תסבוכת הגז: ההצבעה בכנסת נדחתה

המליאה היתה אמורה להצביע על העברת סמכויותיו של השר דרעי לממשלה כולה – אך לבסוף הוחלט לדחות את מועד ההצבעה. לאורך כל שעות היממה ניסה נתניהו להרחיב את מספר התומכים מ-57 הקולות, ואף שקל בין השאר את פרסום מתווה הגז לציבור

מליאת הכנסת, ארכיון (חדשות 2)

הקרב על הגז: לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו השקיע מאמצים רבים להשיג רוב לאישור העברת סמכויותיו של השר דרעי לידי הממשלה, הוחלט אמש (שני) לדחות את ההצבעה שתוכננה להתקיים בכנסת. מטרת המהלך היתה לאפשר לממשלה לעקוף את הצורך באישורו של הממונה על ההגבלים העסקיים את מתווה הפשרה להסדרת שוק הגז.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כבר מוקדם יותר אתמול גבר החשש בסביבתו של ראש הממשלה כי לא ניתן יהיה להשיג רוב לאישור ההחלטה בכנסת לאחר שיושב ראש ישראל ביתנו אביגדור ליברמן הודיע כי לא יתמוך במהלך, ולכן הוחלט לדחות את ההצבעה במליאה. כישלון בהעברת המתווה בכנסת אינו רק בגדר מבוכה גדולה עבור נתניהו, אלא בתסבוכת של ממש.

נתניהו צפוי להשתמש בזמן שירוויח כדי לנסות להפעיל לחץ על שרי כולנו ועל שר הכלכלה אריה דרעי. עם זאת, אמש הבהיר השר דרעי לאנשיו כי החלטתו לוותר על סמכויותיו בנושא היא סופית וכי אין בכוונתו להיכנע.

ניסה להשיג רוב, נתניהו (Isaac Harari / Flash 90)

מוקדם יותר אמש דווח כי נתניהו זימן ללשכתו את דרעי ואת כחלון. נתניהו קרא לדרעי לחזור בו מהוויתור על סמכויותיו - המהלך שהכניס את המערכת לסחרור ושיבש את תכניותיו של ראש הממשלה. למרות ההפצרות התקיפות, דרעי סירב לחזור בו. בלשכת נתניהו הכחישו את הדיווח.

בשיחה שניהל עם כחלון דרש ממנו נתניהו לתמוך בממשלה בהצבעה בכנסת ולא לפסול את עצמו בשל ניגוד עניינים. עדיין לא ברור לחלוטין מה השיב לו כחלון, אך על פי ההערכות הוא לא מסר לו תשובה חיובית בנושא.

יתמוך? כחלון

רה"מ שוקל: פרסום המתווה

אחת האפשרויות ששוקל ראש הממשלה בעקבות התסבוכת היא פרסום מתווה הגז כבר בימים הקרובים. ראש הממשלה מקווה שפרסום כזה עשוי לסייע לו להתיר את הפלונטר הפוליטי שנקלע אליו, וכן יאפשר פתיחת הליך של שימוע ציבורי שנחוץ כדי לקדם את המתווה. בסביבת ראש הממשלה מקווים כי אם יתאפשר לחברי הכנסת לעיין במתווה הגז, הוא עשוי לזכות לתמיכתם של חברי יש עתיד או ישראל ביתנו.

בכל הנוגע לשימוע ציבורי, במסגרתו יתפרסמו במלואם הפרוטוקולים של הדיונים של הצוות שגיבש את מתווה הפשרה בנושא הגז. במסגרת השימוע יוזמן הציבור הרחב למסור הערות על המתווה במשך מספר שבועות. בתום ההליך אמור להיות מנוסח באופן סופי מתווה הפשרה.

ליברמן: "לא נשמש טרמפולינה פוליטית"

אתמול אחר הצהריים כינס יושב ראש ישראל ביתנו אביגדור ליברמן מסיבת עיתונאים ובמהלכה הבהיר סופית כי מפלגתו תצביע נגד העברת הסמכויות משר הכלכלה לממשלה. הממשלה ברחה מאחריות, לא נהיה הבייביסיטר של הקואליציה", אמר.

"לא בייביסיטר", ליברמן (פלאש 90 גילי יערי)

"ההצבעה היום היא לא על המתווה אלא על הפרוצדורה", ציין ליברמן ומתח ביקורת על התנהלות השרים. "מי שלא רוצה לקחת על הגב שלו את האחריות שלא יצפה שהגב שלי ישמש לו טרמפולינה פוליטית".