הרצוג במתקפה חריפה: "נתניהו מטפטף חרדה במקום להנהיג"

פחות משבוע אחרי ששם קץ לשמועות והודיע שלא יצטרף לקואליציה בראשות נתניהו, יו"ר המחנה הציוני במתקפה חריפה על רה"מ: "אף מנהיג ישראל לא השקיע מאמצים רבים כל כך בהפחדה". מהליכוד נמסר בתגובה: "מדבריו אפשר להסיק שהאירנים מפתחים נשק לצרכי שלום ודאע"ש זה מדע בדיוני"

"נתניהו מטפטף חרדה במקום להנהיג" (פלאש 90, מרים אלסטר)

רק בתחילת השבוע הודיע יושב ראש האופוזיציה יצחק (בוז'י) הרצוג רשמית שלא יצטרף לממשלה בראשות נתניהו, והיום (שבת) הוא כבר תוקף את ראש הממשלה בחריפות. "לישראל דרוש מישהו שינהיג אותה, לא מישהו שיפחיד אותה", כתב הרצוג בעמוד הפייסבוק שלו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ההיסטוריה היהודית רווית טרגדיות, אסונות, חורבן, שואה ופוגרומים, אך זו לא המציאות היום", כתב הרצוג. "אנחנו וילדינו חיים במדינה חזקה ומשגשגת, אך לצערי ראש המדינה שלנו משתמש במה שאני קורא לו 'תסמונת תשעה באב' כדי לטפטף חרדות עמוקים בלב העם".

הרצוג השווה את ישראל לספינה ששטה במים סוערים וקבע כי "נתניהו מחזיק בהגה ומאותת בפאניקה לעבר יושבי הספינה במקום להראות להם את חוף המבטחים". לדברי יושב ראש המחנה הציוני, נתניהו אינו חותר לשלום עם שכנותיה של ישראל ואף פוגע בברית החזקה שלה עם ארצות הברית.

"אף מנהיג ישראלי עד היום לא השקיע מאמצים רבים כל כך בהפחדה ואיומים, אף אחד לא הפך את אותו איום מתמיד בחורבן וכליה ללחם חוקו ולכלי הפוליטי הראשי שלו כפי שעושה נתניהו", הוסיף הרצוג.

מהליכוד נמסר בתגובה: "מדבריו של הרצוג אפשר להסיק שהאירנים בכלל מפתחים גרעין למטרות שלום, בחיזבאללה שוקדים בימים אלה על תכנית לפיתוח התיירות בצפון והסרטונים של דעא"ש - זה בכלל מדע בדיוני. ועכשיו חזרה למזרח התיכון - בשעה שמדינת ישראל ניצבת בפני אתגרים בטחוניים עצומים בכל החזיתות, טוב שראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו בוחן את המציאות בעיניים מפוקחות, מצביע על הסכנות כפי שהן ופועל בנחישות ובאחריות הנדרשת למען ביצור בטחונה של ישראל".

הפחדה ריקה מתוכן? הסכם הגרעין (רויטרס)

"לא נזחל לממשלת נתניהו"

אתמול ציינו במחנה הציוני כי דחיית הדיונים על תקציב המדינה היא רק סימפטום למשבר בממשלת ה-61: "כשהפרנויה המתגברת של נתניהו פוגשת בקואליציה ההולכת ונחלשת שלו, הוא עושה את מה שהוא הכי טוב בו - לדחות, לדחות ושוב לדחות".

בעמוד הפייסבוק של המפלגה התייחסו גם לשיחה התקיפה בין דרעי לנתניהו שנקלטה במצלמות הכנסת: "ביבי גוער בשריו במליאה, מאיים על ראשי המפלגות - הוא יודע שאין ממשלה בישראל". במפלגה גם ציינו את החשדנות של נתניהו לגבי שותפותיו לממשלה - בעיקר ש"ס ויהדות התורה - לאחר ההפסד בהצבעה על הנציגים בוועדה למינוי דיינים.

בתחילת השבוע הודיע הרצוג כי מפלגתו לא תצטרף לקואליציה, וזאת על רקע מגעים בין שתי המפלגות בתקופה האחרונה, שבמהלכן גם נועד נתניהו עם הרצוג ועדכן אותו בדבר פרטי הסכם הגרעין בין אירן למעצמות.

"אני אומר לא לזחילה לממשלת הימין הקיצוני של נתניהו", אמר הרצוג בוועידת מפלגת העבודה. "אני שב ואומר וחוזר ואומר - את הממשלה הכושלת הזאת צריך להחליף היום. אני אומר לא לחיזוק ממלכת הטרור האירנית ולא לשלטון נתניהו הכושל שנכשל למנוע את ההסכם הרע הזה".

גורמים פוליטיים שהיו מקורבים למגעים בין המחנה הציוני לליכוד בתקופה האחרונה אמרו כי נתניהו והרצוג אומנם מעוניינים עקרונית בהקמת ממשלת אחדות, אולם הפערים בנושא המדיני ואף בסוגיית חלוקת התיקים מונעים זאת. כמו כן ההערכה הייתה שלבני ויחימוביץ' יתנגדו נחרצות לממשלת אחדות.