הדיל החשאי בין נתניהו לליברמן

ראש הממשלה ויו"ר ישראל ביתנו סיכמו על דיל פוליטי מסקרן במסגרתו יריצו מפלגותיהם נציגים מוסכמים לוועדה למינוי שופטים. מדובר בשיתוף הפעולה הראשון בין השניים, שהפכו ליריבים פוליטיים

נתניהו וליברמן, ארכיון (פלאש 90)

חודשיים אחרי שפרש לאופוזיציה, יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן הגיע להסכם פוליטי מסקרן עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. על פי הסיכום, הליכוד וישראל ביתנו יריצו נציגים מטעמם לוועדה למינוי שופטים, את חברת הכנסת נורית קורן מהליכוד מטעם הקואליציה וחבר הכנסת רוברט אילטוב מישראל ביתנו מטעם האופוזיציה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הסיכום הזה בין המפלגות מבטיח בלוק של 67 ח"כים שאמור להבטיח את בחירתם של השניים. משמעות המהלך היא שלימין יהיה בלוק חוסם של שלושה מתשעת החברים בוועדה, בלוק שיאפשר להם להטיל וטו על מינוי שופטי בית משפט עליון שלא ירצו בהם.

שיתוף הפעולה של נתניהו וליברמן מהווה חזית נוספת בין בית המשפט העליון לבין נתניהו: רק אתמול טענו שופטים בבג"ץ כי נתניהו לא יכול לכהן גם כשר וגם כראש הממשלה. אמנם לא התקבלה החלטה סופית בנושא, אך שופטי העליון מתחו ביקורת חריפה על היעדר האחריות הציבורית.

בנוסף, מדובר בשיתוף פעולה משמעותי ראשון בכנסת הנוכחית בין ליברמן ונתניהו - שהתמודדו יחד בבחירות הקודמות אך יחסיהם הידרדרו מאוד בשנה האחרונה. הקרע בין השניים הגיע לשיא כאשר ליברמן הודיע שלא ייכנס לממשלה.

ביום שבת האחרון שב ותקף ליברמן את מדיניות הממשלה ואמר כי היא מובילה לאיבוד הלגיטימציה וההרתעה של ישראל בעולם. הוא אף העריך כי הממשלה הנוכחית לא צפויה לשרוד עד סוף 2015. "מה שהשתנה לרעה אלו לא האיומים, אלא הפגיעה בהרתעה הישראלית שנפגעה בעיקר מאז 'צוק איתן'", אמר ליברמן באירוע "שבתרבות" בבאר שבע. "כמה זמן ממשלת ישראל תשרוד? ברור שממשלת נתניהו במתכונת הנוכחית לא תסיים את שנת 2015".

"אי אפשר להעביר תקציב כשאתה תלוי בכל חבר כנסת שיבוא עם כל מיני דרישות, לפעמים מוזרות, לפעמים מוצדקות. גם פה מה שראינו בנושא הגז בטח נראה בצורה דרמטית יותר בדיוני תקציב, לכן אנחנו כנראה נצטרך להתרגל לכך שיהיו שינויים. נתניהו לא רוצה אותי בממשלה, הוא רוצה את הקולות שלי ומדובר בהבדל מהותי".