נתניהו מרחיק את חוק מוות למחבלים

ועדת השרים לענייני חקיקה אמורה הייתה להצביע היום על הצעת החוק של ישראל ביתנו, יריבתו המושבעת של הליכוד. רה"מ החליט הבוקר להקים ועדת בדיקה ממשלתית בנושא שתגיש מסקנות רק עוד 3 חודשים

נתניהו קובר את החוק מעורר המחלוקת? ועדת השרים לחקיקה אמורה הייתה לדון היום (ראשון) בהצעת החוק "עונש מוות למחבלים" של ח"כ שרון גל מישראל ביתנו, אך ראש הממשלה, שמתנגד ליוזמה, החליט על הקמת ועדה ממשלתית שתבחן את הצעת החוק. עבודת הוועדה צפויה להימשך כמה חודשים ובכך בעצם יירד החוק מסדר היום של הכנסת.

עונש מוות למחבלים: מה עושים בעולם?

ח"כ גל הודיע כי יתעקש בכל זאת להעלות היום את ההצעה להצבעה, אך התנגדות שרי הליכוד, בהוראת נתניהו, הביאה להחלטה לדחות את הדיון שתוכנן להיום. "אני דוחה את ההצעה של ראש הממשלה לדחות את ההצבעה על חוק עונש מוות למחבלים ולהקים 'ועדת מריחה', שבפועל תקבור את החוק", אמר גל. "ההחלטה הזו היא הוכחה נוספת שמדובר בממשלה לא-לאומית שאיננה פועלת לפי העקרונות של המחנה הלאומי. בדיוק כשם שהממשלה הזו לא פועלת למיגור שלטון הטרור של החמאס בעזה, כך היא מכשילה את המאבק בטרור המחבלים הפועלים בשטחי ישראל".

גל הבטיח ש"ישראל ביתנו" תעלה את הצעת החוק להצבעה בכנסת השבוע: "אני מקוה שעד אז יתעשתו כל אלו המכנים עצמם מחנה לאומי, כולל ראש הממשלה ויתמכו בחוק".

אסירים פלסטינים ששוחררו בעסקה (רויטרס)

"ימין אמיתי"

מטרת הצעת החוק של גל היא שינוי המצב הקיים שלפיו רק החלטה פה אחד של שופטים יכולה להטיל עונש מוות, למצב שבו גם רוב רגיל של שופטים יוכל לגזור את העונש הזה. מטרה נוספת היא למנוע מצב שבו קצין בדרגת אלוף יכול להמתיק את העונש.

מוקדם יותר הבוקר אמר יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן: "אני קורא לכל השרים החברים בוועדה לתמוך בהצעה ולהבהיר למחבלים כי תמו ימי 'קייטנת בתי הסוהר'. אם תעבור הצעת החוק יידעו המחבלים כי עונשם יהיה מיידי וסופי ולא תהיה להם תקווה לשחרור מוקדם בעסקה כזו או אחרת".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"עונש מוות מבטא אבדן עשתונות", אמר מנגד חבר הכנסת איל בן ראובן (המחנה הציוני). "אין בו הרתעה, ההיפך הוא הנכון: עונש מוות יהפוך רוצחים נתעבים לגיבורי על בקרב קיצוני המזרח התיכון בחברות שבהן ערך החיים הוא עניין משני. אנחנו חברה אחרת, חברה לוחמת ומנצחת לאור ערכיה המוסריים".

לוחץ על שרי הליכוד, גל (יונתן סינדל, פלאש 90)

בש"ס יקיימו התייעצויות

אמש פרסם ח"כ גל סרטון בעמוד הפייסבוק שלו בו הוא קרא לשרי הליכוד "להוכיח שהם משתייכים למחנה הלאומי". גל קרא להפעיל לחץ נוסף על השרים אופיר אקוניס, מירי רגב, יריב לוין, זאב אלקין ויובל שטייניץ כדי שיעבירו את החוק. "מרצ והמפלגה הערבית המשותפת מפעילים המון לחץ כדי להפיל את החוק הזה", אמר גל. "שרי הליכוד יצטרכו להוכיח שהם ימין אמיתי, שהם חלק מהמחנה הלאומי. חייבים להפסיק להכיל טרור, חייבים להרתיע, חייבים לתמוך".

זמן קצר לאחר מכן הודיעה שרת התרבות מירי רגב כי תתמוך בהצעה. "זה לא סוד שתמכתי בשחרור מחבלים למען החייל החטוף גלעד שליט, אך יחד עם זאת אמרתי כי מרגע חזרתו לישראל, המדיניות צריכה להיות ברורה - אין לשחרר מחבלים, הם צריכים להירקב בכלא ובמקרים קיצוניים ראוי שייחרץ דינם בעונש מוות", כתבה בדף הפייסבוק שלה.

השרים יובל שטייניץ ויריב לוין טרם הודיעו באיזה אופן יצביעו, כמו גם שרי מפלגת כולנו משה כחלון ואבי גבאי. בש"ס אמרו הבוקר לחדשות 2 Online כי יקיימו התייעצות עם מועצת חכמי התורה כדי להגיע להחלטה.