סוכם תפקידו של שטייניץ - אפשרות לדחיית השבעת הממשלה

נתניהו מינה את יובל שטייניץ לשר האנרגיה והתשתיות ולחבר קבינט. ארדן ורגב לא הסכימו להצעות נתניהו. ישיבת הממשלה החגיגית שנקבעה ליום ראשון בוטלה - סימן אפשרי לדחיית השבעת הממשלה שתוכננה להערב

משבר בהרכבת הממשלה, שעות ספורות לפני ההשבעה: לאחר שהפגישות שקיים אמש (רביעי) ראש הממשלה בנימין נתניהו עם השר ארדן ועם חברת הכנסת מירי רגב הסתיימו ללא תוצאות, כעת נודע כי השרים המיועדים קיבלו הודעה כי ישיבת הממשלה החגיגית שאמורה הייתה להתקיים ביום ראשון הקרוב בוטלה. ייתכן כי ביטול הישיבה מעיד על קשיים משמעותיים בשיחות בין נתניהו לאנשי הליכוד, וכי תידחה השבעת הממשלה שאמורה הייתה להתקיים הערב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הבוקר סוכם על תפקיד נוסף בממשלת נתניהו הרביעית: השר יובל שטייניץ ימונה לשר האנרגיה והתשתיות. בנוסף, הוא יכהן כשר האחראי על הוועדה לאנרגיה אטומית ויהיה חבר הקבינט המדיני- ביטחוני. בחודשים הקרובים הוא ימשיך לרכז את הטיפול בסוגיית הגרעין האירני.

הפגישה אמש בין נתניהו לארדן הסתיימה ללא הבנות, לאחר שארדן, שלו הוצע תיק הפנים המצומצם (ממנו הועבר מינהל התכנון למשרד האוצר לבקשת כחלון) התעקש לקבל לידיו את גם התיק לביטחון פנים. נתניהו לא הסכים לדרישתו של ארדן, אך השניים סיכמו להיפגש שוב היום.

בסבב השיחות שערך נתניהו אמש הושגו הסכמות רק עם שר אחד: השר ישראל כץ ימשיך לכהן במשרד התחבורה ויקבל לידיו גם את תיק המודיעין ומינוי בקבינט המדיני-ביטחוני. "ראש הממשלה איחל לשר כץ הצלחה בתפקידיו המיועדים, שבהם ימשיך במהפכת הכבישים והרכבות ברחבי הארץ", נמסר ממשרדו של נתניהו. "במקביל ימלא את תפקידי השר למודיעין וחבר הקבינט אל מול האתגרים הרבים הניצבים בפני ישראל".

אמש נפגש נתניהו גם עם חברי הכנסת מירי רגב וצחי הנגבי. נתניהו ורגב טרם הגיעו להסכמות על תפקידה בממשלה הבאה והשניים צפויים להיפגש שוב במהלך הבוקר. "ח״כ רגב נפגשה עם ראש הממשלה, הפגישה הייתה טובה מאוד, באווירה מצויינת ובמהלך הבוקר תפקידה יסוכם", נמסר מטעמה. ראש הממשלה תכנן להיפגש אמש עם 8-10 בכירים בליכוד ולסיים את הליך השיבוץ, אך נאלץ לדחות את תכניותיו לאחר שהפגישות שקיים בלילה התארכו.

נתניהו יפצל תיקים?

ארדן, שהגיע למקום הראשון בפריימריז בליכוד ושימש בממשלה האחרונה כשר התקשורת וכשר הפנים, ביקש לפני כשנה להתמנות לשגריר ישראל לאו"ם. נתניהו, שרצה להימנע מנטישה המונית של דמויות מרכזיות במפלגה לאחר עזיבתו של גדעון סער, הפציר בו להישאר תוך שהוא מבטיח לו תפקיד של שר בכיר בממשלה הבאה.

ארדן ראה את עצמו מועמד לשר הפנים, אך גילה שבמהלך המו"מ הקואליציוני נחצה התיק לשניים לאחר שמינהל התכנון הוצא ממנו. ארדן קיווה גם להתמנות לתפקיד שר החינוך, אך בסופו של דבר התיק ניתן לבנט.

הדרישה הגבוהה לתפקיד שר מצד בכירי הליכוד עשויה לאלץ את נתניהו לפצל תיקים מסוימים - כמו המשרד לאסטרטגיה ומודיעין - לשניים, או לחילופין אף לבצע רוטציה של שרים על תיקים זוטרים כמו תיק המדע או תיק התרבות והספורט.

כאב הראש מתעצם. נתניהו (אתר הכנסת)

מי יהיה יו"ר הקואליציה?

שאלה משמעותית נוספת שעומדת על הפרק היא נושא יושב ראש הקואליציה. חברי הכנסת זאב אלקין ויריב לוין, שניהלו את המשא ומתן הקואליציוני מטעם הליכוד, צפויים לזכות לשדרוג ולקבל תיק. בשל כך עשוי תפקיד יו"ר הקואליציה להימסר לחבר כנסת זוטר באופן יחסי, כשאחד מהשניים עשוי לשמש מעין "מנטור" לתפקיד.

נכון לעכשיו זה הלו"ז המתוכנן להיום: הערב בשעה 19:00 תתכנס מליאת הכנסת לישיבה חגיגית שבה יציג ראש הממשלה נתניהו את ממשלתו. סמוך לשעה 22:00, לאחר שהכנסת תאשר את ממשלת נתניהו הרביעית, צפויה הממשלה להיות מושבעת.