נתניהו: הצתת הכנסייה - התקפה על כולנו

ראש הממשלה שוחח עם ראש השב"כ והנחה לקיים חקירה מואצת של הצתת כנסיית "הלחם והדגים" הבוקר ליד כפר נחום. "נמצה את הדין עם האחראים למעשה הנפשע הזה", הבהיר נתניהו. "לשנאה וחוסר סובלנות אין מקום בחברה שלנו"‎

הכנסייה אחרי ההצתה (כבאות צפון)

עשרה צעירים תלמידי ישיבה בשומרון עוכבו לחקירה בחשד להצתת כנסיית "הלחם והדגים" וריסוס הכתובת "אלילים כרות יכרתון" בכפר נחום שבצפון הכינרת הבוקר (חמישי). שעות אחרי המקרה - ראש הממשלה בנימין נתניהו מגיב ומדגיש: "נמצה את הדין עם האחראים למעשה הנפשע הזה. לשנאה וחוסר סובלנות אין מקום בחברה שלנו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

נתניהו שוחח עם ראש שירות הביטחון הכללי יורם כהן והנחה לקיים חקירה מואצת של האירוע. "ההצתה המזעזעת של כנסיה היא התקפה על כולנו", הוא אמר. "חופש הפולחן בישראל הוא אחד מאבני היסוד של ערכינו והוא מוגן בחוק".

הכנסייה הוצתה לפנות בוקר וחמישה צוותי כיבוי פעלו באזור החל מהשעה 03:50. שני בני אדם נפגעו קל משאיפת עשן, והכבאים דיווחו כי למקום נגרם נזק בחדר האירוח, במחסן ובמשרד של הכנסייה. גם חדר התפילה ניזוק קלות מעשן.

על קירות הכנסייה נכתב "והאלים כרות יכרתון", ככל הנראה כמסר כלפי הקהילה הקתולית באזור. מדובר בציטוט מתפילת "עלינו לשבח" שנאמרת שלוש פעמים ביום. הכתובת רוססה ככל הנראה כדי להביע התנגדות לנוכחותם של נוצרים בישראל.

"התקפה על כולנו". נתניהו (Isaac Harari / Flash 90)

אנשי הכנסייה: "מזועזעים מהאירוע"

אנשי כנסיית טבחה (כנסיית הלחם והדגים) נסערים מהצתת אולם הכניסה לכנסייה ומכתובות הנאצה שרוססו נגדם. האב ניקודמוס, מראשי המסדר הבנדיקטי, קורא למשטרת ישראל לפעול וטוען שהמשטרה לא עושה מספיק כדי להילחם בפעולת הוונדליזם שפגעה באחד המקומות החשובים לנצרות.

"הכנסייה קיימת מהמאה הרביעית ומאז מגיעים לכאן עולי רגל כל הזמן", תיאר האב ניקודמוס. "זה אחד המקומות החשובים ביותר בארץ הקודש ואנחנו מזועזעים מהאירוע. מאות אלפי תיירים מגיעים לכאן בכל שנה, 5,000 בכל יום. למרבה המזל, הפסיפס היקר מהמאה הרביעית לא נפגע".

הכתובת על הקיר (כבאות והצלה צפון)

כנסיית טבחה כבר נפגעה בעבר ממעשי ונדליזם וגם הכנסייה השנייה של המסדר משורות הכנסייה הקתולית, כנסיית דורמציון בירושלים, נפגעה ממעשים דומים. "אנו המסדר הבנדיקטי, מסדר מאוד עתיק, גרמני במקור", הוא תיאר. "יש לנו שני מרכזים בישראל - כנסיית הדורמציון בירושלים וכנסיית טבחה על חופה הצפוני של הכינרת. לפני שנתיים, במאי 2013 ראינו מעשים דומים, כתובות, על הדורמציון".

"זה דבר נוראי, תישאר צלקת"

"אני קורא למשטרה לעשות את עבודתה", המשיך האב ניקודמוס. "המשטרה עדיין לא התקשרה אליי. דיברתי עם הרבה עיתונאים, אבל לא עם חוקרים. את פשע השנאה בדורמציון הם לא פתרו, ואני מקווה שהפעם הם ימצאו סוף סוף את האשמים בפשע הזה".

אב כנסיית טבחה, האב ג'ונאס, סיפר הבוקר על הרגעים בהם הבין שהוא תחת מתקפה. "הבוקר מוקדם, לפי דעתי ב-03:15, שמעתי רעש עצום ורצתי החוצה מהחדר שלי וראיתי שהכניסה הראשית למנזר נשרפה והרחתי בנזין".

וואליד חאריג', אחד המאמינים שמגיע להתפלל בכנסייה, סיפר: "אנחנו לא חייבים לחיות יחד, אבל אנחנו רוצים לחיות יחד, ולא ניתן לקבוצה קטנה של קיצונים להפריע לחיים השלווים שאנחנו מנהלים בין שני העמים שחיים במדינה הזו. אנחנו נתקן את המקום, אפילו נגרום לו להיראות טוב יותר, תישאר צלקת, זה דבר נוראי שקרה לנו אבל נתגבר על זה".