פרסום ראשון: משרד המשפטים מתנגד להסכם בין הליכוד לבית היהודי על החטיבה להתיישבות

ראש הממשלה נתניהו עבר מכשולים רבים בדרך להקמת ממשלה ותלונות רבות נשמעו על ההסכמים הקואליציונים עליהם חתם עם השותפות. אך כעת ייתכן וההסכם שנחתם עם הבית היהודי נמצא בסכנה, דווקא מצד משרד המשפטים שמעלה בעייתיות בסעיף ההסכם הנוגע לחטיבת ההתיישבות

הצרות של ראש הממשלה נתניהו לא נגמרות: במקביל למרתון הפגישות שממשיך נתניהו לקיים עם בכירי הליכוד בניסיון לרצות את כולם, מתברר כי ההסכם הקואליציוני שנחתם בין הליכוד לבין הבית היהודי עלול להיות בסכנה - בעקבות עתירה שהוגשה לבג"ץ נגד הסעיפים הנוגעים לחטיבה להתיישבות, ותשובת המדינה בעניין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

יו"ר מרצ זהבה גלאון, שהגישה את העתירה, טענה כי "הממשלה בטרם הוקמה כבר רומסת את החוק". תשובת משרד המשפטים שתינתן היום מאמצת הלכה למעשה את טענת העתירה ובולמת את יישום סוגייה זו בהסכם בין הליכוד לבית היהודי.

"הממשלה רומסת את החוק". גלאון (יקירה צדקה)

דוח מפורט שנכתב לאחרונה על ידי המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, קבע כי החטיבה להתיישבות פועלת מחוץ למתחם החוקיות, באזור דמדומים וכי עיקר פועלה מתבצע בשטחים למען מפעל ההתנחלות ללא פיקוח וללא שקיפות.

בשנים האחרונות נקבע תקציב החטיבה על סכום של כ-60 מיליון שקלים לשנה, אך במהלך השנה הוגדל פי 8 או 9 עד לסכום של כחצי מיליארד שקלים בשנה. בליכוד ובבית היהודי סיכמו על תוספת של כ-50 מיליון שקלים לתקציב הבסיס, מה שעשוי להסתיים בתקציב של כ-750 מיליון שקלים או יותר בשנה.

במסגרת ההסכם הקואליציוני, האחריות על החטיבה להתיישבות הועברה לידיו של אורי אריאל, שר החקלאות הנכנס.