נתניהו שוקל לפרסם את מתווה הגז

בעקבות התסבוכת הפוליטית אליה נקלע, שוקל ראש הממשלה לפרסם בימים הקרובים את מתווה הגז בתקווה כי יזכה בתמיכת אנשי ישראל ביתנו או יש עתיד. פרסום מתווה הגז יאפשר פתיחת הליך ציבורי שבמסגרתו יפורסמו הפרוטוקולים המלאים מהדיונים על מתווה הגז

מתווה הגז יפורסם בציבור? (פלאש 90 משה שי)

הולכות וגוברות ההערכות במערכת הפוליטית שראש הממשלה נתניהו לא יצליח לגבש רוב להצבעה על מתווה הגז ולכן הנושא לא יעלה הלילה להצבעה. כישלון בהעברת המתווה במליאת הכנסת אינו רק בגדר מבוכה גדולה עבור נתניהו, אלא בתסבוכת של ממש. אחת האפשרויות ששוקל ראש הממשלה בעקבות התסבוכת היא פרסום מתווה הגז כבר בימים הקרובים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ראש הממשלה מקווה שפרסום כזה עשוי לסייע לו להתיר את הפלונטר הפוליטי שנקלע אליו, וכן יאפשר פתיחת הליך של שימוע ציבורי שנחוץ כדי לקדם את המתווה. בסביבת ראש הממשלה מקווים כי אם יתאפשר לחברי הכנסת לעיין במתווה הגז, הוא עשוי לזכות לתמיכתם של חברי יש עתיד או ישראל ביתנו.

בכל הנוגע לשימוע ציבורי, במסגרתו יתפרסמו במלואם הפרוטוקולים של הדיונים של הצוות שגיבש את מתווה הפשרה בנושא הגז. במסגרת השימוע יוזמן הציבור הרחב למסור הערות על המתווה במשך מספר שבועות. בתום ההליך אמור להיות מנוסח באופן סופי מתווה הפשרה.

מכבש לחצים על כחלון (רויטרס)

מכבש לחצים על דרעי וכחלון 

אם אכן לא יעלה הלילה מתווה הגז להצבעה במליאת הכנסת, נתניהו בכל מקרה צפוי להשתמש בזמן שירוויח כדי לנסות להפעיל לחץ על שרי כולנו ועל שר הכלכלה אריה דרעי. עם זאת, הערב הבהיר דרעי לאנשיו כי החלטתו לוותר על סמכויותיו בנושא היא סופית וכי אין בכוונתו להיכנע.

מוקדם יותר הערב זימן נתניהו ללשכתו את דרעי ואת כחלון. נתניהו קרא לדרעי לחזור בו מהוויתור על סמכויותיו - המהלך שהכניס את המערכת לסחרור ושיבש את תכניותיו של ראש הממשלה. למרות ההפצרות התקיפות, דרעי סירב לחזור בו.

בשיחה שניהל עם כחלון דרש ממנו נתניהו לתמוך בממשלה בהצבעה בכנסת ולא לפסול את עצמו בשל ניגוד עניינים. עדיין לא ברור לחלוטין מה השיב לו כחלון, אך על פי ההערכות הוא לא מסר לו תשובה חיובית בנושא.

אחר הצהריים כינס יושב ראש ישראל ביתנו אביגדור ליברמן מסיבת עיתונאים ובמהלכה הבהיר סופית כי מפלגתו תצביע נגד העברת הסמכויות משר הכלכלה לממשלה. "הממשלה ברחה מאחריות, לא נהיה הבייביסיטר של הקואליציה", אמר.