מהקלפי - למעון ראש הממשלה: לוח הזמנים המלא

מפתיחת הקלפיות, דרך פרסום תוצאות המדגם בערוצי הטלוויזיה ותוצאות האמת, השבעת הכנסת ה-20 שבועיים אחרי הבחירות – ועד לצילום המסורתי של ממשלת ישראל החדשה בבית הנשיא. לוח הזמנים המלא שצפוי לנו מיום הבוחר – ועד לסיום מלאכת הרכבת הממשלה

ארוכה הדרך לממשלה חדשה (רויטרס)

הספירה לאחור לקראת הבחירות מסתיימת - והספירה מתחילה מחדש, כל הדרך לכנסת ולממשלה חדשה: המירוץ האמיתי יחל דווקא יום לאחר הבחירות, ב-18 במרס, אז נשיא המדינה ריבלין יפתח את סבב השיחות עם כלל נציגי הרשימות - ובסופן יקבע על איזה חבר כנסת להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה. בתוך פחות מחודשיים - תהיה לישראל ממשלה חדשה. לוח הזמנים המלא מרגע פתיחת הקלפיות - ועד לצילום המסורתי של הממשלה ה-34 במשכן הנשיא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

היום - יום שלישי, 17 במרס בשעה 07:00 - ייצא לדרכו יום הבחירות לכנסת ה-20, ולמעלה מעשרת אלפים קלפיות ייפתחו ברחבי הארץ. בשעה 22:00 בלילה הן ייסגרו - ואז יפורסמו גם מדגמי ערוצי הטלוויזיה, שיחזו כמה מנדטים צפויה לקבל כל מפלגה.

משעת סגירת הקלפיות, יחלו לזרום לוועדת הבחירות המרכזית בכנסת התוצאות מהקלפיות בכל רחבי הארץ - ובשעות הבוקר המוקדמות צפויה להסתיים הספירה, ויתבררו תוצאות האמת. התוצאות הרשמיות יפורסמו כעבור כמה ימים, לאחר הכללת קולות החיילים והימאים - ולאחר חישובי הסכמי העודפים השונים.

(חדשות 2)


שבועיים בדיוק לאחר הבחירות - ב-31 במרס בשעה 16:00 אחר הצהריים, יגיעו 120 חברי הכנסת הנבחרים למשכן בירושלים ויישבעו אמונים. מיד לאחר מכן, הכנסת ה-20 תחל לכהן רשמית.  במקביל - יימשכו כל העת מאמצי הרכבת הממשלה החדשה.

(חדשות 2)

בימים שלאחר הבחירות, יגיעו נציגי הרשימות שנבחרו לכנסת ה-20 למשכן נשיא המדינה בירושלים - וימליצו בפניו על המועמד המתאים ביותר מבחינתם להרכיב את הממשלה הבאה.

מה קורה אם המועמד עליו הוטל להרכיב את הממשלה לא מצליח במשימתו?

בתוך שבעה ימים ממועד הבחירות, על הנשיא להכריז על מי הטיל להרכיב את הממשלה. לרשותו של חבר הכנסת שהנשיא הטיל עליו את המלאכה עומדים 42 ימים בסך הכל - 28 ימים ועוד שבועיים הארכה שהנשיא רשאי להעניק. בתום 42 הימים, הנשיא רשאי להטיל מחדש על חבר כנסת אחר לנסות ולהקים ממשלה. גם לרשותו עומדים 28 ימים, אך ללא אפשרות להארכה נוספת.

יטיל על ח"כ להרכיב ממשלה. ריבלין (חדשות 2)


אם גם בניסיון הזה לא הוקמה ממשלה, רוב של חברי הכנסת רשאי לבקש מהנשיא להטיל את הרכבת הממשלה על חבר כנסת אחר. לרשותו עומדים 14 ימים בדיוק למשימה. אם גם במקרה זה לא מוקמת ממשלה, הנשיא מודיע על כך ליו"ר הכנסת - ותוך 90 יום יתקיימו בחירות חדשות.

במידה ואחד המועמדים עליו הוטל להרכיב ממשלה מצליח במשימה, הוא מודיע על כך לנשיא המדינה וליושב ראש הכנסת, ויושב ראש הכנסת קובע ישיבה לצורך כינון הממשלה. חבר הכנסת שהרכיב את הממשלה יעמוד בראשה.

משהורכבה הממשלה, היא מתייצבת לפני הכנסת, מודיעה על קווי היסוד של מדיניותה, על הרכבה ועל חלוקת התפקידים בין השרים ומבקשת את אמון הכנסת. לאחר שהכנסת מביעה את אמונה תיכון הממשלה, ובאותה שעה מתחילים ראש הממשלה והשרים את כהונתם.