בגלל דרעי: אישור מתווה הגז יועבר לכנסת

הממשלה נכנסת למבוך משפטי: דרעי ויתר על סמכויותיו בישיבת הקבינט וביקש להעביר את ההחלטה על עקיפת הממונה על ההגבלים העסקיים לממשלה. אלא שהמהלך מחייב את אישור הכנסת - דבר שנתניהו עשה הכל כדי להימנע ממנו‎. ביקורת בקבינט: "דרעי עשה ספין"

המתווה יועבר לכנסת (פלאש 90 משה שי)

אישור המתווה להסדרת שוק הגז הולך ומסתבך: שר הכלכלה אריה דרעי החליט בדיון הקבינט היום (חמישי) לוותר על סמכותו לעקוף את הממונה על ההגבלים העסקיים, וכעת העברת הנושא לפתחה של הממשלה תדרוש את אישור הכנסת - מהלך שראש הממשלה נתניהו ניסה להימנע ממנו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

המתווה אושר היום בידי שרי הקבינט על מנת להגדיר את סוגיית הגז כעניין ביטחוני. מטרת המהלך היא לאפשר לשרים לעקוף את הממונה על ההגבלים העסקיים. מי שהיה אמור לעשות זאת בפועל הוא שר הכלכלה דרעי, אולם הוא הפתיע את הנוכחים והחליט לוותר על סמכותו.

השרים בקבינט הופתעו מהחלטתו של דרעי וקיבלו את הצעתו להפעיל את סעיף 52 לחוק ההגבלים העסקיים, כך שעקיפת הממונה תיעשה על ידי הממשלה כולה. אלא שכדי להביא את הסוגיה לאישור הממשלה, יש צורך קודם לכך באישור של מליאת הכנסת. בכך סיבך שר הכלכלה את ראש הממשלה נתניהו, שפעל נמרצות עד כה כדי להימנע מהבאת הסוגיה אל המליאה.

הפתיע את שרי הקבינט. דרעי (פלאש 90 - יהונתן סינדל)

לאחר הדיון בקבינט מתחו כמה מהשרים בקבינט ביקורת על המהלך שביצע השר דרעי. "לפני כמה ימים שלח שר הכלכלה מכתב שמיועד לראש הממשלה, בו הוא מפרט את התנאים שלו להפעלת סעיף 52", טען אחד מחברי הקבינט. "המתווה עונה על כל התנאים של השר, והוא בכל זאת החליט לא לחתום היום. אם זה לא ספין, אני לא יודע מה כן". שר אחר טען כי "העובדה שדרעי בחר שלא להפעיל את הסעיף היא לא הרואית, היא בסך הכל נועדה לפטור אותו מביקורת ציבורית".

מי יקבל את סמכויותיו של כחלון?

העברת אישור המתווה לכנסת עשוי בין היתר להציב בבעיה את השרים שלכאורה יש להם ניגוד עניינים כמו שר האוצר משה כחלון שוויתר על סמכויותיו, השר יואב גלנט והשר חיים כץ.

מי יקבל את סמכויות כחלון?

השר כחלון הצהיר בעבר שהוא מעביר את סמכויות לנתניהו, אך בפועל הן לא הועברו לידיו. כמו כן לא ברור כיצד הדבר ייצא אל הפועל במסגרת המגבלות המשפטיות.

שר האוצר ביצע מספר ניסיונות גישוש אצל שרי הליכוד בכדי להעביר אליהם את סמכויות הטיפול בסוגיית הגז, אולם השרים וחברי הכנסת סירבו לקבל את האחריות לידיהם ובשלב זה לא ברור מי יקבל לידיו את סמכויותיהם של דרעי וכחלון בשאלת הסדרת השוק.