ח"כ יחימוביץ': "הקיזוז לחזן - טעות"

בכירת המחנה הציוני זעמה על הסכמתו של הרצוג לקיזוז בהצבעות עם חזן בצל סערת התחקיר, וטענה כי "נתניהו והליכוד צריכים להישאר עם הביזיון והחרפה". הרצוג מיהר להגיב ליחימוביץ' והסביר כי המהלך זמני ונועד לשמור על כבוד הכנסת: "למה הסכמתי? כי הציבור מובך מהתנהגותם נבחריו"

יחימוביץ' והרצוג, ארכיון (פלאש 90, מרים אלשטר)

הקיזוז לחזן עורר קרב במחנה הציוני: יו"ר האופוזיציה יצחק (בוז'י) הרצוג הסכים היום (שלישי) לקיזוז עם הליכוד אם סגן יו"ר הכנסת חזן ייעדר מהדיונים בעקבות תחקיר חדשות 2. ח"כ שלי יחימוביץ', מספר 3 במחנה הציוני, זעמה על ההחלטה וחידשה את הקרב מול ראש מפלגתה: "זו טעות להעניק קיזוז לחזן, הוא יציר כפיו של הליכוד".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במקביל להשעיית חזן מניהול המליאה, נתניהו שוחח עם אדלשטיין והעביר מסרים להרצוג על מנת שיסכים לקיזוז מול חזן כדי שלא להפיל את הממשלה בצל הפרשה המביכה - ויו"ר המחנה הציוני הסכים לקיזוז אם יידרש לכך. "במידה ויידרשו צעדים בנוגע לפרשיית חזן תאשר האופוזיציה קיזוז לח"כ אורן חזן. זאת על מנת לאפשר ליו"ר הכנסת למצות את הטיפול בסוגייה ללא חשש מהצבעתו של חזן נגד הקואליציה ולשמור על כבודה של הכנסת", הודיע הרצוג.

יחימוביץ' הדגישה כי לדעתה "נתניהו והליכוד צריכים להישאר עם הביזיון והחרפה. אין כל צורך שהאופוזיציה תנקה עבורם את השטח. זה בדיוק מסוג הפעמים שבהן אל לאופוזיציה להושיט יד לקואליציה ולהציל אותה מהדייסה שבישלה".

יחימוביץ', שעמדה בראש מפלגת העבודה והפסידה להרצוג ב-2013, הסבירה כי לא מדובר בהצבעה גורלית ולכן אין צורך לקיזוז: "לא מדובר בביטחון ישראל, לא בסוגיה מדינית חשובה ולא בחקיקה חברתית לטובת הציבור. חבל".

הרצוג השיב: "כשיו"ר הכנסת מבקש, עוזרים לו" 

יו"ר האופוזיציה הרצוג מיהר להגיב לה בטוויטר והסביר מדוע נענה לבקשת יו"ר הכנסת אדלשטיין וראש הממשלה בנימין נתניהו: "למה? כי כשיו"ר הכנסת מבקש לסייע לשמור על כבוד הכנסת, עוזרים לו. למה? כי הציבור מובך מהתנהגותם נבחריו. למה? כי זה לא קבוע אלא מהלך אחראי וקצר".

לאחר מכן הרחיב בפייסבוק הרצוג וטען כי מדובר ב"רשת ביטחון מוסרית קצרה". הרצוג הוסיף כי לא ייתן יד לביזוי הכנסת: "יו"ר הכנסת פנה אליי, הוא כמוני וכמו רבים אחרים חש מבוכה גדולה על הפרסומים. הוא הבהיר כי בכוונתו להשעות את חבר הכנסת חזן מתפקידיו הממלכתיים בכנסת, ופנה אליי באופן אישי ומתוקף היותו מופקד על כבודה של כנסת ישראל".

"ראש הממשלה לא הוזכר ולא היה מעורב בשום צורה בתהליך או בבקשה", הדגיש. "עלינו לוודא שהמחנה יהא טהור. אופוזיציה צריכה לעשות תמיד את הדבר הנכון לטובת עם ישראל. כשמדובר בפרשה שמכתימה את הכנסת כולה נכון בעיניי לאפשר את ברור האמת במהירות ויעילות, בלי להקשות עליו באמצעות איומים או פוליטיקה זולה".

קרב גרסאות בין חזן לאדלשטיין: האם סגן היו"ר איים על היו"ר?

לאחר שיו"ר הכנסת אדלשטיין השעה את ח"כ אורן חזן מניהול המליאה, גורמים בסביבתו של אדלשטיין טוענים שחזן איים על יו"ר הכנסת בחשיפת סודות מביכים אודותיו כנקמה. "חזן התקשר לאדלשטיין ואמר לעוזרו: 'מעכשיו אתחיל לחפש סיפורים על יו"ר הכנסת ולא אהסס לעשות בהם שימוש'", טענו הגורמים.

היום בצהריים זימן אדלשטיין את חזן והבהיר לו: השעה את עצמך או שאשעה אותך. חזן הסביר לו כי הוא ייעדר מניהול הישיבה היום בשל פגישה עם עורכי דינו, אך אדלשטיין לא הסתפק בכך ושיגר מכתב למזכירות הכנסת בו הוא מורה שלא לשבץ את חזן.

"הכנסת וכבודה בראש מעיניי, וכמוסד היא חשובה יותר ממני או מכל ח"כ אחר, בכל הכבוד הראוי. לכן הודעתי הבוקר לחה"כ אורן חזן כי לעת עתה לא אוכל לאפשר לו לנהל את ישיבות מליאת הכנסת כסגן יו"ר הכנסת, לאור הפרסומים לגביו בתחקיר חדשות 2. כולי תקווה שהוא ינקה עצמו מכל חשד, ואשמח להתנצל בפניו; אולם באווירה הציבורית הנוכחית, מבחינה אתית - גם אם איננה פלילית- אינני רואה אפשרות להפקיד בידיו את ניהול המליאה", אמר יו"ר הכנסת בתום הפגישה.

מנגד, גרסתו של חזן לאירועים שונה: "שוחחתי עם יו"ר הכנסת והודעתי לו שאני יוצא היום מוקדם יותר מהכנסת לפגישה עם עורכי דיני לטובת הגשת תביעה נגד ערוץ 2, ולכן לא אנהל את הישיבה (ישיבת המליאה של הכנסת)", צייץ חזן בעמוד הטוויטר שלו מיד עם תום הפגישה.

יו"ר הכנסת השעה את סגנו (יח"צ, פלאש 90 - מרים אלסטר)

חזן בגילוי לב: "אני שבור מבפנים"

בשעות הצהריים השתתף חזן במספר אירועים במסגרת יום העיוור המצוין בכנסת. באחד האירועים - "דיבייט בחשיכה" - שוחח חזן עם חברת הכנסת עליזה לביא (יש עתיד) כששניהם חובשים כיסוי עיניים. "הופכים אותי לאויב הציבור מספר 1, אני שבור מבפנים", אמר לה חזן. "לא בשבילי, בשביל החברים שלי, בשביל המצביעים".

"תארי לך שמישהו היה בא ומאשים אותך שעשית סמים בלי עדויות ובלי הוכחות", הוסיף חזן. "אני את הערכים שלי אמשיך להנחיל". חזן נעדר היום גם מישיבה של ועדת הכנסת בה אושרה פה אחד הקמת הוועדה למאבק בנגע הסמים. בנוסף לחזן נעדרו מהישיבה גם חברי הכנסת פירון (יש עתיד), טיבי (הרשימה המשותפת) והנגבי (הליכוד).