הושבעה ממשלת נתניהו הרביעית

הכנסת אישרה ברוב של 61 מול 59 את הרכב הממשלה בתום דיון סוער. גלעד ארדן לא מונה לשר, סילבן שלום קיבל את תיק הפנים. נתניהו: "הדלת להרחבת הממשלה פתוחה". הרצוג: "ממשלה בלי תקווה, חזון או דרך"

אחרי שהמעמד החגיגי של הצגת הממשלה הפך לפארסה ולמבוכה גדולה - הממשלה ה-34 יוצאת לדרך: ראש הממשלה בנימין נתניהו התייצב הערב (חמישי) במליאת הכנסת והציג את הרכב ממשלתו הרביעית, מבלי שהגיע לסיכום עם כל חברי הליכוד, מה שגרם לחלק מהם להתבשר על התפקיד אותו ימלאו רק במהלך הנאום. גלעד ארדן נותר מחוץ לממשלה, סילבן שלום מונה לשר הפנים וצחי הנגבי שמע את נתניהו מודה לו על הסכמתו לכהן כיו"ר הקואליציה ומיהר לפרסם הודעה שלפיה לא הסכים לתפקידים שנתניהו ציין. מעט אחרי השעה 23:00: הכנסת אישרה את הקמת הממשלה ברוב של 61 מצביעים בעד מול 59 נגד וזמן קצר לאחר מכן נשבעו כל השרים אמונים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

נתניהו עוד לא פתח את דבריו - וכבר זכה לקריאות ביניים רמות מספסלי האופוזיציה ולקולות צחוק רמים. חבר הכנסת מסעוד גנאים מהרשימה המשותפת הוצא מהמליאה מיד בפתח דברי נתניהו, ואחריו גם ח"כ ג'מאל זחאלקה שהוצא על ידי המאבטחים בעודו משמיע זעקות רמות לעבר נתניהו. גם ח"כ עיסאוי פריג' (מרצ) יצא מן האולם אחרי שזעק: "הערבים נוהרים לקלפיות!".

"זאת הממשלה ה-34 של מדינת ישראל, לא מזמן חגגנו את יום העצמאות ה-67", אמר נתניהו. "זה אומר שכל שנתיים בממוצע ישראל מחליפה ממשלה. הדרך של הרחבת ממשלה היא הדרך לעשות את התיקון, ואנחנו ניתקל באותה בעיה אם לא נחליף את שיטת הממשל שמטרתה לחזק את המפלגות הגדולות ואת ראש הממשלה".

שמות השרים הוכרזו: בגין ואקוניס שרים ללא תיק

נתניהו קרא לגלעד ארדן לשקול מחדש את אי הצטרפותו לממשלה - והחל להקריא את שמות השרים בממשלתו:  

בנימין נתניהו - שר החוץ, הבריאות, התקשורת ושיתוף פעולה אזורי.
משה יעלון - שר הביטחון
משה כחלון - שר האוצר
סילבן שלום - שר הפנים והמשנה לראש הממשלה
יובל שטייניץ - שר האנרגיה והתשתיות
אריה דרעי - שר הכלכלה ופיתוח הנגב והגליל
נפתלי בנט - שר החינוך והתפוצות
זאב אלקין - שר הקליטה ולעניינים אסטרטגיים
אופיר אקוניס - שר ללא תיק (מיועד לכהן כשר במשרד התקשורת)
בני בגין - שר ללא תיק
אבי גבאי - שר להגנת הסביבה
יואב גלנט - שר הבינוי
גילה גמליאל - השרה לאזרחים ותיקים ושוויון מגדרי
ישראל כץ - שר התחבורה והמודיעין
חיים כץ - שר הרווחה והשירותים החברתיים
מירי רגב - שרת התרבות והספורט
יריב לוין - שר התיירות, ביטחון הפנים והשר המקשר בין הממשלה והכנסת
דני דנון - שר המדע והחלל
דוד אזולאי - שר הדתות
אורי אריאל - שר החקלאות
איילת שקד - שרת המשפטים
יעקב ליצמן - סגן שר הבריאות 

חבר הכנסת גלעד ארדן, שהגיע לבסוף להצבעה בכנסת על אישור הממשלה, אמר לעיתונאים מחוץ למליאה: "הגעתי הערב כדי לברך את חבריי, שמתמנים לראשונה. ערב של הקמת ממשלת ליכוד הוא ערב חשוב ושמח וזה הדבר החשוב". על המחלוקת שגרמה לו להישאר מחוץ לממשלה שהוצגה אמר: "עצוב לי על השתלשלות הדברים בענייני, אבל יהיה הרבה זמן לדבר על אופן הקמת הממשלה".

בזמן הצגת ממשלתו הודה נתניהו לח"כ צחי הנגבי, "שהסכים לכהן כיושב ראש הקואליציה‬ ויושב ראש ועדת החוץ והביטחון", אך כנראה שהנגבי עצמו כלל לא עודכן על התפקידים שקיבל כי זמן קצר לאחר מכן הוא פרסם הודעה שבה הבהיר: "לא הסכמתי לתפקידים שראש הממשלה ציין, ההודעה לא נמסרה על דעתי".

קואליציה צרה במיוחד

בעקבות הודעתו של הנגבי פרסמו בליכוד הודעה שבה הסבירו כי "בהמשך לדברי התודה שהביע ראש הממשלה בנימין נתניהו במליאה לח"כ צחי הנגבי על נכונותו לכהן כיו"ר הקואליציה ויו"ר ועדת חוץ וביטחון בשנה הראשונה לכהונת הממשלה, יובהר כי בסיום שנה זו יתחלפו חברי הכנסת הנגבי ואקוניס בתפקידיהם, וח"כ הנגבי ימונה לשר בממשלה".

בנוסף לשרים, מונתה חברת הכנסת ציפי חוטובלי לסגנית שר החוץ - ללא שר מכהן מעליה, יצחק כהן ימונה לסגן שר האוצר ומשולם נהרי לסגן שר החינוך.  

 

"משהו לא עובד היטב, יש לשנות את השיטה"  

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין פתח את הדיון - והשמיע גם דברי ביקורת: "בשעה טובה יוצאת לדרך הממשלה. מבקש לברך אותה בברכת הצלחה. על הממשלה לעשות את המיטב לטובתו של האזרח ולשגשוגה של המדינה. אני משוכנע שהממשלה הזו תפעל למען אזרחי ישראל כולם ושתפעל למען מי שתמך במפלגות המרכיבות אותה ולמען מי שלא. הדרך עד הלום הייתה מפרכת, מבלי להיכנס לסיבות לכך - תחושת האזרח בבית היא שמשהו כאן לא עובד היטב, ששיטת הממשל הזו איננה יעלה דיה ואיננה ראויה".

"הציבור השתאה כמה זמן באמת נדרש כדי לצרף אלו לאלו - ועוד מי שהגדירו שותפות טבעיות. האם נכון וראוי לאפשר מצב שבו חמישה וחצי חודשים יעברו מיום פיזור הכנסת ועד לכינון הממשלה החדשה. יש לקצר את פרק הזמן הקבוע בחוק להרכבת הממשלה", המשיך אדלשטיין.

הנשיא ורעייתו משקיפים על הקרס הפוליטי (לע"מ)

יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג נשא נאום תקיף במיוחד שבו אמר: "הקרקס של נתניהו הוא ממשלת חטוף כפי יכולתך. ממשלה שהוקמה ברגע האחרון ממש, כמעט בחצות הליל ועל חודו של קול. ממשלה ללא דרך וללא מצפן. ממשלה בלי חזון, בלי קווי יסוד אמיתיים, בלי תוכנית עבודה, ממשלה בלי תקווה. דרכי היא לא דרכך, דרכנו היא לא דרכך".

"שום מנהיג הגון לא יצטרף ל'קרקס נתניהו' שהקמת ברגע האחרון ועל חודו של קול, רק כדי להנציח את המשך שלטונך", הוסיף יו"ר המחנה הציוני. "הדבר הטוב והנכון לעתיד ישראל שתקדם האופוזיציה בראשה אני עומד, הוא לנסות להקים ממשלה חדשה בישראל שאתה אינך עומד בראשה, או ללכת בלית ברירה לבחירות חדשות".