נתניהו: "דברי לוטן לא היו צריכים להיאמר"

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לסערה סביב השיחה הנוזפת של הממונה על הנעדרים עם משפחת מנגיסטו וזימן את המשפחה לפגישה. למרות הקריאות להתפטרותו, לוטן הבהיר כי ימשיך בתפקיד "למען החזרתם לישראל"

שיחת האיום - וההתנצלות: ליאור לוטן, הממונה מטעם ראש הממשלה על השבת הנעדרים והשבויים, עמד בלב ביקורת ציבורית בעקבות חשיפת השיחה בינו לבין משפחת מנגיסטו שנערכה זמן קצר לפני הסרת צו איסור הפרסום. לוטן הביע התנצלות על הדברים שהתפרשו כאיום והבטיח כי ימשיך "לפעול למען החזרת הנעדרים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אמש (חמישי) נחשפה בערוץ 10 השיחה בין לוטן לבין משפחתו של אברה מנגיסטו, הנעדר שעבר לעזה. בין השאר נזף לוטן במשפחה על כך שדרשה מנתניהו הבהרות: "מה שקרה פה עם ראש הממשלה זה חמור מאוד, אני לא יודע אם אני רוצה לענות לכם את התשובות. תלכו למי שאתם רוצים".

כמו כן אמר לוטן כי "מי שהעמיס על אברה את הסיפור בין העדה האתיופית למדינת ישראל השאיר אותו עוד שנה בעזה" ודרש מהמשפחה לא לרשום את תוכן השיחה: "תחליטו מה אתם רוצים - לעבוד ביחד או לעשות הצגות וקונצים. אתם כמוני תהיו אחראים למעשים שלכם".

בעקבות הפרסום, לוטן שוחח שוב עם משפחת מנגיסטו. לדבריו, "התנצלתי על התוכן והסגנון של חלק מהדברים שנאמרו במהלך שיחה ארוכה. הקשר הטוב שגיבשנו במהלך החודשים שחלפו יימשך עד להשבת אברה לביתו. אמשיך לפעול בהתנדבות למען החזרת חיילנו ואזרחינו הנעדרים".

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לדברי לוטן ואמר: "אלו דברים שלא היו צריכים להיאמר". נתניהו הזמין את בני משפחת מנגיסטו לפגישה איתו, שתיערך ככל הנראה היום.

ליאור לוטן, ארכיון (חדשות 2)

הרצוג: "נתניהו לא ראוי להיות ראש ממשלה"

עוד קודם לכן התגברו הקולות, במיוחד באופוזיציה, לפיטוריו של לוטן ולהתנצלות בפני המשפחה: יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג הפנה אצבע מאשימה כלפי נתניהו ואמר כי "מי שלא דיווח, לא התייעץ, לא ענה למכתבים לא ראוי להיות ראש ממשלה".

על פי הרצוג, על ראש הממשלה לשאת באחריות על דברי לוטן: "האחריות לא יכולה להיעצר אצל הש"ג". ח"כ שלי יחימוביץ' הוסיפה כי "לו משפחת מנגיסטו היתה משפחה לבנה ומבוססת, שבנה נמצא בידי החמאס בדיוק באותן נסיבות, לוטן לא היה מעז לדבר אליהם באדנותיות מאיימת שכזאת".

ח"כ נחמן שי גינה את האמירות ופנה למבקר המדינה על מנת שיבדוק את התנהלות הממשלה בפרשה. "הסגנון המתנשא והחצוף של לוטן היא רק חותמת לפרק הרשלנות וההזנחה שבה נקט ראש הממשלה בכל הפרשה הזאת", טען שי.

ייפגש עם המשפחה (רויטרס)

"הממשלה צריכה להתבייש שזה הנציג ששלחה"

חבר הכנסת חיים ילין מ"יש עתיד" קרא לנתניהו לפטר את לוטן ולהתנצל. "תהיה מנהיג, תוביל ותראה לעם בישראל שראש ממשלתם יודע לקחת אחריות, מגנה בכל תוקף את האמירות ופועל לאיחוד העם במקום פילוג", הוסיף, "באמירותיו של לוטן טמונה גזענות עמוקה ותחושת אליטיזם".

ח"כ אילן גילאון ממרצ, שעמד בקשר עם משפחת מנגיסטו בתקופה האחרונה, הגיב בלעג: "תדע כל אם עבריה שתדמיתו של ראש הממשלה קודמת לכל דבר אחר". גילאון כינה את לוטן "יחצ"ן סוג ג' שבא לנאום למשפחה על כמה שהם לא בסדר, כי דרשו מראש הממשלה להתערב ולהחזיר את הבן שלהם הביתה. ממשלת ישראל צריכה להתבייש שזה הנציג שבחרה לשלוח".