מורה נבוכים לנתניהו: דרישות התיקים

היום יסתיימו ההתייעצויות בבית הנשיא ואז יישאר לנתניהו "רק" להרכיב ממשלה. בנט וליברמן רבים על הביטחון, יהדות התורה וכולנו על ועדת הכספים ובליכוד רוצים בערך את הכל. מפת כאבי הראש בדרך לממשלת נתניהו הרביעית

רשימת כאבי הראש (פלאש 90)

הדרך אל ממשלת נתניהו הרביעית צפויה להיות קלה יחסית, אבל למרות הניצחון הסוחף, אי אפשר בלי מהמורות בדרך. נתניהו כבר זכה אתמול (ראשון) ל-51 ממליצים בסבב ההתייעצויות עם הנשיא, אבל היום יגיעו שחקני המפתח עם הדרישות הגדולות יותר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כולנו תדרוש כמובן את תיק האוצר ליושב הראש משה כחלון - תיק שנתניהו כבר הבטיח לו פומבית לפני הבחירות. בנוסף תדרוש המפלגה את ראשות ועדת הכספים וגם התחייבות בכתב להעברת הרפורמות שכחלון מתכנן, כמו זו בבנקים.

יזכה גם באוצר וגם בוועדת הכספים? (רויטרס)

הבית היהודי בראשות נפתלי בנט אמנם איבדה שליש מכוחה בבחירות, אבל היא מבקשת לגזור קופון על התמיכה בנתניהו כל הדרך לקלפי. לכן יבקשו לבנט שדרוג משר הכלכלה לשר החוץ או לביטחון. בנוסף יבקשו להמשיך להחזיק בתיק הדתות - עליו יצטרכו ככל הנראה להתחרות בסיעות החרדיות.

מאבד חריף על התיקים הבכירים (AP, רויטרס, יח"צ)

הקרב על הביטחון

ישראל ביתנו בראשות אביגדור ליברמן התרסקה גם היא בבחירות, אבל זה לא ימנע מליברמן, שר החוץ הנוכחי, לדרוש להשתדרג לאותו מקום שחפץ בו בנט - תיק הביטחון, כפי שהצהיר לכל אורך מערכת הבחירות.

יחזור למשרד הפנים? (פלאש 90)

ש"ס של אריה דרעי תדרוש את התיק שהיה מזוהה בעבר עם היו"ר לפני שנכנס לכלא - משרד הפנים. על תיק הדתות צפוי קרב עם הבית היהודי.

יהדות התורה בראשות יעקב ליצמן תדרוש, מסורתית, את ראשות ועדת הכספים - אותה ועדה שכחלון רוצה לשלוט בה כדי להבטיח שבכנסת לא ישימו מקלות בגלגלים שלו כשר אוצר.

נאבקים על אותו התיק? (פלאש 90)

קרבות מבית

ולכל כאב הראש המפלגתי הזה מתווסף כאב הראש הפנימי - בתוך הליכוד. שר הפנים גלעד ארדן, השר לעניינים אסטרטגיים יובל שטייניץ ושר התחבורה ישראל כץ חולמים על קידום לצמרת. משה יעלון ישמח להישאר במשרד הביטחון.

שר האנרגיה והתשתיות סילבן שלום, השר הוותיק בממשלה, רוצה גם הוא את תיק החוץ. "עם כל הכבוד למתמודדים האחרים, לי יש ניסיון כשר חוץ", אמר הערב בריאיון למהדורה המרכזית. ח"כ מירי רגב, האישה הראשונה בליכוד, כבר הכריזה על רצונה בתיק השיכון. אחרי שהמפלגה קפצה ל-30 מנדטים, יש בה הרבה מאוד חברים שרעבים לתיקים.

דורשת תפקיד מיניסטריאלי (פלאש 90 , מרים אלסטר)

השפן מהכובע

בפני נתניהו עומדים ימים ארוכים של מלאכת מחשבת כשהמטרה היא להקים ממשלה כמה שיותר מהר, עם כמה שפחות נפגעים בדרך. לרשותו עומד, בין השאר, כלי אחד שבו הוא עשוי להשתמש - דווקא האויבים הפוליטיים שלו.

ראש הממשלה עשוי לקיים גישושים עם יאיר לפיד ויצחק הרצוג. הוא יציג אפשרות של ממשלה בשיתופם - פחות כדי להקים אחת כזאת, יותר כדי לשדר לשותפיו במפלגה ומחוצה לה ש"כל האופציות על השולחן". גורמים במפלגת העבודה כבר קוראים להרצוג להצהיר חד וחלק שלא ייכנס לממשלה - בעיקר כדי לעשות לנתניהו חיים קצת פחות קלים.

בהכנת הידיעה השתתף עמית סגל.