"רפורמת הדת" של ש"ס בדרך לאישור

סעיפים בהסכמים הקואליציוניים בין ש"ס לליכוד יובאו הבוקר לאישור השרים: הממשלה תצביע על העברת בתי הדין הרבניים למשרד הדתות ועל ביטול רפורמת הגיור של הממשלה הקודמת. ועדת השרים לחקיקה תדון האם לתמוך בחוק הכשרות של ש"ס - שצפוי להקשות על היבואנים ולחזק את מעמד הרבנות

דרעי ונתניהו בזמן הקמת הממשלה (חדשות 2)

בדרך לקבורת רפורמת הגיור ולחיזוק מעמד הרבנות ומשרד הדתות: הממשלה תצביע הבוקר (ראשון) בישיבתה השבועית על שורת רפורמות שמקדמת מפלגת ש"ס, בהתאם להסכמים הקואליציוניים שגובשו עם הליכוד. ההחלטות צפויות לחזק את מעמד הרבנות הראשית ומשרד הדתות - ולבטל החלטות שהתקבלו בממשלה הקודמת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בין השאר יצביעו השרים על העברת בתי הדין הרבניים ממשרד המשפטים למשרד הדתות, כפי שדרשה ש"ס בהסכמים הקואליציוניים. בהצבעה נפרדת יחליטו השרים האם לבטל את רפורמת הגיור, שעברה בממשלה הקודמת והחלישה את כוחה של הרבנות.

בהצעת ההחלטה שהובאה לממשלה נכתב כי "אין משמעויות כלכליות" להחלטה, ושרת המשפטים וגם היועצים המשפטיים תומכים במהלכים שמקדמת ש"ס. ההסכמות על ההצבעות הצפויות היום הושגו עוד במסגרת ההסכמים להרכבת הממשלה.

במפלגת "יש עתיד" זעמו על המהלך, שלמעשה מבטל רפורמות שהם קידמו בממשלה הקודמת: "מדובר במחטף, מכירת החיסול של הממשלה נמשכת והמפסידים הגדולים הם אנחנו. בשם ההסכמים הקואליציוניים מכרו הכל".

גם יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן גינה את ההחלטה לבטל את רפורמת הגיור: "זו בגידה בעלייה ובעולים. ביטול הרפורמה הוא פגיעה בלתי-נסבלת בעולים מחבר העמים, מצרפת, מאתיופיה ומהמדינות האחרות".

אילוסטרציה (פלאש 90)

"הממשלה נשלטת על ידי המפלגות החרדיות"

לדבריו, ההצבעה מוכיחה ש"מדובר בממשלה שנשלטת באופן מוחלט על-ידי המפלגות החרדיות ושמחזירה את הציבור בישראל להיות שבוי בידיהם של גורמים קיצוניים שמקשים על חייהם של אזרחי ישראל שרוצים לחיות במדינה של יהדות סובלנית ונאורה ולא במדינה חשוכה שנכנעת לגורמים החרדיים הקיצוניים ביותר".

בנוסף, ועדת השרים לחקיקה צפויה להצביע על חוק הכשרות שהביאה ש"ס ושנוי עדיין במחלוקת קואליציונית. על פי החוק, יבואנים יצטרכו לרכוש כשרות מהרבנות גם אם למוצר יש כשרות מחו"ל.

מוצר שלא יקבל אישור נוסף של הרבנות הראשית לא יוגדר ככשר, ויבואנים זעמו על החוק שעשוי למנוע הורדת מחירים. בש"ס הדגישו כי החוק הולך למעשה לשמר את המצב הנוכחי - מי שייבא מזון ויטען שהוא כשר, יצטרך לקבל את אישור הרבנות. המהלך לא צפוי לייקר את מחירי המזון אלא להשאירם ברמה דומה.

שר הכלכלה והשר לפיתוח הנגב והגליל, אריה דרעי, התייחס הבוקר לחוק הכשרות ואמר "כי הוא מחויב מתוקף תפקידו לשחרר את כל חסמי הייבוא כדי להגביר את התחרות במשק". לדבריו, הוא ידון עם ראשי הרבנות הראשית "כדי למצוא את הדרכים להסרת כל החסמים שיביאו להוזלת מחירי המזון ומאידך לשמירה על הכשרות, כפי שרוצים רוב אזרחי המדינה".