הערכות: נתניהו והרצוג בקרב צמוד

שעות ספורות לפני סגירת הקלפיות, ראשי המפלגות משדרים לחץ. נתניהו: "נערכים למערכה גורלית". הרצוג: "צאו להצביע לשינוי". בנט: "מנסים לבלום מתקפה של הליכוד"

שידור חי (חדשות 2)

כשעתייים לסגירת הקלפיות ופרסום תוצאות מדגם חדשות 2 בשעה 22:00 - מעריכים גורמים במערכת הפוליטית כי הקרב בין נתניהו להרצוג צמוד וראשי המפלגות במאמצים אחרונים להזרים מצביעים אל הקלפיות. ההצבעה ב-328 קלפיות, ביישובים בהם יש פחות מ-350 בעלי ההצבעה, נסגרו בשעה 20:00.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ראש הממשלה בנימין נתניהו כינס מסיבת עיתונאים סמוך לשעה 18:30 בעקבות החלטתו של יושב-ראש ועדת הבחירות המרכזית השופט סלים ג'ובראן, שאסר את שידור דבריו בטלוויזיה וברדיו מחשש לתעמולה."מפלגת 'רק לא ביבי' מדברת ללא הפרעה, היחיד שהחליטו לאסור עליו לדבר הוא אני - ראש הממשלה מהליכוד. אף אחד לא יסתום לי את הפה", אמר נתניהו שלוש שעות וחצי לפני סגירת הקלפיות.

"הנה הדברים שהם רצו שלא תשמעו", המשיך נתניהו. "אנחנו נערכים למערכה גורלית. יש עדיין פער גדול. מטרתם - להחליף את ממשלת הליכוד בממשלת שמאל בתמיכת הרשימה הערבית". מפלגת "יש עתיד" פנתה לוועדת הבחירות על מנת למנוע את שידור הדברים מחשש לתעמולה - וההחלטה התקבלה זמן קצר לפני הנאום.

הרצוג: נתניהו משדר לחץ עצום. בנט: חשש שראש הממשלה "שותה" לנו מנדטים

בעקבות הדברים, זיהו במחנה הציוני לחץ בליכוד. העומד בראשות המפלגה יצחק הרצוג אמר כי נתניהו "משדר לחץ עצום" וקרא למצביעים לצאת ולממש את זכותם הדמוקרטית. הרצוג סיכום את התנהלות מפלגת השלטון והזהיר מפני השיטות המוכרות שבהן נוקט נתניהו, לטענתו. "אני בא ואומר לכם שנתניהו ברגעים אלה בפאניקה וכשהוא בפאניקה אנחנו מכירים את מסע ההפחדות שלו", תקף הרצוג.

"נתניהו נוגע בכל הנימים הדקים ביותר של הדמוקרטיה הישראלית והוא מראה לחץ עצום ולכן חוצה קווים אדומים. מי שרוצה ראש ממשלה שקול ואחראי שייצא להצביע, ויביא את השינוי ואת המהפך", הוסיף הרצוג. סגניתו לבני הזהירה כי "ביבי עלול להמשיך עוד ארבע שנים של ייאוש", וקראה לבוחרים לחשוב על שש השנים האחרונות בבואם להצביע - לפני סגירת הקלפיות.

קוראים לבוחרים ללכת להצביע

(עודד קרני)

גם יושב-ראש הבית היהודי נפתלי בנט מראה סימני לחץ לקראת השעה 22:00: "תמונת המצב לא קלה - יש פה שתי תופעות: האחת, התגייסות המונית של השמאל - ארגון V15 ואחרים - ולצערי גם התגייסות של הליכוד בעוצמות חסרות תקדים נגד הבית היהודי. יש יסוד אמיתי לחשש שראש הממשלה 'שותה' לנו מנדטים. אני מקווה שאלו שטרם הצביעו ידעו להצביע ימין. מה שחשוב הוא הגוש".

נכון לשעה 18:00 הצביעו 54.6% מבעלי זכות הבחירה. מדובר בנתונים נמוכים במעט בהשוואה לשיעור ההצבעה בבחירות 2013- אז נרשמו באותה השעה 55.5%. הנתונים מתעדכנים בוועדת הבחירות המרכזית בכל שעתיים ומתבססים על 8,375 קלפיות. עם זאת, יש לציין כי בבחירות הקודמות הנתונים התבססו על מדגם, וכעת מדובר על נתונים בזמן אמת. בקלפיות צה"ל עומד שיעור ההצבעה על 59% נכון ל-17:00. מדובר בזינוק קל ביחס לבחירות 2013