הכנסת אישרה: מספר השרים יוגדל

הישג ראשון לקואליציה בכנסת: ברוב דחוק של 61 מול 59 חברי כנסת אושר חוק יסוד הממשלה שמאפשר את הגדלת מספר השרים. יושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין הודיע: "נתניהו הודיע לי כי עלה בידיו להרכיב ממשלה"

הכנסת אישרה את הרחבת הממשלה (דוברות הכנסת)

הקואליציה הצליחה לדלג מעל המשוכה הראשונה שלה: בתום דיון שארך שעות ארוכות אישרה הערב (שני) מליאת הכנסת בקריאה ראשונה את התיקון ל"חוק יסוד: הממשלה", שיאפשר להרחיב את הממשלה מעבר ל-18 שרים. התיקון אושר ברוב של 61 תומכים מול 59 מתנגדים. מחרתיים צפויה מליאת הכנסת להצביע על התיקון לחוק בקריאה שנייה ושלישית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מיד עם תום ההצבעה הכריז יושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין את ההודעה הטכנית בעיקרה: "ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע לי ביום רביעי האחרון כי עלה בידו להרכיב ממשלה. בהתאם לסעיף האמור, אקבע בתוך שבעה ימים ישיבה לצורך כינון הממשלה".

הדרך להצבעה בכנסת החלה הבוקר בבית המשפט, לאחר שבג"ץ דחה את עתירת מפלגת יש עתיד, שדרשה להוציא צו ביניים לאישור התיקון לחוק יסוד: הממשלה. בעתירה נטען כי ממשלת המעבר אינה מוסמכת לאשר מהלך מסוג זה ולכן יש להקפיא את קידום החקיקה.

בג"ץ דחה את העתירה. לפיד (רויטרס)

עוצר טיסות לחברי הקואליציה 

לאחר מכן אישרה הוועדה המסדרת את הקדמת הדיון על מבנה הממשלה והצעת החוק. ההצעה אושרה ברוב דחוק של 17 קולות מול 15. בקואליציה הוחלט שלא לאפשר לחברי הכנסת שלה לצאת מהארץ על מנת לאפשר את העברת החוק. מכיוון שמדובר בחוק יסוד, תיקון שלו דורש אישור של 61 חברי כנסת.

הוועדה המסדרת קבעה כי האופוזיציה לא תוכל לעכב את הדיון באמצעות "פיליבסטר" (דיונים ממושכים שנועדו לדחות את ההצבעה). מחר יושמעו ההסתייגויות לחוק במליאה וביום רביעי בצהריים תתקיים ההצבעה בקריאה שנייה ושלישית.

כמו כן הוחלט על הקמת ועדה מיוחדת שתדון בהצעת חוק היסוד, ובראשה יעמוד ח"כ זאב אלקין מהליכוד. בוועדה יהיו נציגים נוספים מכל שאר המפלגות המיוצגות בכנסת. חברי הכנסת מהאופוזיציה מחו על הדרך החטופה בה נוהלה ההצבעה: ח"כ יעל גרמן מיש עתיד טענה כי הדיון בוועדה המסדרת "היה מבזה, דורסני וכוחני. יושב ראש הוועדה אלקין סתם פיות ולא אפשר לחברי הכנסת לדבר או אפילו לשאול את היועץ המשפטי שאלות".

"אנסה להרחיב את הממשלה" (קובי גדעון, לע"מ)

"זקוקים להסכמה לאומית רחבה" 

שעות ספורות לפני תחילת ההצבעה, נתניהו הדגיש כי יפעל להגדיל את הקואליציה: "אני אמשיך לנסות להרחיב את הממשלה כי אנו זקוקים להסכמה הלאומית הרחבה ביותר מול האתגרים. בממשלה הבאה שנקים בעזרת השם יהיו לנו תפקידים מרכזיים בביטחון, חוץ כלכלה וחברה. יש לליכוד יותר תיקים", הוסיף נתניהו.

"אנחנו נוביל את הממשלה בדרך שלנו - נמשיך לשמור על הביטחון, נקדם תהליך מדיני באופן אחראי, נמשיך להבטיח צמיחה במשק, נוריד את מחירי הדיור ויוקר המחייה ונעשה זאת לכל אזרחי ישראל, גם אלה שלא בחרו בנו. שתהיה לנו כנסת טובה, ממשלה טוב והצלחה לכולנו".

אתמול בבוקר התכנסה הממשלה ה-33 לישיבתה האחרונה והצביעה פה אחד בעד הרחבת הממשלה. שרי ישראל ביתנו לא הופיעו לישיבה. מי שכן נכחו בה היו השרים: לימור לבנת, נפתלי בנט, אורי אריאל, ישראל כץ, משה יעלון, גלעד ארדן ויובל שטייניץ.