ריבלין: "המדינה טעתה בקליטה ובטיפול של בני העדה"

בטקס האזכרה הממלכתי לזכר יהודי אתיופיה שנספו בדרך לישראל אמר הנשיא כי המפגינים בני העדה האתיופית "חשפו פצע פתוח, חי ומדמם בלב החברה הישראלית". נתניהו: "נילחם בכל הכוח בגזענות ובאפליה ונעקור אותן מהשורש"

ריבלין בטקס, היום (גיל יוחנן)

"לצד חובת הביקורת וההכרה, מוטלת עלינו גם החובה להאמין שבכוחנו לתקן". נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין נשא היום (ראשון) דברים בטקס האזכרה הממלכתי לזכר יהודי אתיופיה שנספו בדרך לישראל. ריבלין הדגיש כי המחאה של בני העדה בשבועות האחרונים מוצדקת ומצביעה על "פצע מדמם" בחברה, אך קרא לכד הצדדים לפעול למען פתרון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"החברה הישראלית טעתה בקליטה ובטיפול שלה בבני העדה האתיופית לאורך שנים. האחריות לתיקון מונחת על כתפי כל אחד ואחת מאיתנו - הממשלה, מערכות המשפט ואכיפת החוק, מנהיגים מהמגזר הפרטי, הציבורי ומהחברה האזרחית", הדגיש הנשיא - שהניח זר לזכר הנופלים.

הנשיא הדגיש כי יש צורך לתקן את הקלון של מדינת ישראל ולפעול לשוויון הזדמנויות: "בשבועות האחרונים ראינו ושמענו כולנו את זעקת הכאב של ישראלים יוצאי אתיופיה. המפגינים חשפו פצע פתוח, חי ומדמם בלב החברה הישראלית. פצע של קהילה שמשמיעה את זעקתה בדם לבה על תחושות של הפליה, גזענות, עלבון וחוסר מענה. המקום הזה - בו אנו מתייחדים עם זכר יקיריכם ויקירנו - מאפשר לנו לדבר על הדבר החשוב ביותר המונח לפנינו, הצורך שלנו בתקווה".

נתניהו ואחד מבני העדה בטקס (גיל יוחנן)

ראש הממשלה נתניהו התייחס בדבריו לפגישתו עם ראשי הקהילה האתיופית בעקבות הפגנות המחאה נגד אלימות המשטרה. "זה היה מפגש מרגש, תרשו לי לומר מטלטל", אמר. "שמעתי תלונות על גזענות, על אפליה, על קיפוח, על הפעלת כוח עודף. שמעתי על החשש ללכת ברחוב בגלל צבע עורך או עורך. אינני יכול לקבל זאת, לא במדינתנו, לא במדינת היהודים".

נתניהו אמר כי יקים השבוע ועדת שרים מיוחדת בראשותו שתטפל בכל הנושאים הקשורים לבני העדה: "נביא לממשלה תוכנית מקיפה לסייע לכם בכל דרך. אבל מעבר לתוכנית, והתוכניות והמשאבים והפרויקטים, יש עיקרון אחד חד וברור - אין מקום לגזענות ואפליה בחברה שלנו, אין. אנחנו נילחם בכל הכוח בתופעות הפסולות הללו, אנחנו פשוט נעקור אותן מחיינו. נהפוך את זה לדבר נחות, לדבר בזוי".