בשל הקשיים: הצגת הממשלה נדחתה ל-21:00

נתניהו מנסה להשלים את מינוי שרי הליכוד כדי להביא את ממשלתו החדשה לאישור הכנסת, אך נתקל בבעיות שגורמות לדחיית הלו"ז. חלק מהמינויים שכבר נקבעו: רגב שרת התרבות, דנון שר המדע ויריב לוין שר התיירות. פרסום ראשון: "מינוי אקוניס נתקל בקשיים משפטיים"

ביזיון ומשבר בכנסת: נתניהו מתקשה להשלים את מינוי השרים מהליכוד והצגת הממשלה החדשה מתעכבת. יש אפשרות שהעיכוב בלוח הזמנים יוביל לדחיית השבעתה של הממשלה. מוקדם יותר הושגו סיכומים עם חלק מבכירי הליכוד ובהם מירי רגב שתמונה לשרת התרבות והספורט, דני דנון שיהיה שר המדע, חיים כץ שיקבל את תיק הרווחה ויריב לוין שימונה לשר התיירות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המחלוקת העיקרית היא עם סילבן שלום וגלעד ארדן, איתם עדיין לא הושגו הסכמות לגבי התפקיד שימלאו. על פי התכנון נכון לעכשיו, הכנסת צפויה לדון ולהצביע על אישור הממשלה החדשה החל מהשעה 21:00 ולאחר מכן תיערך השבעת הממשלה.

נשיא המדינה ראובן ריבלין אמנם יהיה נוכח בישיבה המיוחדת, אבל כבר הודיע כי הצילום המסורתי עם הממשלה החדשה יתקיים במועד מאוחר יותר, ולא מיד אחרי השבעתה כנהוג. גם ישיבת הממשלה החגיגית ביום ראשון הקרוב, שבה היו אמורים השרים לציין את יום ירושלים, בוטלה - כך הודיע הבוקר נתניהו לשרים המיועדים.

ח"כ מירי רגב קיוותה להתמנות לשרת הרווחה, אלא שאת התפקיד הזה ימלא בממשלה ה-34 מי ששימש כיו"ר ועדת העבודה והרווחה, חבר הכנסת חיים כץ.

יו"ר מרכז הליכוד חבר הכנסת דני דנון ימונה לשר המדע, הטכנולוגיה והחלל: "זכות גדולה בעבורי לשרת את אזרחי המדינה כחבר בממשלה ה- 34 של מדינת ישראל. כשר המדע, הטכנולוגיה והחלל אקדם את התחום החברתי-כלכלי עליו התחייבנו בפני ציבור בוחרינו", הגיב דנון למינויו.

עוד נקבע כי חבר הכנסת יריב לוין, ששימש בקדנציה האחרונה גם כיו"ר הקואליציה, ימונה לשר התיירות והשר המקשר בין הממשלה לכנסת. ח"כ גילה גמליאל סיכמה עם נתניהו כי היא תכהן כשרה לשוויון מגדרי, שוויון המיעוטים וקידום הצעירים והאזרחים הוותיקים בישראל. בנוסף, תהיה גמליאל חברה בקבינט הכלכלי-חברתי וחברה בוועדת השרים לענייני חקיקה.

חבר הכנסת זאב אלקין ימונה לשר לקליטת העלייה והאיומים האסטרטגיים ובנוסף יכהן גם כחבר בקבינט המדיני-ביטחוני.

חברת הכנסת ציפי חוטובלי תסתפק בתפקיד סגנית שר במשרד החוץ - זאת מבלי שמכהן מעליה שר, כיוון שנתניהו מותיר לעצמו את תיק החוץ.

הערב פורסם לראשונה בחדשות 2 כי מינויו של ח"כ אופיר אקוניס לשר במשרד התקשורת נתקל בקשיים משפטיים, זאת היות שלפני כשנתיים ניסה ראש הממשלה נתניהו לקדם מהלך דומה במשרד החוץ - אז הודיע לו היועץ המשפטי לממשלה עו"ד יהודה וינשטיין כי הדבר אינו אפשרי ולכן חוות הדעת קבילה גם היום. האפשרויות: או שימונה לשר או שלא ימונה כלל. 

אחרי שאושפז היום בבית חולים, התברר לח"כ איוב קרא כי דרישתו להתמנות לשר תמומש. "אני אמונה לסגן שר במעמד של שר ואקבל את התיק לשיתוף פעולה אזורי", אמר ח"כ קרא. "ראש הממשלה התקשר אליי ושאל לשלומי ושאל אותי אם אני יכול להגיע לפגישה עמו. אמרתי לו שאני זורק את האינפוזיה ובא".יעלון נשאר בביטחון, שטייניץ לתשתיות

ראש הממשלה סיכם בצהריים עם השר משה (בוגי) יעלון על המשך כהונתו במשרד הביטחון. עוד סיכם נתניהו כי חבר הכנסת וסגן השר אופיר אקוניס יכהן כשר במשרד התקשורת. מוקדם יותר נמסר כי השר יובל שטייניץ ימונה לשר האנרגיה והתשתיות, יכהן כשר האחראי על הוועדה לאנרגיה אטומית ויהיה חבר בקבינט המדיני-ביטחוני.

יעלון יישאר במשרד הביטחון (אריאל חרמוני, משרד הביטחון)


אמש כבר הודיע נתניהו לשר התחבורה ישראל כץ כי ימשיך לכהן בתפקידו. במקביל הוא יקבל לידיו גם את תיק המודיעין וחברות בקבינט המדיני-ביטחוני. המחלוקת הגדולה ביותר שנותרה היא איזה תפקיד ימלא בכיר הליכוד השר גלעד ארדן.

הפגישה אמש בין נתניהו לארדן הסתיימה ללא הבנות, לאחר שארדן, שלו הוצע תיק הפנים המצומצם (ממנו הועבר מינהל התכנון למשרד האוצר לבקשת כחלון) התעקש לקבל לידיו את גם התיק לביטחון פנים. נתניהו לא הסכים לדרישתו של ארדן, אך השניים סיכמו להיפגש שוב היום.

בינתיים בש"ס כבר סיימו סופית את חלוקת התפקידים של חברי הסיעה. יושב הראש אריה דרעי יהיה שר הכלכלה, הנגב והגליל. דוד אזולאי יכהן כשר הדתות, משולם נהרי סגן שר החינוך, יצחק כהן סגן שר האוצר וגם סגן שר במשרדיו של דרעי. יצחק ועקנין יהיה סגן יו"ר הכנסת, יעקב מרגי יו"ר ועדת החינוך ויואב בן צור מונה ליו"ר הסיעה.

בהכנת הידיעה השתתפו שושי חתוקה ויאיר שרקי