תחקיר: כך נופחו הוצאות הניקיון במעון ראש הממשלה

נהג של רעיית רה"מ שהועסק על ידי חברת ניקיון, עובדים במעון מעבר לתקנים הרשמיים והוצאות שהועמסו לכאורה על תקציב הניקיון בבית. תחקיר חדשות 2 חושף כיצד הוגדלו הוצאות הניקיון במעון ראש הממשלה בניגוד לחוק ולמינהל התקין. משרד רה"מ: "העמדנו לרשות משרד מבקר המדינה את כל הנתונים"

הוצאות הניקיון בבית ראש הממשלה בתקופת נתניהו הוכפלו, והגיעו בשנת 2011 לשיא של כל הזמנים - מיליון 143 אלף שקלים. בדוח מבקר המדינה שפורסם לפני כחמישה חודשים נכתב כי הוצאות הניקיון מופרזות, אך כעת נחשף כי על הסעיף הזה הועמסו לכאורה הוצאות שונות ומשונות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ויקטור סרגה לדוגמה, שימש כנהגה של אשת ראש הממשלה שרה נתניהו. למרות שיש תקן להעסקת נהג עבור רעיית ראש הממשלה, סרגה לא היה עובד של משרד ראש הממשלה בתקן שהוקצה לכך, אלא הועסק באמצעות חברת ניקיון - "קלינור" מקבוצת מיקוד. התקן המקורי של נהג אשת ראש הממשלה מיועד לטובת משרה אחרת במעון.

לא רק הנהג הועסק דרך חברת "קלינור". בתלוש המשכורת של אחד מעובדי הבית, שמעולם לא הועסק בניקיון, נכתב כי המעסיקה היא חברת "קלינור". המחלקה - בית ראש הממשלה. יש להדגיש כי על פי החוק, רק עובדי ניקיון יועסקו על ידי חברת ניקיון. את כל יתר העובדים שאינם מועסקים בהעסקה ישירה, יש להעסיק באמצעות חברת כוח אדם. חברת "קלינור" וגם חברת האם מיקוד מוגדרות חברות ניקיון ושמירה על ידי משרד הכלכלה ולא חברות כוח אדם.

בני הזוג נתניהו, ארכיון (פלאש 90)

סיידוף: "מצפצף על הנהלים"

מלבד הנהג, הועסקו דרך חברת הניקיון גם כמה מאבות הבית, מבשלת וגם מלצרים שהוזמנו מעת לעת לשרת את בני הבית, בעיקר בחגים ובסופי שבוע. גורם המעורה בנעשה בבית ראש הממשלה אומר כי "אופן ההעסקה הזה איפשר להעסיק עובדים במעון ראש הממשלה מעבר לתקנים הרשמיים, וההוצאה עליהם הועמסה לכאורה על תקציב הניקיון בניגוד לכללי מינהל תקין".

ייחקר במשטרה. סיידוף (עמית ולדמן, חדשות 2)

בפברואר אשתקד פורסמה בחדשות 2 הקלטה בה נשמע עזרא סיידוף, סמנכ"ל בבית ראש הממשלה, מנהל שיחה עם אב בית במעון בה הודה כי הוא "מצפצף לעתים על הנהלים של נציבות שירות המדינה". גורמים המעורים בחקירת פרשת ההוצאות טוענים כי סיידוף, שניצח על ניהול העובדים במעון ראש הממשלה, ייחקר בין היתר בחשד לניפוח מלאכותי של הוצאות הניקיון.

ממשרד ראש הממשלה נמסר: "הוצאות בית ראש הממשלה נבדקו על ידי מבקר המדינה, ומשרד ראש הממשלה העמיד לרשות משרד המבקר את כל הנתונים שבידיו".

עורך דינו של עזרא סיידוף מסר בתגובה: "חברת הניקיון נבחרה במכרז על ידי ועדת המכרזים. בפועל, החברה סיפקה עובדים בדיוק לפי תנאי המכרז. אנחנו מבינים שכרגע פופולרי לייחס את כל מה שקורה במשרד רה"מ ובבית רה"מ למר סיידוף, אך כדאי לבדוק היטב את העובדות שהן חשובות יותר מחצאי שמועות שנאמרות מאינטרס כזה או אחר".