הרצוג: "להפסיק לדבר שטויות ולהתנשא"

בריאיון טלוויזיוני ראשון אחרי הבחירות, יו"ר המחנה הציוני יצחק (בוז'י) הרצוג עורך חשבון נפש: הוא מאשים את נתניהו במסע הפחדה, לא מתחרט על הרוטציה עם לבני ולא מוותר על החלום להיות ראש ממשלה

רגע אחרי ההפסד בבחירות, יו"ר המחנה הציוני יצחק הרצוג מתייצב מול מצלמות חדשות 2 ובריאיון ל"חדשות סוף השבוע" הוא מאשים את נתניהו במסע הפחדה, לא מתחרט על הרוטציה עם לבני ולא מוותר על החלום להיות ראש ממשלה. "בחיים יש עליות ומורדות, אז יש בהם גם דבש וגם עוקץ", הוא מסביר. "אבל אני לא נשבר ולא מתמוטט".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הרצוג מודה שעוד לפני תוצאות המדגם הוא כבר נחשף לשמועות על הקרב הצמוד, אך גם לאחר שראה את התוצאות לא הפסיק להאמין לרגע שהכל עוד פתוח. "כשראיתי את התיקו חשבתי שאני יכול להרכיב ממשלה", הוא מסביר. "היו לי מגעים עם כל ראשי המפלגות מראש על כל מיני אופציות, והבנתי שלנתניהו אין גוש חוסם. הלכתי לישון, ואפילו נרדמתי מצוין. בשעה רבע לשבע הגיע ההודעה מציפי והבנו שצריך להגיב לסיטואציה שהתפתחה מולנו".

כשמזכירים לו את המילה שליוותה את הקמפיין שלו, "מהפך", הוא מתעקש שהיה משוכנע שהם בדרך לשם. "ביומיים וחצי האחרונים נתניהו המציא את עצמו מחדש. הוא ירד למערכת של שקרים, הסתה וגזענות. הוא נגע בעצב עמוק וגזעני ואמר לכולם - 'הערבים באים כנחילים ומקיפים אותנו' - אני לא מסוגל לעשות דבר כזה". עם זאת, הרצוג ציין כי גם נאום גרבוז על "מנשקי המזוזות" היה פוגעני: "צריך להפסיק לדבר שטויות ולהתנשא".

"מי שמשקר יותר - מקבל יותר"

למרות שהיו למפלגתו את התנאים האופטימליים להחלפת השלטון, מפרשיות מביכות על רה"מ ועד התגייסות אישית למענו, הרצוג תולה את האשמה העיקרית בכישלון בקמפיין ההפחדה של נתניהו. "בעניין הזה הוא הצליח אני מודה ומזה אני לומד לקח שייתכן שמי שמשקר יותר מקבל יותר וזה הדבר הכי מסוכן לציבור הישראלי". הוא מוסיף כי מבחינתו מפלגתו עשתה את המרב, וכי האובססיה סביב עניין הרוטציה עם לבני לא תרמה ולא הועילה.

"ראינו את הפוליטיקה הישראלית, לא כשלתי ולא עשיתי שום דבר רע, הבאתי את המפלגה שלי לתוצאה שלא הייתה מ-1992. כל אדם אחר במצבי ספק אם היה מגיע לתוצאה הזאת. אני ממשיך בכל הכוח להוביל את המחנה ואעשה הכל כדי להחליף את נתניהו בפעם הבאה".

מהליכוד נמסר בתגובה: "מסע ההפחדה והדמוניזציה הובל דווקא על ידי השמאל תחת הסיסמה 'רק לא ביבי'.  קמפיין השמאל עסק בהשמצות ובהכפשות אישיות ובמסגרתו תוארה ישראל, בין השאר, כמדינת עולם שלישי.

ראש הממשלה נתניהו רואה עצמו כראש הממשלה של כל אזרחי ישראל והוא מכבד את זכותם של כלל האזרחים, ללא הבדל דת גזע ומין, להשתתף בהליך הדמוקרטי. דבריו של ראש הממשלה התייחסו לניסיון להטות את תוצאות הבחירות באמצעות מימון זר לטובת מפלגות מסוימות על מנת להחליף את השלטון בישראל".