קוטלר בתום מפגש הפיוס בבית הנשיא: "בקעת הירדן זה חו"ל"

השחקן והבמאי רק יצא מפגישת הפיוס של אנשי התרבות והשרה מירי רגב אצל הנשיא, ושוב מספק אמירה מעוררת מחלוקת. "כל מה שעדיין חוץ לארץ, גם אם זה במרחק נסיעה אי אפשר להכריח אותי לשחק שם, גם בבקעת הירדן", אמר. "המקום תחת משטר צבאי"

הסערה בעולם התרבות מסרבת לדעוך: בתום פגישתם של האמנים ושרת התרבות מירי רגב בבית הנשיא, טען היום (ראשון) השחקן והבמאי עודד קוטלר כי לא ניתן לדרוש ממנו להופיע בבקעת הירדן, זאת מאחר והיא נמצאת לדבריו "בחו"ל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"לא ניתן להכריח אותי לשחק בכל מקום שהוא בחו"ל, גם אם זה במרחק נסיעה", אמר קוטלר לחדשות 2 בצאתו מהמפגש בבית הנשיא בירושלים. "כמו שלא ניתן לחייב אותי לשחק בניו יורק או בלוס אנג'לס, כך גם לא בבקעת הירדן".

הוא הסביר כי "מאחר וביהודה ושומרון קיים משטר צבאי, ניתן לחייב אותי להגיע אל המקום רק במקרה שבו יגייסו אותי למלחמה. מאחר וזה לא המצב לא ניתן להכריח אותי".

התמונה בבית הנשיא, ללא קוטלר (דוברות בית הנשיא)

לדברי גורמים שנכחו בפגישה, קוטלר אמר דברים ברוח דומה גם בנוגע לאריאל שבשומרון. "לא הבנו על מה הוא מדבר", סיפר אחד מהנוכחים בפגישה, "ואז הוא אמר שבקעת הירדן ואריאל זה חו"ל, ולכן אין מקום לאלץ שחקנים להופיע מחוץ לגבולות מדינת ישראל". בהמשך הוא עוד החריף את דבריו והבהיר שלא מדובר בפטור אישי כשחקן אלא שאסור לחייב את מוסדות התרבות להופיע במקומות האלו". הגורמים אף ציינו כי לקוטלר הוצע להצטרף לתצלום המשותף בתום המפגש, אולם הוא סירב לכך.

השרה רגב הגיבה לאמירותיו של קוטלר, הדגישה שהן לא מקובלות עליה והבהירה כי אמרה לו את זה גם במהלך פגישתם. "הופתעתי מדבריו של קוטלר", אמרה רגב לחדשות 2. "שמחתי שנשיא המדינה הבהיר לו שבקעת הירדן היא שטח בשליטה ישראלית מובהקת. אם אני הייתי אומרת דבר כזה מיד היו אומרים שאני מכניסה פוליטיקה לדיון".

גם ראש מועצת בקעת הירדן דוד אלחיאני זעם על הדברים. "צר לי ששוב בוחר קוטלר לערבב פוליטיקה ותרבות ביחד", אמר. "דבריו מראים כי אין לו כבוד לדמוקרטיה ולכן גם הדמוקרטיה לא צריכה לכבד אותו אלא להוקיע אותו".

"אסור לפסול אוכלוסייה שלמה"

רגב הוסיפה כי "לא יכול להיות מצב שתיאטרון יימנע מלהגיע לבקעת הירדן, כמו שקוטלר אמר שצריך לקרות. אסור לפסול אוכלוסייה שלמה - לא יהודית ולא ערבית. לא יהיה אצלי שיח של מחרימים ואין מקום לפוליטיקה. מי שמערב פוליטיקה הם האמנים. כך היה עם קוטלר וכך היה גם בנאומה של ליאורה ריבלין שדיברה על הכיבוש".

"השיח פה הוא לא על חופש הביטוי - חופש הביטוי הוא ב-DNA של החברה הישראלית, חופש המימון לא", הוסיפה רגב. "זו זכותה של הממשלה וגם חובתה לקבוע קריטריונים למימון".

"הבהמות נשחטו"

דבריו של קוטלר נאמרו בתום מפגש שהתקיים בתיווכו של הנשיא ראובן ריבלין במעונו בירושלים, על רקע סערת התרבות שהגיעה לשיאה בעימות הפומבי שלשום בין מספר אמנים מובילים לשרה רגב במהלך טקס פרסי התיאטרון. במפגש נכחו גם השחקן נורמן עיסא וכן מנכ"ל תיאטרון הקאמרי נעם סמל. 

"זו לא היתה ישיבת עבודה אלא של הצהרת כוונות", הסביר קוטלר. "המשכתי לעמוד על עמדתי והיא לא השתנתה מלפני כמה ימים. השרה רגב ניסתה לומר שהבעיות הן לא של צנזורה אלא בעיות של חופש המימון".

קוטלר אף טען כי במהלך המפגש לא היתה התייחסות משמעותית לדבריו שזכו לכינוי "נאום הבהמות" שנשא בשבוע שעבר במהלך כנס החירום של אמני ישראל. "לא דיברנו על הבהמות מאחר והן כבר נשחטו מאז", טען קוטלר. "ניצלתי את ההזדמנות כדי לתקן שוב את דבריי - לא התכוונתי למצביעי הליכוד אלא לכלל העם".

רגב נגד אלמגור: "אמירה מזלזלת"

השרה רגב הגיעה למפגש הפיוס היום לאחר שמתחה ביקורת על הדברים שהטיחה בה השחקנית גילה אלמגור במהלך טקס הענקת פרסי התיאטרון שהתקיים בסוף השבוע. "אמירתה שהיא 'שנים מכתתת רגליה בפריפריה' היא אמירה מזלזלת ומתנשאת", כתבה רגב בעמוד הפייסבוק שלה.

"הגיע הזמן לעשות צדק ותיקון תרבותי בפריפריה", הוסיפה השרה רגב. "הייתי רוצה לראות את התיאטראות מהפריפריה מכתתים רגליהם למרכז הארץ עם רפרטואר מקומי, מקצועי, מרגש ונוגע".

רגב הדגישה כי יש הכרח לשנות את חלוקת המשאבים באופן שוויוני יותר - "עם דגש על חלוקה גיאוגרפית וחברתית צודקת יותר - פריפריה, פיתוח התרבות היהודית, פיתוח התרבות הערבית וחיזוק הציונות והמורשת".