קוטלר לא דיבר על הליכוד? צפו

השחקן והבמאי הוותיק הבהיר כי במסגרת דבריו בכנס החירום של אמני ישראל לא התכוון למצביעי הליכוד ואף לא הזכיר אותם. אולם צפייה מחודשת בהתרחשויות מעלה ממצאים אחרים

אמר או לא אמר? השחקן עודד קוטלר ביקש במהלך ריאיון למהדורה המרכזית הערב (ראשון) להבהיר את הדברים שאמר במסגרת מה שכונה כ"נאום הבהמות". במהלך הריאיון טען קוטלר כי לא ייחס את דבריו למצביעי הליכוד. אולם השוואת ההקלטות מעלה שוני בין הדברים שאמר אמש בפני האמנים, לבין אלו שאמר במהלך המהדורה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"זהו עולם שבו אין מפריע ללאום לחגוג שלושים מנדטים שאחריהם צעוד עדר של בהמות שמלחכות קש וגבב", אמר אתמול קוטלר במסגרת כנס החירום בהשתתפותם אמנים ואנשי רוח, וחולל את אחת הסערות הגדולות שידע עולם התרבות הישראלי. קוטלר מצדו הבהיר הערב כי לא השתמש במונח "מצביעי הליכוד".

ואולם, צפייה בהתרחשויות באולם בו התקיים הכנס אמש, בפני עשרות האמנים שביקשו להביע את מחאתם נגד דבריה של שרת התרבות והספורט מירי רגב, מלמדת כי קוטלר אכן אמר את הדברים. "ניצחו אתכם 30 מנדטים, אתם יכולים לדבר ללמפות", קרא לעברו אחד הנוכחים באולם. "או קיי, אנחנו מדברים כרגע על מרכז הליכוד, אתה לא רואה?", השיב קוטלר.

"עדר שלם שאני חלק ממנו"

במהלך הריאיון קוטלר שב והדגיש כי לא התכוון בדבריו למחנה הימין. "כל שרציתי הוא להגיב להתפרצות מחוסרת הרסן של השרה עם התמנותה לתפקיד, אין לי עניין במחנה פוליטי כזה או אחר".

"הדבר הראשון שאמרה השרה רגב עם כניסתה לתפקיד עסק ברצונה לצנזר", אמר קוטלר. "אם הדבר הזה לא מקומם, אז אנחנו כנראה רדומים לגמרי. אין לי עניין במצביעי הליכוד וגם לא במצביעי המחנה הציוני. כשדיברתי על עדר דיברתי על אזרחי ישראל, צרכני התרבות והתיאטרון, שמתוקף הצווים של השרה ורצונה להגביל את התרבות עלולים להיחשב לעדר, כי זה מה שיוצע להם".

"זו איננה פליטת פה", הבהיר קוטלר בנוגע לדבריו בכנס האמנים שזכו לכינוי "נאום הבהמות". "אין לי עניין בשלושים המנדטים שהליכוד קיבל. אותי מעניינים הצופים שלנו בתיאטרון והאפשרות שלא תינתן לכולנו אמנות חופשית, נקייה מכל צו ומצנזורה ובתמיכת המדינה".

כשנשאל מיהו העדר אליו התכוון בדבריו, טען קוטלר כי התכוון לצרכני התרבות בישראל: "עדר שלם שאני בכללם, יהפוך בכוח החוקים האלה באין ברירה למלחכי קש וגבבה, כשלא תינתן להם האפשרות לצפות באמנות חופשית".

לא מתחנף לקהל

בהמשך דבריו טען קוטלר כי "השגיאה המרכזית היא שתמכתי בשרותה של רגב". הוא הסביר כי רגב הזמינה בדבריה בתחילת כהונתה את הסערה. "היא בקיאה בפרובוקציות ויכול להיות שהיינו צריכים כולנו לנהוג אחרת", טען.

קוטלר, הערב (חדשות 2)

השחקן אף ציין כי לדעתו, סערת התרבות שעלתה לאחרונה לכותרות, מתבטאת במילים בלבד. "הרי אין צנזורה", אמר. "רגב לא יכולה לבוא ל'הבימה' ולקחת את נתח הכסף בגלל מחזה כזה או אחר שמציג את צה"ל באור שלילי".

לבסוף הבהיר קוטלר כי הוא אינו חושש מתגובת הקהל בעקבות הדברים שאמר. "אם משמעות המצב היא שאני צריך לומר דברי חנופה ודברים לא מקוממים, אני לא חושב שאני האיש הנכון. לא אסכים להגיד דברי חנופה עבור הקהל", חתם