זה היה תורם למאמץ להילחם בהומופוביה".

אחר הוסיף: "לא צריך לחכות שמישהו ינעץ סכין כדי לצאת מהארון. את הצעד הזה עם כל השלכותיו היה צריך לעשות קודם כדי לקדם חקיקה מתאימה". שי דויטש, יו"ר האגודה ללהט"ב לשעבר, בירך על המהלך - "על אף שהיה צריך רוצח כדי שזה יקרה".

דויטש הוסיף מסר ישיר לשמולי: "כעת אתה נושא על כתפך אחריות כבדה כח"כ היחיד מקהילת הלהט"ב וחובה לעבוד יחד עם ארגוני הקהילה ולהפוך את כל המילים היפות שנזרקו לאוויר אמש ועוד יזרקו אלינו מחר בעצרת למעשים, לחקיקה ועיגון הזכויות הבסיסיות המגיעות לנו למשפחה, לרווחה, לאי אפליה ולביטחון".

"זה לא יהיה פשוט בכלל. אבל כמו תמיד ננצח. נעבור עוד שלב בסולם ונקדם את הקהילה והמדינה למקום טוב יותר", הוסיף דויטש - שציין כי הוא גאה בשמולי.

הביקורת של גורמים בקהילה לא הייתה על עצם היותו בארון, אלא על כך שחזר לטענתם לארון כשנבחר: "איציק היה גלוי ומוצהר ואף שוחח על כך בתקשורת עד לרגע שנבחר לכנסת. נבחר ציבור שמסתתר משדר מסר נורא לצעירים וצעירות בקהילה ובכלל שיש פסול במה ומי שהם", הוסיף דויטש.

אורנה בנאי: "מאוד מרגש, כל הכבוד לו"

גל אוחובסקי, שכתב מספר טורים בהם קרא לשמולי לצאת מהארון ללא אזכור שמו, אמר: "אני מודה שייקח לי רגע לפוגג את הכעס שהצטבר אבל אני אעשה את זה, כי מה שחשוב זה העתיד והדרך הלאה". בפנייה לשמולי אמר: "מקווה שגם אתה תמצא את הדרך להכות על החטא, כי אתה אכן שתקת, אבל אנחנו דווקא לא". בין היתר הציע אוחובסקי לשמולי לחזק את ארגוני הקהילה הגאה ולחוקק חוקים רלוונטיים.

קול שונה השמיעה השחקנית והבדרנית אורנה בנאי, שבעצמה יצאה מהארון לפני מספר שנים. "זה מאוד מרגש, זה לא הפריע לי שהוא לא עשה את הצעד הזה לפני. אין זמן נכון יותר מזה לצאת מהארון, כל הכבוד לו", אמרה לחדשות 2 Online.

לדבריה, עיתוי היציאה מהארון של שמולי הוא "הירואי  - הוא כאילו חובש את הפצעים לקהילה כולה שנפגעה אנושות. אין לי מילים לתאר כמה אני מעריכה אותו ומצדיעה לו על האקט שעשה. מרגש אותי עד דמעות. ואני גם יודעת מנסיון שמהבחינה האישית איציק יזכה בחופש ובשחרור נפלא. מגיע לו".

בטור שפורסם היום ב"ידיעות אחרונות", כתב שמולי שהוא חלק מהקהילה הגאה. "אי אפשר לשתוק עוד שהסכין מונפת על צווארה של קהילה להט"בית שלמה, הקהילה שלי. בשם איזה אלוהים הסתער אמש הפושע המתועב על המון הצועדים? בשם איזו דת הוא שלף את הסכין והחל לדור פעם אחת. ועוד פעם. ושוב פעם".

לפניות לכתב: MatanH@Ch2news.tv

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של מתן חצרוני