דרעי והגז: "ההתקפלות" וההכחשה

יו"ר ועדת הכלכלה כבל טען כי שר הכלכלה דרעי החליט לחזור בו מהתנגדותו ויפעיל את הסעיף שיאפשר לממשלה לעקוף את עמדת הממונה על ההגבלים העסקיים ולהכשיר את מתווה הגז. דרעי הבהיר: אשקול להפעיל סעיף 52 רק אחרי שהכנסת תאשר המתווה

"ההתקפלות" וההכחשה. דרעי (פלאש 90 מרים אלסטר)

יושב ראש ועדת הכלכלה ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני) הפתיע היום (שלישי) את הנוכחים בדיון בנושא מתווה הגז כשהודיע כי שר הכלכלה אריה דרעי החליט לחזור בו מהחלטתו מהחודש שעבר ולהשתמש בסמכותו על מנת לעקוף את הממונה על ההגבלים העסקיים. בעקבות הודעתו נאלץ השר דרעי להבהיר: "רק לאחר אישור מליאת הכנסת אשקול האם להפעיל את סעיף 52".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"כפי שהודעתי בעבר לממשלה, אני לא מוכן להפעיל את סעיף 52 ולפיכך הממשלה לקחה את הסמכות להפעלת הסעיף", הודיע דרעי. עם זאת הוא הבהיר כי לאחר שהנושא לא עלה להצבעה בכנסת, הסמכות להפעלת הסעיף נותרה בידיו.

עורר מהומה בדיון. ח"כ כבל (פייסבוק)

"ראש הממשלה נתניהו ושר האנרגיה שטייניץ הודיעו לשר דרעי כי הממשלה תאשר את המתווה ולאחר מכן הוא יובא לאישור הכנסת", הוסיף דרעי. ח"כ כבל טען כי דרעי ושטייניץ ביקשו להיפגש איתו, אך דרעי הדגיש: "לא ביקשתי מח"כ כבל לקיים התייעצות על סעיף 52".

לדבריו, אתמול התקיימה בכנסת ישיבה בהשתתפות שטייניץ וכבל ונבדקו שם לוחות הזמנים והאפשרויות המשפטיות הקיימות. "צר לי שבתום ישיבה זאת בחר ח"כ כבל להודיע מה שהודיע ואף הבעתי כעת בפניו את מורת רוחי מתוכן דבריו", אמר דרעי.

מתווה הגז יובא לאישור הכנסת (פלאש 90 משה שי)

בחודש שעבר התכנס הקבינט המדיני-ביטחוני והצביע בעד סעיף 52 לחוק ההגבלים העסקיים, שמאפשר לעקוף את הממונה בנימוק כי נושא הגז הוא סוגיה מדינית-ביטחונית. שר הכלכלה דרעי הצביע גם הוא בעד, אך ברגע האחרון הפתיע את הנוכחים, ויתר על הסמכות להיות זה שחותם על הסעיף והעביר את הסמכות לידי הממשלה.

על פניו ויתורו של דרעי היה אמור להסתכם במהלך פרוצדורלי בלבד, אך למעשה הוביל לסחרור פוליטי, מכיוון שעל פי סעיף 31 (ב) לחוק היסוד, העברת הסמכויות מידי שר הכלכלה לידי הממשלה חייבה את אישור מליאת הכנסת. ראש הממשלה נתניהו הבין כי לא יצליח להשיג רוב בכנסת וברגע האחרון החליט לדחות את הדיון במליאה.