רה"מ: אמשיך לפעול להרחבת הממשלה

באופוזיציה הבטיחו לא לוותר על המאבק להרחבת הממשלה, בעוד ראש הממשלה טען כי הוא זקוק "להסכמה הרחבה ביותר" כדי להנהיג. הוועדה המסדרת אישרה: ההצבעה בקריאה ראשונה תתחיל כבר היום, הדיון בהסתייגויות יוגבל.

נתניהו לא מוותר בדרך לממשלה הצרה: הצעת החוק השנויה במחלוקת, שתאפשר להרחיב את מספר השרים ולמנות שרים ללא תיק, תובא עוד היום (שני) להצבעה בקריאה ראשונה במליאה, ובכוונת הקואליציה לאשר את החוק מחרתיים לכל המאוחר ולהשביע את הממשלה עוד באותו היום. בקואליציה הוחלט שלא לאפשר לחברי הכנסת לצאת מהארץ, על מנת לאפשר את העברת החוק. ראש הממשלה בנימין נתניהו הצהיר כי הממשלה שתוקם "עדיין תהיה יותר קטנה" מזו הנוכחית, שמנתה בשיאה 22 שרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שעות ספורות לפני תחילת ההצבעה, נתניהו הדגיש כי יפעל להגדיל את הקואליציה: "אני אמשיך לנסות להרחיב את הממשלה כי אנו זקוקים להסכמה הלאומית הרחבה ביותר מול האתגרים. בממשלה הבאה שנקים בעשרת השם יהיו לנו תפקידים מרכזיים בביטחון, חוץ כלכלה וחברה. יש לנו יותר תיקים לליכוד", הוסיף נתניהו.

"אנחנו נוביל את הממשלה בדרך שלנו - נמשיך לשמור על הביטחון, נקדם תהליך מדיני באופן אחראי, נמשיך להבטיח צמיחה במשק, נוריד את מחירי הדיור ויוקר המחייה נעשה זאת לכל אזרחי ישראל, גם אלה שלא בחרו בנו. שתהיה לנו כנסת טובה, ממשלה טוב והצלחה לכולנו".

"קורא להרגיע את השיח". בנט (פלאש 90)

בנט: "גם ממשלת 61 יכולה להיות ממשלת אחדות"

יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט התייחס גם הוא בישיבת הסיעה להרחבת הממשלה: "בימים הקרובים תוצג ממשלה חדשה בישראל. הפרשנים הפוליטיים מרבים לדבר על ממשלה צרה מצד אחד, או על אחדות מצד שני. אני אומר: אפשר גם וגם. גם ממשלה עם 61 חברי כנסת יכולה להיות ממשלת אחדות. הממשלה שתקום תהיה ממשלת אחדות. אם נהיה מאוחדים בפעולה לטובת כלל מדינת ישראל".

בנט הגיב גם לאיומים על איילת שקד, שהובילו להגברת האבטחה סביבה: "קמנו לידיעה שתוצמד אבטחה לשקד עקב איומים על חייה. אני קורא להרגיע את השיח ולהתעלות מעל דימויים שוביניסטיים. אני מבטיח לכם שכולנו נהיה שרים למען כל הציבור הישראלי ויש לנו פה מדינה לנהל ואנחנו צריכים להרגיע את השיח, הבחירות מאחורינו". בנט הדגיש את האחדות בממשלה ואמר כי ייתן כתף לעמיתיו השרים מהמפלגות השותפות: "המבחן שלנו זה להבין שאנחנו חייבים לעזור אחד לשני. כל אחד צריך לדעת איפה להתפשר".

לפיד: "נתניהו הפך את עורו ומבזה את החוק"

יו"ר האופוזיציה הרצוג טען כי "כבר חודשיים נתניהו לא מסוגל להרכיב ממשלה ולהביאה לאישור הכנסת. יש פה רגע נדיר, ממש נדיר למחנה פוליטי גדול וחזק, למנוע הקמתה של ממשלה איומה לישראל". הרצוג דחה שוב את הטענות לפיהן הוא מתכוון להיכנס לממשלה: "אני מדבר על ממשלה בראשותי כי בכנסת הזו ובמערכת הפוליטית כולה רק אני מסוגל לכך". הרצוג קרא לחברי הקואליציה המתגבשת לחבור אליו: "לא תוכלו להוביל את המדינה בתמיכה בדרכו של נתניהו. אנחנו לא ניתן לכם להוביל, לא תוכלו לתפקד".

יו"ר המחנה הציוני אמר כי עדיפות בחירות חוזרות על פני הממשלה הנוכחית: "ממילא התחייבויות הקואליציוניות שהושתו על הממשלה הן למיליארדי שקלים של בזבוז, לאינטרסים שאין בינם לבין טובת הציבור ולא כלום. עדיף להוציא אותם על הכרעה חוזרת של העם - בין נתניהו לביני". הרצוג סיים את דבריו בישיבה באמירה ברורה "נתניהו מנסה להקים ממשלת 61. אינני מתכוון לעזור לו. אלא להחליף אותו. אם לא בתוך הכנסת הזו – אז בבחירות חוזרות".

 

גם לאחר שנדחתה העתירה של יש עתיד נגד ביטול חוק המשילות, במפלגה לא מתייאשים ומתחייבים להמשיך ולבלום את המהלך אותו הם מכנים "מחטף". יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, טען בפתח ישיבת הסיעה כי מדובר ב"מחטף וניצול בזוי של הכנסת". למרות שנדחתה עתירת מפלגתו, לפיד טען כי יש עתיד תמשיך להילחם "בכל הדרכים העומדות לרשותנו" יחד עם שותפותיה לקואליציה.

"נתניהו לא נבחר להיות ראש ממשלה רק של המקורבים שלו, לא ראש ממשלה רק של מפלגות סקטוריאליות שעוזרות לו לקנות שלטון בכסף, לא ראש ממשלה שמבזה את הכנסת, ומבזה את החוק, ומבזה את כל ההליך הדמוקרטי", הוסיף לפיד, "ההחלטה הראשונה שלקח נתניהו הייתה לבגוד באמון הציבור". לפיד שב והדגיש כי נתניהו תמך בחוק שצמצם את הממשלה ל-18 שרים: "הוא אמר שהוא מאמין בזה ושזה הדבר הנכון למדינת ישראל. שנה אחת עברה והוא החליף את עורו, וביצע מחטף כדי לשנות חוק יסוד".

"נתניהו מבזה את החוק". לפיד, ארכיון (חדשות 2)

קריאה ראשונה היום, ההצבעה בקריאה שנייה ושלישית - ברביעי

היום אישרה הוועדה המסדרת את הקדמת הדיון על מבנה הממשלה - והצעת החוק שתאפשר את הגדלת מספר השרים ומינוי שרים ללא תיק תובא היום לקריאה ראשונה. ההצעה אושרה ברוב דחוק של 17 קולות מול 15.

מחר יתחיל מרתון ההצבעה על הצעת החוק בקריאה שנייה ושלישית, והוועדה קבעה כי האופוזיציה לא תוכל לעכב את הדיון באמצעות "פיליבסטר" (דיונים ממושכים שנועדו לדחות את ההצבעה): מחר יושמעו ההסתייגויות לחוק במליאה, וביום רביעי בסביבות השעה 13:00 תתקיים ההצבעה בקריאה שנייה ושלישית.

כמו כן הוחלט על הקמת ועדה מיוחדת שתדון בהצעת חוק היסוד, ובראשה יעמוד ח"כ זאב אלקין מהליכוד. בוועדה יהיו נציגים נוספים מכל שאר המפלגות המיוצגות בכנסת. חברי הכנסת מהאופוזיציה מחו על הדרך החטופה בה נוהלה ההצבעה: ח"כ יעל גרמן מיש עתיד טענה כי הדיון בוועדה המסדרת "היה מבזה, דורסני וכוחני - יו"ר הועדה אלקין סתם פיות ולא אפשר לחברי הכנסת לדבר או אפילו לשאול את היועץ המשפטי שאלות".