"עדיפות לנציב שב"ס מתוך הארגון"

לאחר שהאריך את כהונתו של נציב השב"ס הנוכחי עד לחודש ספטמבר, צפוי השר לביטחון פנים גלעד ארדן להתחיל בימים הקרובים בראיונות למציאת מחליף. בכירים לשעבר בארגון מבהירים כי יש צורך בנציב המגיע מתוך השב"ס, אך למרות תמיכתו של השר ארדן ברעיון הוא מבהיר: המבחן האמיתי הוא התאמה וכישורים

"מחפש כישורים והתאמה לתפקיד". גלעד ארדן (יהונתן סינדל)

פרסום ראשון: במהלך פגישה היום (שני) עם בכירים לשעבר בשירות בתי הסוהר, התייחס השר לביטחון פנים לאיוש תפקיד נציב השב"ס ואמר כי ישנה העדפה למציאת מועמד לתפקיד הניצב מתוך הארגון. דבריו של ארדן מגיעים לאחר שאתמול האריך את כהונתו של הנציב הנוכחי, אהרון פרנקו, עד לתחילת חודש ספטמבר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בימים הקרובים צפוי השר ארדן לראיין את מועמדי השב"ס לתפקיד הנציב הבא ולאחר מכן יגבש החלטה. עם זאת, ביקש השר להבהיר כי "המבחן האמיתי הוא התאמה וכישורים ועל כן אם יימצא מועמד חיצוני מתאים לתפקיד, יהיה עליו להוכיח את יתרונו על פני קצין שצמח בארגון".

בכירי השב"ס הדגישו בפני השר כי עד היום לא מונה אדם מתוך הארגון לעמוד בראשו וכל נציבי השב"ס עד היום הובאו מבחוץ, בעיקר מהמשטרה או מצה"ל. קבוצת הקצינים בדימוס שנפגשו עם השר, בהם גונדר יוסי פולק ותת גונדר דבי שגיא, מסרו: "מצאנו אצל השר ארדן אוזן קשבת לטיעונים שהעלינו לעניין מינוי נציב מתוך הארגון, התרשמנו כי ישנה התעניינות אמיתית בסוגיות מקצועיות, שעליהן עוד נוסיף ונשוחח איתו בהמשך דרכו במשרד".

אחת הסיבות לכך שעד היום מונו לתפקיד נציב השב"ס מועמדים מבחוץ הייתה מיעוט הקצינים בדרגת גונדר, אך כיום ישנם שישה קצינים בכירים הנושאים דרגה זו וכולם צפויים להתייצב לראיון אצל השר. ארדן צפוי להתחיל את הטיפול בסוגיית מינוי נציב לשב"ס, מיד לאחר סיום הליך מינוי מפכ"ל למשטרת ישראל.

עם כניסתו של השר ארדן לתפקיד ניסחו קבוצת בכירי השב"ס מכתב ובו הסבר אודות החשיבות למינוי נציב שב"ס מתוך הארגון. לטענתם מעבר לפגיעה במורל ובאופק הקידום של הקצינים הצעירים יותר, אחד התפקידים המרכזיים של השב"ס הוא להכין את האסירים לחזרה לקהילה, לחיים הנורמטיביים. לתפיסתם, נציב שב"ס שבא מהמשטרה, מגיע עם השיטות המשטרתיות שלו, ולא תמיד מגיע עם השקפת העולם הנדרשת של השיקום, ושל מתן ההזדמנות.