ביום הראשון להתייעצויות בבית הנשיא: 51 ח"כים המליצו על נתניהו

נציגים של 6 מפלגות התייצבו בבית הנשיא ביום הראשון להתייעצויות על הרכבת הממשלה. הליכוד, הבית היהודי והחרדים המליצו על נתניהו, המחנה הציוני על הרצוג והערבים נמנעו. עם איזו תמיכה יסיים נתניהו מחר?

צפוי להמליץ על נתניהו. הנשיא ריבלין (פלאש 90)

בתום היום הראשון להתייעצויות עם נשיא המדינה, רוב ברור לנתניהו בדרך להרכבת הממשלה ה-34 של ישראל: בזה אחר זה, התייצבו היום (ראשון) נציגי 6 מהסיעות שנבחרו לכנסת ה-20 במשכן נשיאי ישראל בירושלים, והמליצו בפני נשיא המדינה ראובן ריבלין על המועמד שלהן להרכבת הממשלה הבאה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ראשונים היו חברי הליכוד, המפלגה הגדולה בכנסת הבאה עם 30 מנדטים, שהמליצו לנשיא, כמובן, על יושב ראש המפלגה וראש הממשלה המכהן בנימין נתניהו להרכבת הממשלה הבאה - הרביעית שיזכה להרכיב.

"הגענו על מנת למסור לנשיא ריבלין את המלצתנו להטיל את הרכבת הממשלה על ראש הממשלה, בנימין נתניהו", אמר אחד מנציגי הליכוד, ח"כ יריב לוין. "הבענו תקווה כי תהליך הרכבת הממשלה יהיה מהיר עד כמה שניתן ושנקים ממשלה יציבה ללא דיחוי".אחרי הליכוד, הגיעו למשכן הנשיא חברי המפלגה השנייה בגודלה בישראל, המחנה הציוני עם 24 המנדטים שלהם - והמליצו על יושב הראש יצחק הרצוג לתפקיד, זאת למרות שסיכוייו להרכיב ממשלה קלושים לאור תוצאות הבחירות החד-משמעיות. חברי הסיעה אמרו לריבלין שפניהם לאופוזיציה - וכי ישרתו משם את העם: "אנחנו מכירים את התמונה הפוליטית שמתקיימת. למרות זאת, אנו רואים בהרצוג את האיש המתאים והראוי. זאת משאלת לב שהיא מעבר לשאלות הפוליטיות. אין בכוונתו להיות חלק מהקואליציה שתקום ולכן בכוונתנו להוביל את האופוזיציה".

ברשימה הערבית תקפו בחריפות את נתניהו: "מסוכן לדמוקרטיה"

המפלגה השלישית בתור להיכנס לפגישה עם הנשיא - הרשימה הערבית המשותפת, שחבריה לא המליצו לריבלין על אף מועמד לתפקיד ראש הממשלה. חברי המפלגה, ובראשם יושב הראש איימן עודה, תקפו בחריפות את התנהלותו של נתניהו ואמירותיו כלפי הערבים ביום הבחירות, אותן כינו 'גזעניות': "אנחנו רואים בבנימין נתניהו בן אדם מסוכן", אמר עודה, "הוא מסוכן לדמוקרטיה, הוא מכרסם בצורה שיטתית במרחב הדמוקרטי", אמר ראש הרשימה איימן עודה - זאת לאחר שביום הבחירות, עוררו דבריו של נתניהו סערה לאחר שקרא לתומכיו להצביע עבורו תוך אזהרה כי "הערבים נעים לקלפי בהמוניהם".

נציגי הבית היהודי, ש"ס ויהדות התורה היו האחרונים לפגוש את ריבלין ביום ההתייעצויות הראשון. הח"כים הללו כולם (21 מנדטים) המליצו אף הם על נתניהו לתפקיד ראש הממשלה הבא - כך שלזכותו נזקפים 51 ממליצים לנשיא המדינה, בהשוואה ל-24 בלבד, חברי המחנה הציוני, שהמליצו על הרצוג לתפקיד.

מחר יימשכו ההתייעצויות; ריבלין צפוי להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על נתניהו

מחר יגיעו למשכן הנשיא נציגי המפלגות הנותרות, בהן גם "כולנו" של כחלון (10 מנדטים) ו"ישראל ביתנו" של ליברמן (6 מנדטים), שטרם הצהירו על תמיכה ודאית בנתניהו לתפקיד ראש הממשלה הבא - אולם ככל הנראה, שתיהן צפויות לעשות זאת. בנוסף למפלגות אלה, ישוחחו עם ריבלין גם נציגי יש עתיד (11 מנדטים) ומרצ (5 מנדטים) שהתחייבה שתמליץ על הרצוג לראשות הממשלה.

ביום רביעי הקרוב, צפוי נשיא המדינה ריבלין להטיל על בנימין נתניהו את משימת הרכבת הקואליציה, כיוון שהוא צפוי לצבור את קולותיהם של לפחות 61 ח"כים שיתמכו בו לעמוד בראשות הממשלה הבאה.