מתח בליכוד: "ראש הממשלה פועל כמו עסקן"

ראש הממשלה מנהל "קרב בלימה" נגד הכוונה להחזיר את ההצבעה על הרכב הרשימה למכרז הליכוד. מתנגדיו זועמים. "נתניהו מתנהג כמו עסקן פוליטי ומשמיץ אותנו", אמר אחד מהם. מנגד, תומכי עמדת רה"מ מודאגים מאיבוד תמיכה בציבור. "הליכוד ייעלם, זה לא הוגן שרק כמה מאות יבחרו את הרשימה", הסביר אחד מהם

חברי מרכז הליכוד מצביעים היום (ראשון) בשאלה שמדירה שינה מעיניו של ראש הממשלה - איך ייבחרו חברי הכנסת של המפלגה לקראת הבחירות הבאות. במפלגה הדעות חלוקות, אך שני הצדדים טוענים כי מדובר בהצבעה גורלית שעלולה לדרדר את התמיכה במפלגה. בעוד חלק מחברי המרכז דורשים לקבוע בעצמם את הרכב הרשימה, נתניהו מזהיר כי אם לא תתקבל הצעתו לשלב בין הכרעת המרכז להכרעת כלל מתפקדי המפלגה (פריימריז) - "נחליש במו ידינו את שלטון הליכוד".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הח"כ הטרי דוד אמסלם, בתמיכת מספר חברי מרכז, דורש להחזיר את השליטה על הרכב הרשימה לידי אלפי חברי המרכז בלבד. מנגד, ראש הממשלה ובכירים אחרים במפלגה טוענים שההחלטה תפגע במאה אלף המתפקדים. נתניהו גיבש הצעת פשרה, לפיה כלל המתפקדים יבחרו את המקומות ברשימה הארצית (16 המקומות הראשונים) והמרכז יקבע מי יהיו נציגי המחוזות. ראש הממשלה ערך אמש מאות שיחות טלפון לחברי המרכז בניסיון לשכנע אותם לתמוך בהצעתו.

"רובכם תומכים בהצעת הפשרה שלי - היא טובה למתפקדים, למרכז ולליכוד", אמר נתניהו בסרטון שהפיץ לחברי מרכז הליכוד בסוף השבוע. "אבל יש סכנה - אם תישארו בבית, יש אפשרות אמיתית שהמיעוט המתנגד לפשרה ישיג רוב ואז נפגע במתפקדים שלנו וניתן למתחרים שלנו כר נרחב להכפיש אותנו, והם רק מחכים לזה. הפיכת המרכז לגוף בוחר תטיל מגבלות משפטיות על חברי המרכז וינתק את הקשר עם השרים".

נתניהו השווה את ההצבעה במרכז היום להצבעה בבחירות האחרונות: "אני יודע שאם תתגייסו כפי שהתגייסתם בבחירות, אז הבאנו ניצחון גדול, נוכל לחזור על ההישג".

לעומתו, ח"כ אמסלם הביע ביטחון בניצחון עמדתו. "ביום ראשון הקרוב נחזיר לליכוד את הלב והנשמה, נעצור את מסכת ההשמצות והזלזול שחווים חברי המרכז על לא עוול בכפם ונעניק להם את ההזדמנות להשתלב בעשייה למען כלל אזרחי ישראל", אמר.

לוחץ לקידום הצעת הפשרה (רויטרס)

"אולי הם גיס חמישי"

שמעון בוקר, יו"ר סניף הליכוד בבאר שבע, הזהיר מפני העברת ההכרעה על פני הרשימה למרכז הליכוד לבד. "אם הכוח יילך לחברי מרכז, הליכוד ייעלם", קבע. "אני יו"ר הסניף כבר 15 שנה, ויש לי בבאר שבע חברי מרכז שבשליטה שלי, אבל זו תהיה עניות לליכוד אם רק חברי המרכז יקבלו החלטות". לדבריו, החלטה כזו תפגע במאה אלף המתפקדים שהביאו למפלגה מיליון קולות. "למה להגיד להם עכשיו 'תודה רבה ולהתראות?'", שאל.

מה יעשו בוקר וחבריו אם יפסידו בהצבעה והכוח יעבור לחברי המרכז? "אני לא אעזוב את הליכוד, אנחנו נכבד דמוקרטיה ונילחם מבפנים", הוא מבטיח. "אני לא יודע מה האינטרס שלהם, אולי הם גיס חמישי שרוצה לפגוע בכוח. התדמית שקיבלו בזמנו חברי המרכז הייתה כל כך גרועה – אני לא אומר שכולם גרועים, אבל זה נראה הוגן שכמה מאות יבחרו בפועל ולא מאה אלף?"

בוקר התריע כי חלק מחברי המרכז פועלים ממניעי אגו. "למה חברי מרכז צריכים להפריע לחברי הליכוד בכנסת?", אמר. "כרגע מי ששולט זה הליכוד, ואני רוצה שלליכוד יהיה טוב". בוקר הביע תמיכה בהצעת נתניהו, אותה כינה "הרע במיעוטו", מכיוון שכך, לטענתו, חברי המרכז יוכלו להשפיע רק על חלק מהנבחרים על בסיס האזור בו הם מתגוררים.

לכאב הראש של המפלגה בסוגיית הבחירות התווספה בשבוע שעבר גם סערת אורן חזן בעקבות התחקיר שפרסמנו בחדשות 2. חזן, צריך להזכיר, הוא מספר 30 ברשימת המפלגה לכנסת. "אף אחד לא ציפה שהליכוד יקבל 30 מנדטים", אומר בוקר. "חשבו שאלו לא מקומות ריאליים".

תחושת הבטן שלו היא שנתניהו ינצח היום במרכז הליכוד. "אני מרגיש שזה נוטה לכיוון השכל הישר - רק הפריימריז יביא יותר הישגים", אמר. בוקר תקף את ח"כ אמסלם שהגיש את ההצעה הנגדית. "הוא יודע שבפעם הבאה הוא לא ייבחר", אמר. "הוא חזק רק בירושלים, וזה מה שמניע אותו".

קורא תיגר על נתניהו. ח"כ אמסלם

"נתניהו יורד לרמה של עסקן פוליטי"

שלמה מדמון, חבר מרכז ליכוד בולט מכפר סבא, תומך בהצעה להחזרת הכוח למרכז. לדבריו, לא מדובר במאבק על אגו אלא על "החזרת נשמת אפה של המפלגה". "אנחנו נאבקים על העניין הזה", הוא מסביר. "בלי המרכז כמדורת השבט של חברי המרכז, אין סיכוי למפלגה בטווח הרחוק".

מדמון גם מתח ביקורת חריפה על התנהלות נתניהו. "לא ייתכן שראש ממשלה יורד לרמה של עסקן פוליטי ומתעסק עם ענייני התנועה", אמר. "עם בגין זה לא קרה. מעולם לא התנהגו בצורה כזו".

מדמון הזהיר מהתנגדות חריפה לראש הממשלה בוועידה. "אם אנחנו נשמע היום את נתניהו שוב מכפיש אותנו ומשתף פעולה עם אותם גורמים שמכנים אותו בשמות גנאי, כשאנחנו נותנים את הנשמה", אמר. לדבריו, חברי המרכז עובדים מסביב לשעון "ולא דורשים מאומה – רק למען הדרך והאמונה".

"אנחנו יודעים את מי לשלוח לכנסת, אנחנו פוקדים את המתפקדים ועושים את העבודה. המתפקדים בכך הכל ממלאים טופס ומכניסים אנשים לא ראויים", הוסיף. "הפשרה לא מקובלת עלינו. יש היררכיה ומוסדות, אנחנו נבחרנו על ידי מאה אלף המתפקדים. אנחנו מנהלים את המפלגה כמו שנתניהו מנהל את המפלגה. כה מתנהגים בשביל גחמות? ככה לא מתנהג מנהיג אומה".

"אם נתניהו יגיע לתיקו, זה הישג"

"אנחנו אלה שמחזיקים את התנועה, מעורים במה שקורה בה 360 יום בשנה על חשבוננו", אמר מדמון. "אנחנו לא מבקשים מאומה, אלא רק את הדרך". עם זאת, מדמון ציין שיקבל כל הכרעה, גם אם היא מקוממת אותו. למרות הביקורת הרבה על חברי מרכז הליכוד, הוא מאמין שהצעת חברי המרכז תנצח את זו של נתניהו. "אנחנו חייבים לנצח ונעשה את הכל כדי להחזיר את מדורת השבט שהיא מרכז הליכוד, וזה יקרה אם אנחנו חפצי חיים", אמר.

אריק זיו, עורך האתר "ליכודניק", ריאיין את ראש הממשלה נתניהו לקראת ההצבעה. "הוא מודאג מסוגיית אחוז ההצבעה", סיפר. "הפחד הוא שאנשים שהוא שיכנע לא יעשו את המאמץ לבוא ולהצביע. אחוז הצבעה גבוה פועל לטובתו".

זיו, איש ליכוד ותיק, אינו חבר מרכז, אך לתחושתו חברי המרכז חלוקים והקרב יהיה צמוד. "כרגע נראה לי שזה תיקו", העריך. "אם נתניהו יצליח להגיע לתיקו, אז הוא שכנע הרבה אנשים".

המתנגדים לדרישת חברי המרכז טוענים כי התדמית הרעה של חברי המרכז תפגע בהישגי המפלגה אם הם ישלטו בהרכב הרשימה. זיו טוען כי בעבר התדמית השלילית פגעה במפלגה, אבל אני לא חושב שזה בסופו של דבר מה שישפיע – כל התקשורת ישבה על הליכוד בבחירות האחרונות והליכוד כן ניצח. התדמית היא לא הגורם המרכזי".