מאחורי הקלעים של השבעת הממשלה: כרוניקה של פארסה ידועה מראש

מתח של שבעה חודשים הגיע לשיאו אמש עם השבעת הממשלה החדשה במליאת הכנסת. השרים המרוצים הסתובבו בכנסת כחתנים, בעוד המאוכזבים נעלמו מעיני המצלמות

בשעות שלפני השבעת הממשלה אתמול (חמישי) במליאת הכנסת, נדמה היה שהזמן עצר מלכת, אך בעבור בכירי הליכוד זה כנראה הרגיש כמו נצח. גרירת הרגליים של ראש הממשלה עד לרגע האחרון הוסיפה כמה שערות לבנות לאלו שקיוו לקבל תפקיד ולא ידעו את שיבוצם - חלקם נותרו במתח גם שעה לפני ההשבעה ומיעוטם גם לא ידעו לאחר שהחל הטקס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המעמד, שבעבר היה מהחגיגיים שבאירועים, הפך לפארסה שתיזכר שנים רבות. בין בכירי הליכוד שהסתובבו בכנסת בשעות שלפני ההשבעה ניתן היה להבחין בשר יובל שטייניץ שלא הצליח להסתיר את אכזבתו מהתפקיד שקיבל כשר האנרגיה. לעומתו, בחדר הסמוך בקומת הממשלה בכנסת, ישן השר ישראל כץ שנת צהריים, שנת ישרים לאחר שקיבל שדרוג קל ונוסף לו משרד המודיעין בנוסף להמשך כהונתו במשרד התחבורה.

ח"כ איוב קרא לא עמד במתח. הוא חש ברע ופונה לבית החולים הדסה ממש לפני הדיון. בחודש האחרון השקיע קרא את מרבית זמנו בקמפיין עיקש למינויו לשר, הוא רצה להיות השר לענייני מיעוטים. "ההגדרה המדויקת היא שאני סגן השר לשיתוף פעולה אזורי, במעמד שר ויושב במשרד הממשלה, ממש לצדו של ראש הממשלה", סיפר כשהגיע מחויך למליאה עם אחיו השייח אמין קבאלן, כשלידו עדיין מוצמד צמיד השחרור מהאשפוז.

חלק ניכר מהשרים החדשים זכו לתואר שלא ייכנס בקלות לשלט על דלת הלשכה. כך למשל חברת הכנסת גילה גמליאל שתכהן כשרה לשוויון מגדרי, שוויון המיעוטים וקידום הצעירים והאזרחים הוותיקים.

עד לרגע האחרון נראה שאנשיו של ראש הממשלה ניסו לסגור קצוות. ניר חפץ, אחד מדובריו של נתניהו, התרוצץ במסדרונות הכנסת והסתודד עם רבים, בהם גם ליברמן - שלפצצה שהטיל בשבוע שעבר יש חלק בלתי נפרד בבלגן הגדול שנוצר ביום ההשבעה.

"מי שלא עבד איתי יופתע מיכולותיי"

ראש הממשלה בנימין נתניהו חסך לעצמו מהומה ומינה את חברת הכנסת מירי רגב לשרת התרבות והספורט. היא הבטיחה לו "אינתיפאדה" אם לא תקבל תיק, אך עד לשעות הצהריים ייחלה לתיק הרווחה. לאחר שלא הגיעה להבנות עם השר המיועד חיים כץ, החליטה רגב לסגת. "אני מאוד מרוצה מהתיק שקיבלתי", אמרה השרה הטרייה בטרם השבעתה. "מי שעדיין לא עבד איתי עוד יופתע מהיכולות שלי", הוסיפה והבטיחה שאחד הדברים הראשונים שתטפל בהם הוא הניסיון הפלסטיני לגרום לסילוק ישראל מפיפ"א.

עם פתיחת המליאה, עדיין לא נראה זכר לסילבן שלום וגלעד ארדן. הם ירדו למחתרת, הותירו את השטח לספקולציות, מזימות ולחשושים מכל עבר. אין לדעת מה חלף בראשם באותן שעות. ספק אם ראש הממשלה ידע. בשעות הצהריים ג'ודי ניר מוזס עוד ישבה במסעדת "הקנטינה" עם חברות והבהירה בשלווה: "אני לא עוסקת בזה, יהיה בסדר".

יריית הפתיחה של הממשלה ה-34 לא קרובה לשקף את ההצלחה הגדולה של בנימין נתניהו בערב הבחירות לפני כחודשיים. החריקות, חוסר התיאום ותחושות הקיפוח ילוו אותה מכאן הלאה. מאחורי החיוכים בצילום המסורתי בבית הנשיא יהיו כנראה כמה חיוכים מאולצים.

לפניות לכתב: AzriA@ch2news.tv

הצטרפו לעמוד הרשמי של עזרי עמרם בפייסבוק