כך נלחמו חברי הכנסת להישאר ערים במליאה

ההצבעה על דחיית הגשת התקציב התמשכה שעות ארוכות, והתעכבה עד לחזרתו של השר שטייניץ מביתו לכנסת. חברי המליאה נאלצו להישאר ערניים בשעות הלילה: חלקם העבירו את הזמן בשיחות, חלק העדיפו להצטלם או לקטר - וסתיו שפיר ושי פירון הקימו "צוות מוזיקלי" מאולתר

פניה העייפים של הדרמה הלילית בכנסת: קואליציית 61 חברי הכנסת צלחה הלילה (בין שני לשלישי) בקושי מבחן נוסף, כאשר המליאה אישרה ברוב דחוק את דחיית אישור התקציב השנתי. הממשלה "משכה זמן" - במיוחד על ידי נאום ארוך של השר אריה דרעי - עד שהשר יובל שטייניץ ישוב מביתו כדי להצביע. חברי הכנסת מהקואליציה והאופוזיציה נאבקו להישאר ערים ומצאו פתרונות יצירתיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בין שלל ההצבעות שנמשכו עמוק אל תוך הלילה, ח"כ סתיו שפיר מהמחנה הציוני מצאה פסנתר בבניין המליאה וניגנה להנאתה. השר לשעבר שי פירון מיש עתיד צילם את המאורע וגם סיפק קולות רקע - והסרטון המשעשע של השניים הועלה לדף הפייסבוק של שפיר. "אי שם בכנסת בשלוש וחצי בלילה, כשסוף ההצבעות במליאה עוד לא נראה באופק - גיליתי דרך נפלאה להתעורר", כתבה שפיר. "שותף לפשע, מוסיקאי מוכשר וצלם: ח"כ שי פירון".

באופוזיציה כבר קיוו לנצח את הממשלה בהצבעה החשובה, אך לבסוף הודו בהפסד - כל זאת לאחר שהשר שטייניץ שלא חש בטוב נאלץ לשוב מביתו בנעלי בית כדי להצביע. 56 חברי כנסת תמכו לבסוף בעמדת הממשלה לדחיית האישור ל-19 בנובמבר, בעוד 54 חברי כנסת התנגדו. בזמן שחלף בין ההצבעות הסתודדו והתבדחו לפיד והשרים גלנט ודרעי, איתו לפיד התעמת במהלך מסע הבחירות. גם השר כחלון, שהחליף את לפיד במשרד האוצר, הצטרף לשיחה הערה.

לפיד, דרעי, גלנט וכחלון במליאה (פייסבוק ערוץ הכנסת)

"שיהיה לילה טוב ובוקר טוב בקרוב"

"לקואליציה היתה חסרה אצבע ודרעי משך", צייצה חברת הכנסת שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני). "עד שיובל שטייניץ הגיע בריצה עם טריקו תכלת ונעלי בית. רגעים שבהם הוא מעורר חיבה".

ח"כ אראל מרגלית מהמחנה הציוני, שהוביל את ההסתייגויות, נהג באצילות כאשר הצטלם עם יו"ר הקואליציה צחי הנגבי לאחר הרגעים הדרמטיים: לצד התמונה כתב מרגלית כי "קול אחד היה חסר לנו באופוזיציה כדי לעצור את תהליך התקציב באמצע הלילה. שיהיה לילה טוב ובוקר טוב בקרוב".

יותר מ-100 חברי כנסת נאלצו להישאר ערים בשעות ההצבעה הארוכות - בהן אושרו גם השינויים שהעבירה ש"ס בממשלה, בהם העברת בתי הדין הרבניים ממשרד המשפטים למשרד הדתות וביטול חוק הגיור. ח"כ עליזה לביא מיש עתיד מחתה על המהלך הלילי: "באישון לילה כבמחטף לילי ובלי בושה מעבירה הממשלה את בתי הדין ממשרד המשפטים למשרד הדתות. ניסינו. הפסדנו. ישראל הולכת אחורה".

מרגלית והנגבי בתוך ההצבעה (פייסבוק)

בקואליציה הדחוקה של נתניהו מחו על התמשכות הדיונים כתוצאה מהרוב הדחוק של הממשלה. ח"כ נאוה בוקר מהליכוד כתבה בעמוד הפייסבוק שלה: "כנסת ישראל, ירושלים. השעה ארבע לפנות בוקר, עייפים ומותשים, רק כעת סיימנו את ההצבעות על החוקים במליאה לאחר שנאלצנו להאזין במשך שעות ארוכות לנאומיהם של חברי האופוזיציה ולהסתייגויות המגוחכות שלהם שנועדו למשוך זמן ולהתיש את הקואליציה".

בוקר הוסיפה ושאלה: "לא חבל על זמן יקר כל כך שיכולנו לתעל לטובת עבודה ציבורית ?! נאלצנו להישאר במשכן ולהקשיב לדיבורי סרק כאשר התוצאה ידועה מראש. חבל". לעומתה, ח"כ מירב בן ארי מ'כולנו' נהנתה מהאדרנלין: "שתיים בלילה, המליאה בעיצומה. לא משעמם פה לרגע".