הבחירות לכנסת בפייסבוק: כבר שיתפתם שהצבעתם?

אחרי מערכת בחירות שכל כולה התרכזה ברשתות החברתיות, בפייסבוק התגייסו היום, יום הבחירות, למשימה להעלות את אחוזי ההצבעה. כל אחד מהחברים שלכם שכבר הצביע יכול לשתף בעמוד שלו שכבר מימש את זכותו הדמוקרטית - וגם אתם יכולים. עד ל-12 בצהריים הצביעו קרוב ל-70 אלף בני אדם שהם כשלושה מנדטים

להצביע ולשתף (יח"צ פייסבוק)

משתתפים - ומשתפים: בחודש שעבר הכריזה פייסבוק ישראל על מיזם חדש לעידוד ההצבעה ביום הבחירות - והיום (שלישי), כשהגיע יום הבוחר, היוזמה החשובה צוברת תאוצה ברשת החברתית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

משעות הבוקר המוקדמות, אז החלה ההצבעה לכנסת ה-20 בכל רחבי הארץ, משתפים משתמשים רבים בפייסבוק כי הצביעו בבחירות - וקוראים גם לכם להצביע.

"בחירות 2015 - היום מצביעים", נכתב בפוסט שמופיע בראש הפיד בפייסבוק, ובו מופיע סמל של היד הכחולה המזוהה עם הרשת החברתית, כשהיא מכניסה מעטפה לתוך תיבת ההצבעה.

עד השעה 13:00 בצהריים שיתפו קרוב ל-70 אלף אנשים בפייסבוק שכבר הצביעו - כשלושה מנדטים בערך, 40% מהם צעירים בני 25-34. המספר רק הולך ועולה, ככל שההצבעה מתקדמת - ובמקביל לאחוזי ההצבעה שהולכים ועולים אף הם. נכון לשעה 12:00, הצביעו 26.5% מכלל בעלי זכות הבחירה בישראל.

בכפתור משולב קישור לאתר ועדת הבחירות המרכזית, המאפשר לאנשים לאתר את הקלפי הקרובה, את רשימות מועמדים ועוד.

עידוד ההצבעה בפייסבוק: באמריקה זה כבר עבד

מחקרים הראו שהשיח בפייסבוק יכול להוביל להגברת שיעור ההצבעה. בשנת 2010 יותר מ-300 אלף אמריקנים יצאו להצביע לאחר שהושפעו מחבריהם ששיתפו באמצעות כפתור "אני בוחר". דוגמה נוספת מגיעה מהודו, שם הוצג הכפתור ל-31 מיליון איש, מתוכם 4.3 מיליון שיתפו את חבריהם בהצבעה.

אחוזי ההצבעה יעלו? (Gideon Markowicz/FLASH90)


בפייסבוק מספרים כי מהלך זה הינו חלק מהמשימה של החברה להפוך את העולם למקום פתוח ומחובר יותר, ולסייע לאנשים לתקשר עם מנהיגים ולהשפיע על חייהם.