שבוע להשבעה: בליכוד מחכים לנתניהו

בליכוד מבהירים כי ראש הממשלה יחל בחלוקת התיקים לחברי מפלגתו - רק לאחר שהחוק להגדלת מספר השרים יעבור בקריאה שנייה ושלישית. במפלגה הודפים את טענות האופוזיציה: "ההתנגדות למהלך - צביעות"

שבוע להשבעה: בליכוד מחכים לרה"מ (דוברות הכנסת)

ראש הממשלה בנימין נתניהו יכול אומנם להיות שבע רצון לאחר שמליאת הכנסת אישרה אמש (שני) בקריאה ראשונה את הגדלת מספר השרים, אך ישנן עדיין לא מעט מהמורות בדרך להקמת ממשלת נתניהו הרביעית: ביום רביעי הקרוב צפויים חברי הכנסת להצביע על הרחבת הממשלה בקריאה שנייה ושלישית ורק אז יחל נתניהו בסבב שיחות עם 30 חברי הליכוד לקראת חלוקת התיקים שנותרו בידי מפלגת השלטון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מיד עם תום ההצבעה במליאת הכנסת הערב הכריז יושב ראש הכנסת יולי אלדשטיין: "ראש הממשלה הודיע לי ביום רביעי האחרון כי עלה בידו להרכיב ממשלה". אדלשטיין ספג ביממה האחרונה לא מעט ביקורת על ההשתהות בהכרזה, שמשמעותה היא שלנתניהו יש כעת שבעה ימים עד להשבעת הממשלה.

"ראש הממשלה יחל בשיחות עם חברי סיעת הליכוד מיד לאחר שיעבור החוק להרחבת הממשלה", נמסר מהליכוד. במערכת הפוליטית מעריכים שכפי שהתיקון ל"חוק יסוד: הממשלה" עבר אמש ברוב של 61 תומכים מול 59 מתנגדים, כך הוא יעבור גם בקריאה שנייה ושלישית.

ממתינים לחלוקת התיקים

"התנהלות האופוזיציה - צביעות"

העברת התיקון לחוק היסוד היא אומנם משוכה של ממש, אך האתגר המשמעותי שיעמוד לאחר מכן בפני נתניהו הוא לגרום לכל 61 חברי הקואליציה הצרה - ובכללם גם לא מעט חברי ליכוד שלא יזכו לתפקיד משמעותי - להצביע בעד אישור הממשלה ולהביא להשבעתה ביום שני הקרוב.

בליכוד הדפו אמש את הביקורת באופוזיציה על הרחבת הממשלה וכינו אותה "צביעות". "ראשית, הממשלה הנכנסת תהיה קטנה יותר מהממשלה היוצאת", אמרו. "שנית, התוספת של כמה מיליוני שקלים בודדים לשני שרים כדי להגביר את יציבות הממשלה היא זניחה ביחס למיליארדים שנשפכים כאשר המדינה הולכת לבחירות כל שנתיים".

"התנגדות האופוזיציה - צביעות" (פלאש 90, מרים אלסטר)

"אין גבול לציניות של ליברמן"

במפלגת השלטון התייחסו גם למתקפה החריפה של יושב ראש ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, שטען כי ראש הממשלה נתניהו שיקר לבוחריו. "אין גבול לציניות של ליברמן", אמרו בליכוד. "ליברמן העדיף ללכת לאופוזיציה בניגוד להבטחתו לבוחריו".

מוקדם יותר טען ליברמן כי ראש הממשלה נתניהו מבודד בתוך הליכוד ומתח ביקורת על הניסיון להגדיל את מספר השרים בממשלה. "אני אומר באחריות מלאה - לי יש הרבה יותר חברים בקרב שרי הליכוד, חברי הכנסת מהליכוד ופעילי הליכוד, מאשר לנתניהו", אמר. "הם מתעסקים עכשיו בלהגדיל את מספרי השרים, שרים בלי תיק, סגני שרים ובלי שום מגבלה - זה נקרא להיטיב עם העם? זה להיטיב עם מקורבים ולספק להם ג'ובים".