נתניהו על ההסכם: "טעות בקנה מידה היסטורי"

הפוליטיקאים בישראל, מימין ומשמאל, מגנים את הסכם הגרעין שהושג בין אירן למעצמות. רה"מ נתניהו הזהיר מהשלכות ההסכם הרע: "כעת לאירן יש דרך בטוחה לנשק גרעיני". חברות הליכוד חוטובלי ורגב קוראות לנסות למנוע את אשרור ההסכם בקונגרס האמריקני, בעוד שח"כ יחימוביץ' קראה לרה"מ לחדול מהעימות עם וושינגטון

זמן קצר לאחר הדיווחים על ההסכם ההיסטורי שהושג בין אירן למעצמות, מגיעים הגינויים בישראל - מימין ומשמאל. ראש הממשלה נתניהו כינה את ההסכם "טעות בקנה מידה היסטורי" והזהיר מהשלכותיו. סגנית שר החוץ חוטובלי (הליכוד) אמרה כי מדובר ב"כניעה של העולם לציר הרשע" וח"כ יחימוביץ' (המחנה הציוני) כינתה את ההסכם "מסוכן ומזיק".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אעשה ככל יכולתי לחסום את שאיפותיה הגרעיניות של אירן", הבהיר נתניהו אחרי הדיווחים על גיבוש ההסכם. "כעת עם חתימת ההסכם, לאירן יש דרך בטוחה לנשק גרעיני. הרבה מההגבלות שהיו אמורות למנוע זאת יוסרו כעת. אירן תקבל מאות מיליארדי דולרים שיאפשרו לה להמשיך בשאיפותיה האגרסיביות ובטרור באזורנו ובעולם כולו".

עוד הוסיף נתניהו: "כשמוכנים לעשות הסכם בכל מחיר - זאת התוצאה. בכל התחומים שהיו אמורים למנוע מאירן את היכולת להתחמש בנשק גרעיני נעשו ויתורים מפליגים. אי אפשר למנוע הסכם כשהנושאים ונותנים בו מוכנים לעשות עוד ועוד ויתורים למי שקורא גם תוך כדי השיחות 'מוות לארצות הברית'. ידענו היטב שהרצון לחתום על ההסכם חזק יותר מכל דבר ולכן לא התחייבנו למנוע הסכם. כן התחייבנו למנוע מאירן להתחמש בנשק גרעיני - וההתחייבות הזאת בעינה עומדת".

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון טען כי אירן יצאה מהשיחות כשידע על העליונה. "העולם החופשי העניק היום לגיטימציה לדרך הטרור, במקום להיאבק בה בכל דרך. ההסכם הזה הוא טרגדיה לכל מי שחותר לשמירה על הסדר העולמי ולכל מי שחרד מהפיכתה של אירן למדינה בעלת נשק גרעיני".

״המשטר בטהרן הוא יצואן הטרור הגדול והקטלני ביותר בעולם, מעורב לרעה בכל סכסוך במזרח התיכון ולא מהסס לפעול, בין אם באופן ישיר ובין אם באמצעות שליחים, נגד מדינות ערב המתונות, נגד מדינת ישראל ונגד אינטרסים של המערב באזור", הוסיף יעלון. "ההסכם שנחתם עימו רק יסייע לו להמשיך במלאכת הדמים שלו".

בנט: ישראל תעשה כל מה שנחוץ כדי להגן על עצמה

גם שר החינוך ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט תקף את ההסכם. "ב-14 ביולי 2015 בשעה 9:21 נולדה מעצמה גרעינית", הוא אמר. "היום הזה ייזכר כיום שחור בתולדות העולם החופשי. ספרי ההיסטוריה נכתבים היום מחדש, עם פרק מסוכן וחמור במיוחד".

"אזרחי העולם המערבי שקמים לעוד יום בעבודה או בלימודים, עדיין לא מודעים לעובדה שכחצי טריליון דולר יעברו כעת למעצמת טרור חדשה שהיא המדינה המסוכנת ביותר בעולם, אשר חרטה על דגלה השמדת מדינות ועמים", הוא הוסיף.

"היום זה אנחנו, מחר זה יכול להגיע לכל מדינה על הכדור בצורת מזוודת נפץ בלונדון או ניו יורק", טען בנט. "ישראל עשתה הכל כדי להתריע מהסכנה ובסוף תפעל לפי האינטרסים שלה ותעשה כל מה שנחוץ כדי להגן על עצמה".

"יום שחור בתולדות העולם החופשי". בנט (פלאש 90)

חוטובלי: נפעל למנוע את אשרור ההסכם

"ההסכם הזה הוא הסכם כניעה היסטורי של המערב לציר הרשע בראשות אירן", אמרה סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי. "ההשלכות של ההסכם בעתיד הנראה לעין הן חמורות מאוד. אירן תמשיך לפזר את גרורות הטרור שלה לכל עבר".

"היא תמשיך ללבות את המזרח התיכון", הוסיפה חוטובלי, "וחמור מכל - היא תעשה צעד ענק לכיוון היותה מדינת סף גרעינית. ישראל תפעל בכל האמצעים הדיפלומטים על מנת לנסות ולמנוע את האשרור של ההסכם".

"ננסה למנוע את האשרור". חוטובלי (פלאש 90)

שרת התרבות והספורט מירי רגב טענה כי "העובדה שבטהרן חוגגים מלמדת על כך שההסכם רע לעולם החופשי, רע לאנושות. עכשיו הזמן להתלכד כולם בתוך הבית, ולצאת למתקפת הסברה על דעת הקהל האמריקני".

"עוד לא נאמרה המילה האחרונה והקונגרס האמריקני אינו בשל לאישור הסכם כניעה של המערב אל מול מדינת הטרור", המשיכה רגב. "אירן קיבלה היום רישיון להרוג וצריך לשלול אותו בטרם יהיה מאוחר מדי".

יחימוביץ': כישלון נתניהו יילמד בספרי ההיסטוריה

אולם בזמן שרגב קוראת לאיחוד של כל חברי הכנסת נגד ההסכם, באופוזיציה תוקפים גם את ראש הממשלה נתניהו. "כעת משההסכם המסוכן והמזיק עם אירן הפך לעובדה מוגמרת, על נתניהו לחדול לאלתר מהעימות עם האמריקנים ומהטחת תרחישי האימה", אמרה ח"כ שלי יחימוביץ', חברת ועדת החוץ והביטחון.

"מתברר מעל לכל ספק שהעימות החריף של נתניהו עם האמריקנים היה כישלון מוחלט, שעוד יילמד בספרי ההיסטוריה", הוסיפה יחימוביץ'. "על נתניהו להתעשת ולהתכנס לקראת שיפור עמדות והגנה על האינטרסים של ישראל בעת יישומו".

"אל למפלגת העבודה להיות שותפה לניסיונות מעקף של הממשל האמריקני באמצעות הקונגרס", היא הדגישה. "'החיים עצמם' כפי שמכנה אותם נתניהו מחייבים שישראל תחזור לדו שיח של שותפים עם בעלת בריתה הגדולה והקרובה. מהלך זה חיוני לצורך הטיפול בהסכם מול אירן, ולצורך שמירה, בסיוע אמריקני, על כוח ההרתעה של ישראל".