ליברמן: או תיק החוץ - או כלום

המגעים להרכבת הממשלה מסתבכים: יו"ר ישראל ביתנו רומז כי "אינו להוט" להיכנס לממשלה, ובלעדיו נתניהו יסתמך על ממשלה צרה מאוד. גם בנט צפוי לדרוש תיקים בכירים למרות הירידה בכוחו, בזמן שבליכוד טוענים שהוא "לקוח שבוי" של נתניהו מכיוון שאין לו אפשרות לממשלה אחרת

ליברמן ונתניהו בימים מחויכים יותר (רויטרס)

כאב הראש של נתניהו צפוי להתעצם: שני היריבים הפוליטיים הוותיקים - נפתלי בנט ואביגדור ליברמן - לא מוכנים לוותר בשלב זה על תיק הביטחון. ליברמן אפילו משדר מסרים לפיהם הוא "לא חייב להיכנס לממשלה" אם לא יקבל תיק בכיר, ונתניהו יוכל להקים בלעדיו רק ממשלה צרה מאוד עם 61 מנדטים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עם זאת, ההערכה היא שהדרישה לתיק הביטחון הוא תרגיל שנועד להשיג את התפקיד הבכיר האחר: שר החוץ. ליברמן צפוי לדרוש, אם אכן יקבל את התיק, את הסמכות לנהל קשר עם האמריקנים והאירופאים - הסמכות שניתנה בידי ציפי לבני בממשלה האחרונה. ליברמן צפוי להיאבק על תיק החוץ עם בכירים נוספים בליכוד, בהם יובל שטייניץ וגלעד ארדן, ששואפים לקבל קידום.

המשא והמתן בין השותפים הקואליציוניים יהיה קשה מאוד על אף שהוא נראה ברור: היחסים בין חברי קואליציה העתידיים קשים מאוד ויש מתיחות רבה. הנתק בין נתניהו לליברמן, שפעם נחשבו לשותפים טובים, נמשך על רקע המגעים להרכבת הממשלה. גם כחלון אותת היום (שישי) כי הוא "לא חייב להיות בממשלה", וידוע כי כחלון ידרוש גם את ועדת הכספים ואת מנהל מקרקעי ישראל, ואולי אף יותר מכך.

לא יסתפק בתיק זוטר? בנט (חדשות 2)

לעומתם, ההערכה היא שבנט ידרוש תפקידים בכירים למרות הירידה לשמונה מנדטים: בנט, שמתבסס על כך ש"הקריב" מנדטים לטובת נתניהו ועל סמך ההבטחה של נתניהו לפיה הוא יהפוך לשותף בכיר, יבקש מנתניהו את תיק הביטחון והחינוך. בנוסף, בנט יבקש לכלול בקווי היסוד של הממשלה התנגדות להקמת מדינה פלסטינית לצד הבנות בסוגיות דת ומדינה - שם עמדותיו סותרות את אלו של ליברמן למשל.

עם זאת, בליכוד טוענים שבנט הוא מעין "לקוח שבוי" בידיו של נתניהו, מכיוון שאין לו אפשרות לממשלה אחרת. יו"ר הבית היהודי סובל גם ממרד בתוך מפלגתו מצד נציגי "תקומה" - אורי אריאל ובצלאל סמוטריץ' - ולכן בליכוד ישאפו להשאיר אותו בתיק הכלכלה.

גם סוגיית הגדלת הממשלה עדיין על הפרק: אם נתניהו אכן יצטרך לוותר על התיקים הבכירים, ראשי הליכוד צפויים לדרוש תיקים חשובים מכיוון שקיבלו 30 מנדטים. לצורך החלטה כזו יידרש נתניהו לשנות את חוק המשילות שעבר רק לפני כשנה ולהרחיב את שולחן הממשלה, שעומד כעת על פי החוק על 18 תיקים בלבד - אך לא ברור אם ירצה לעשות זאת.

בהכנת הידיעה השתתפו אמנון אברמוביץ', רינה מצליח, דנה ויס ואודי סגל.