סגן שר הפנים: "אזרחות לערבים? עושים לכם טובה"

סערה במליאת הכנסת בדיון על ביטול חוק האזרחות. סגן שר הפנים ירון מזוז לח"כים הערבים: "תחזירו האזרחות". עקב הדברים התעוררה מהומה, נתניהו עלה לדוכן: "אין לכם זכות להאשים חיילים בפשעי מלחמה, זו צביעות"

מהומה נרשמה היום (רביעי) במליאת הכנסת בעקבות נאום שנשא סגן שר הפנים ירון מזוז (הליכוד) במהלכו פנה לחברי הכנסת מטעם הרשימה הערבית המשותפת ואמר כי עליהם להחזיר את תעודות הזהות. בעקבות הדברים החליטו כמה מחברי האופוזיציה לגשת לדוכן ולהציג לו את תעודת הזהות שלהם. גם ראש הממשלה נתניהו הצטרף לקלחת כשהאשים את הח"כים הערבים בצביעות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הסערה התחוללה במהלך דיון על הצעה לביטול חוק האזרחות והכניסה לישראל, במסגרתו נאם מזוז. הוא התייחס למשט שעושה את דרכו לרצועת עזה ועליו צפוי להיות ח"כ באסל גאטס. "אפעל לשלילת אזרחותם של מי שפועל וחותר תחת מדינת ישראל", קרא מזוז. ח"כ חנין זועבי הביעה את מחאתה לדברים ובתגובה אמר לה סגן שר הפנים: "את הראשונה שצריכה להחזיר את תעודת הזהות שלה".

מספר מחברי הכנסת מהאופוזיציה התקרבו אל מזוז והציגו בפניו את תעודת הזהות שלהם ובכך עצרו את הדיון למשך מספר דקות. בתגובה אמר להם יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין כי "זו פעם אחרונה שחברי כנסת ניגשים לדוכן בזמן נאום״. בעקבות הסערה, ביקש גם ראש הממשלה בנימין נתניהו לשאת דברים באופן חריג.

נתניהו במליאה, ארכיון (רויטרס)

"לכל אזרח בישראל, יהודים ולא יהודים כאחד, הזכות השווה לבחור ולהיבחר לכנסת ישראל", אמר נתניהו במליאה. "אבל לכל אזרח גם החובה לציית לחוקי המדינה ולאף אחד אין זכות להאשים את חיילי צה"ל שמגנים על כולנו, יהודים ולא יהודים, בהאשמות שווא כפושעי מלחמה".

"אני עכשיו מדבר על שאלה של צביעות, כי אני שומע ואני מבחין בין שני הדברים - יש לכם את הזכות לומר את דבריכם והזכות הזו מוקנית ואני אגן עליה, הזכות הזו קיימת", הוסיף ראש הממשלה בדבריו לקול מחאת הח"כים הערבים. "אבל אין לנו חובה להסכים עם הצביעות. אני לא שומע מכם מילה על מה שמרחש בסוריה ותימן אבל מאשימים את חיילי צה"ל בפשעי מלחמה".

ההצעה עצמה של ח"כ תומא סלימן (הרשימה הערבית) נדחתה לאחר הצבעה שמית ברוב של 55 מתנגדים לעומת 18 תומכים ושני נמנעים. החוק הנפיץ שנידון במליאה מתייחס לתנאים לקבלת מעמד האזרחות במדינה. "מי שציפה שראש הממשלה יגן על זכותנו לממש את תפקידנו כנראה חלם, ראש הממשלה מצדיק את מסע ההסתה של ירון מזוז", טענה סלימן. "ממשלה שבנויה על הסתה, רק היא יכולה לחוקק חוק שמנשל באופן קוליקטיבי את זכות חייה המשפחה לפלסטינים".

"על רה"מ להבהיר איפה הוא ניצב" (Isaac Harari / Flash 90)

"רה"מ מדבר כאחרון האספסוף"

יושב ראש האופוזיציה יצחק (בוז'י) הרצוג מתח ביקורת על דברי סגן שר הפנים מזוז וראש הממשלה נתניהו. "מי שמתנגד למשט הפלסטיני הוא לאומי, אבל מי שמתנכל לזכויות אזרחינו הערביים לשוויון מוחלט הוא לאומני קיצוני", כתב הרצוג בעמוד הפייסבוק שלו. "אנחנו לאומיים לא פחות מכם אבל לא לאומנים כמותכם. אני קורא לראש הממשלה להבהיר בצורה ברורה וחד משמעית איפה הוא ניצב בקרב על דמותה ואופייה של המדינה".

גם יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, תקפה את דבריו של נתניהו: "כשסגן השר מזוז עומד כאן על הדוכן ואומר לחברי הכנסת מהרשימה המשותפת ולחבר הכנסת עיסאווי פריג' 'תגיד תודה שאתה צריך להיות כאן' אין לי ציפייה ממנו, אבל כשעולה רה"מ על הדוכן ומדבר כאחרון האספסוף הוא משדר שדר שמתיר את דמם של חברי הכנסת".

"יצאתי עכשיו מזועזעת ממליאת הכנסת. עומד סגן שר הפנים וצועק מעל בימת המליאה שהוא ישלול את האזרחות מכל מי שמדבר נגד המדינה", כתבה ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני) שבהמשך תקפה גם את נתניהו: "במקום להתעשת אחרי הבחירות ו'הערבים על אוטובוסים', ולדבר במסרים של אחדות, המשיך את חגיגת ההסתה".