חיבוק מהאופוזיציה: ישראל ביתנו דחתה דיון המחייב את נתניהו לנכוח במליאה

אחרי שאספה 40 חתימות המחייבות את ראש הממשלה להתייצב היום במליאת הכנסת, ישראל ביתנו דחתה את הדיון המחייב בנושא עובדי קבלן. הסיבה: ההסכם שנחתם עם אירן - ורצונה של המפלגה לאפשר לו לעסוק בעת הזו בנושא זה. רק לפני כמה שבועות הצביעה המפלגה נגד הליך אישור מתווה הגז והזיקה לנתניהו

ויתר לנתניהו. ליברמן (Miriam Alster/FLASH90)

ראש הממשלה בנימין נתניהו כבר מזמן לא הרגיש רוח כזו במסדרונות הכנסת: אחרי הפגישה המשותפת עם יו"ר המחנה הציוני יצחק הרצוג, הבוקר התבשר כי ישראל ביתנו דחתה הדיון שחייב את נתניהו להתייצב בכנסת. אז מי אמר שההסכם עם אירן רע לישראל?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ישראל ביתנו השיגה 40 חתימות ובכך חייבה את נתניהו להשתתף היום בדיון בכנסת תחת הכותרת "התופעה המתפשטת של העסקת עובדים באמצעות קבלני כח אדם". אבל במפלגה הסבירו כי "נוכח חתימת ההסכם עם אירן והרצון לאפשר לרה״מ לעסוק בנושא זה", הדיון יתקיים במועד אחר. מדובר באותה מפלגה שרק לפני שבועות בודדים הצביעה נגד הליך אישור מתווה הגז רק כדי לפגוע בנתניהו.

אתמול נרשמה "התקרבות ביחסים" גם בין נתניהו ליו"ר האופוזיציה הרצוג. השניים נפגשו בלשכת ראש הממשלה, שם עדכן נתניהו את הרצוג בסקירות שניתנו בישיבת הקבינט בנוגע למשמעויות הביטחוניות של הסכם הגרעין עם אירן - הסכם שהקבינט דחה והצהיר כי ישראל אינה מחויבת אליו. בפגישה חזר הרצוג על דבריו לפיהם ההסכם שנחתם רע לישראל. יו"ר האופוזיציה הדגיש כי הוא מתגייס לעשות הכל למען ביטחון מדינת ישראל במצב החדש.

עודכן. הרצוג (פלאש 90, מרים אלסטר)


ראש הממשלה אמר להרצוג כי העובדה שקיימת הסכמה בין הקואליציה לאופוזיציה באשר לסכנה שמהווה הסכם זה חשובה במיוחד בעת הזאת. השניים סיכמו כי יש להציג חזית אחידה כלפי חוץ בנוגע להתנגדות להסכם, וזאת מתוך חשיבות הדבר לאינטרס הלאומי - כך הדגישו במשרד ראש הממשלה

הרצוג עצמו כתב בעמוד הטוויטר שלו: "שוחחתי עם נתניהו, הבהרתי שכאופוזיציה נתגייס בכוח לטובת ביטחון ישראל. בקרוב אצא לארצות הברית לפעול לקידום חבילת צעדים ביטחונית שתתאים למצב החדש".

לפיד תקף: "הכישלון הגדול ביותר של ראש ממשלה מקום המדינה"

מנגד, לא כולם מגבים את נתניהו ועמידתו נגד ההסכם עם אירן. יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, תקף בחריפות את מדיניותו של ראש הממשלה, שלטענתו הובילה לחתימת ההסכם בתנאים הנוכחיים: ""אנחנו עומדים היום מול הכישלון הגדול ביותר במדיניות החוץ של איזשהו ראש ממשלה ישראלי מקום המדינה. נתניהו הוא לא צ'רצ'יל לפני מלחמת העולם השנייה, הוא גולדה אחרי יום הכיפורים."

לדברי לפיד, בהתנהלות נכונה ניתן היה להגיע להסכם אחר: " בחוץ אנחנו נתמוך בממשלה ונסביר לעולם כולו עד כמה מסוכן ההסכם הזה, וזה מה שאני עושה החל מאתמול. אבל בפנים, בואו נודה על האמת - ראש הממשלה נכשל בניסיון להגיע להסכם אחר. בהתנהלות אחרת של ראש הממשלה יכולנו להגיע להסכם שבו בסוגיה המרכזית שהיא סוגיית הפיקוח היה הסכם שונה. היה אפשר לעשות הסרה של סנקציות לפי אבני דרך ולא לפי לוח זמנים והיה הסכם שונה".

תקף בחריפות. לפיד (פלאש 90)


עוד אמר לפיד כי רה"מ הותיר אחריו חורבות ביחסי החוץ של מדינת ישראל: "עד אתמול העולם כולו היה משוכנע שארה"ב וישראל הולכות תמיד יד ביד. החל מאתמול הוא למד שארה"ב לא מוכנה להקשיב יותר לראש ממשלת ישראל". הוא הפציר בנתניהו להניח את המפתחות ולהתפטר ואמר כי "הוא צריך ללכת הביתה על כישלון בסדר גודל קולוסאלי כזה. ראש ממשלה לא יכול להישאר בתפקידו."