ליברמן יצביע נגד הממשלה בנושא הגז

יו"ר "ישראל ביתנו" הצהיר כי לא יתמוך בממשלה בהצבעה שצפויה להתקיים בכנסת והסביר כי הוא תומך במתווה ההסכם, אך האשים את השרים בבריחה מאחריות. ליברמן: "אנחנו לא הבייביסיטר של הקואליציה, שיסתדרו בלעדינו"

תומך במתווה לא בפרוצדורה, ליברמן (יוסי זילברמן, חדשות 2)

שעות ספורות לפני הדיון המכריע בכנסת על סוגיית הגז, הודיע היום (שני) יושב ראש ישראל ביתנו אביגדור ליברמן כי יצביע נגד העברת הסמכויות משר הכלכלה לממשלה. ליברמן אמר כי הוא תומך במתווה הגז אך הדגיש "הממשלה ברחה מאחריות, לא נהיה הבייביסיטר של הקואליציה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"ההצבעה היום היא לא על המתווה אלא על הפרוצדורה", ציין ליברמן וביקר את התנהלותם של השרים. "מי שלא רוצה לקחת על הגב שלו את האחריות שלא יצפה שהגב שלי ישמש לו טרמפולינה פוליטית".

ליברמן הוסיף ואמר כי הוא לא זוכר תקופה בכנסת בה כל כך הרבה אנשים חיפשו דרכים להימנע מהצבעה בתואנה לניגוד עניינים. "ככל שיינסו להחזיק את הנושא הרחק מהעין הציבורית ככה יתעוררו יותר שאלות, אנחנו בעד להניח הכל על השולחן ולנהל ויכוח ענייני", הדגיש. "הנושא הוא טוב ואין סיבה להסתיר, אבל הפרוצדורה לא".

מאוחר יותר הדגיש ליברמן בריאיון ב"תכנית חיסכון" כי החלטתו להצביע נגד הקואליציה בכנסת נובעת מאי הסכמתו עם מה שכינה כ"נסיונה של הממשלה לכדרר ולהימנע מלמשול". הוא טען כי הוא תומך במתווה הגז המתגבש ואף תקף את חבריו לאופוזיציה שוגים בניסיונם לסכלו. "אלו חבורת בולשביקים שמנהלים קמפיין צעקני", אמר ליברמן. "הם תמיד עומדים לימין הפלסטינים ונגד ישראל. גם הפעם הם פועלים נגד האינטרסים של מדינת ישראל".

ראש הממשלה בנימין נתניהו היה רוצה לסיים כמה שיותר מהר את סאגת הגז הטבעי, אבל העניינים הולכים ומסתבכים. הערב אמורה להתקיים בכנסת ההצבעה על העברת הסמכות בנושא משר הכלכלה לממשלה, אבל הקושי להשיג רוב ברור מביא את הליכוד לשקול לדחות את ההצבעה.

בכל מקרה צפוי להתקיים דיון בכנסת על סוגיית הגז. עם זאת, ייתכן שהוא יישאר רק בגדר דיון, ללא הצבעה בסופו. בנוסף, שוקלים בליכוד גם להכריז על ההצבעה בנושא כהצעת אי אמון בממשלה, מה שעשוי להפעיל לחץ על חלק מחברי הכנסת לאשר את ההחלטה - אחרת הם מסתכנים בהפלת הממשלה.

רה"מ: "יכולנו להיות במצב של יוון"

בפתח ישיבת סיעת הליכוד שנערכה בצהריים בכנסת אמר נתניהו: "במדינה לא רחוקה מאיתנו יש משבר כלכלי ואני מאחל בכל לב שתצא מזה, אבל אם הייתי נוקט במדיניות פופוליסטית, היינו בדיוק במצב של יוון. צריך לנהוג באחריות במתווה הגז והמתווה הוא טוב. הוא יזרים למדינה מאות מיליארדי שקלים לרווחה, לחינוך, לבריאות, זה הזמן לגלות מנהיגות ואחריות".

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד, שבעבר ציין כי ישקול להצביע בעד המתווה, הבהיר היום סופית את עמדתו. "אנחנו נצביע נגד העברת הסמכויות לממשלה מפני שלא יעלה על הדעת שהדיון הכלכלי הכי חשוב מזה 20 שנה יתקיים במחשכים, בלי שהכנסת תקבל הזדמנות להכיר את הפרטים", אמר.

לפיד: "נצביע נגד" (חדשות 2)

במקביל, צעירי העבודה פרסמו ברשת מספרי טלפון של חברי כנסת עם קריאה לסמס להם בקשה להצביע נגד ההסכם. בתגובה למהלך פנתה ח"כ מירב בן ארי שלא התלהבה מהיוזמה, לקצין הכנסת בכדי שיבדוק את נושא פרסום מספרי הטלפון שלה ושל חברי סיעתה.

"לא יכול להיות שאני וחברי סיעתי מאתמול בלילה נתונים להטרדות חוזרות ונשנות בידי גורמים ממפלגת העבודה בכך שמספרי הטלפון האישים שלנו פורסמו לכל", אמרה. "דעתו של הציבור חשובה לי מאוד, אבל יש דרך לנהל מאבק לגיטימי וכך לא מנהלים מאבק. אני דורשת מיו״ר מפלגת העבודה יצחק הרצוג לדאוג לכך שמספרי הטלפון שלנו ירדו מהפייסבוק של צעירי מפלגת העבודה".