פצצה פוליטית: ציפי לבני מוותרת על הרוטציה בראשות הממשלה

דרמה פחות מ-12 שעות לפני פתיחת הקלפיות: מספר 2 ב"מחנה הציוני" הבהירה כי אם המהלך יהווה מכשול להקמת קואליציה - היא תסכים לוותר עליו. נתניהו: "בוז'י וציפי בפאניקה". יחימוביץ': "הוויתור – לא מתוך לחץ"

שעות בודדות לפני פתיחת הקלפיות, המחנה הציוני מטיל פצצה שעשויה לשנות את תוצאות הבחירות: ציפי לבני, מס' 2 במפלגה , הודיעה שהיא מוותרת על הרוטציה בראשות הממשלה עם יצחק הרצוג, עליה הכריזו השניים כשהודיעו על הקמת המפלגה המשותפת בדצמבר האחרון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לבני הודיעה שהסכם הרוטציה עם הרצוג לא יהווה מכשול במשא ומתן הקואליציוני שינהלו במחנה הציוני עם המפלגות האחרות - ובכך, למעשה, ויתרה על כהונה בשנתיים האחרונות של הממשלה הבאה כראש הממשלה - זאת במידה והרצוג יזכה להקימה.

ככל הנראה שהמהלך של הדקה ה-90 מקורו בסקרים פנימיים של המחנה הציוני, המצבעיים על כך שהיותה מועמדת לראשות הממשלה בנוסף להרצוג הסתמנה כנטל ששווה בין 2 ל-3 מנדטים. ייתכן שההחלטה התקבלה לאחר שבמפלגה מזהים שהפער בינם לבין הליכוד הולך ומצטמצם, זאת עקב הבליץ התקשורתי של נתניהו ועצרת הימין שנערכה אמש.

"לבני רמזה על המהלך בשבת". לבני והרצוג, (חדשות 2)

במחנה הציוני הכחישו בימים האחרונים כמה וכמה פעמים את היתכנות המהלך ובשבוע האחרון אף אמר: " זה סוד הקסם שלנו". המהלך הזה נשקל בתקופה האחרונה, אך בשל הסיכונים שבו - הוא נדחה כמה וכמה פעמים.

יו"ר המחנה הציוני, יצחק הרצוג, הגיב למהלך של לבני ומסר בשיחה עם חדשות 2: "הוויתור הרבה יותר פשוט - לבני באצילות ובאומץ לב אמרה זאת כבר בשבת. בסופו של דבר באה היום ואמרה לי בהגינות - אם באיזושהי צורה הרוטציה תהווה מכשול לכינונה של ממשלה, לא אעמוד בדרך. נתניהו בפאניקה, תגובתו מעידה על פאניקה".

"הסברתי שוב ושוב עד כמה השותפות היא מהלך מנצח", הוסיף הרצוג, "כמה הברית חזקה. והיום היא חזקה מתמיד, היא נהדרת ותביא את השינוי המיוחל והחלפתו של נתניהו".

מהליכוד נמסר כי "הזיגזג של ציפי ובוז'י הוא מהלך ציני הנועד להגדיל את הפער בין המחנה הציוני לבין הליכוד על מנת להבטיח הקמת ממשלת שמאל קיצונית בשיתוף הרשימה הערבית ומפלגות השמאל. כפי שנכנעו כאן לסקרים כך ייכנעו ללחץ הבינלאומי לוותר ולסגת".

נתניהו על המהלך: "בוז'י וציפי בפאניקה"

ראש הממשלה נתניהו הגיב למהלך של לבני במהדורה המרכזית: "אני חושב שבוז'י וציפי נמצאים בפאניקה מצמצום הפער. יש פה שני עניינים: העניין הראשון הוא שהם משקרים, או ששיקרו קודם לכן. העניין השני הוא שהם לא יכולים לעמוד בשום לחץ - הם לא עומדים בלחץ הסקרים אז הם יעמדו בלחצים אחרים?".

"ציפי ובוז'י משקרים". נתניהו (חדשות 2)

לדבריו הצטרף גם השר ישראל כץ: "הרצוג בא עכשיו, בערב הבחירות, וקיבל קצת פיק ברכיים בגלל העצרת ומוותר על הבסיס להקמת המחנה הציוני. הוא הוכיח שהוא לא מסוגל לעמוד מול נתניהו. מה יקרה מול אירן? מה יקרה מול לחץ בינלאומי?".

ח"כ שלי יחימוביץ' שיבחה הערב את לבני על המהלך - וטענה כי הוא לא נבע מלחץ: "אנחנו קשובים לרחשי הלב ורוצים להביא את התוצאה הטובה ביותר. המהלך הזה לא נבע מלחץ, זו הייתה דילמה קבועה, החל מלפני חודש בערך. הסכם הרוטציה לא התקבל באהבה יתרה, אבל נחשב מלכתחילה כאחד הוויתורים שצריך היה לעשות כדי להעצים את הכוח".

לדבריה של יחימוביץ', "ההסכם בין לבני והרצוג הזניק את המחנה הציוני ואת מפלגת העבודה משחקן שלא היה רלוונטי למשחק של הגדולים לקרב ראש בראש, כשהיום אנחנו המפלגה הגדולה ביותר. יש סיכוי שאנחנו נרכיב היום את הממשלה".

יחימוביץ' טוענת כי הויתור על הליך הרוטציה התרחש רק סמוך כל כך להליכה לקלפיות - כיוון שלבני החליטה עליו בעצמה, והרצוג לא דחק בה לעשות כן: "זה מעיד על התנהגות אנושית ועל כיבוד הסכמים ועל כך שהוא לא דחק בלבני ושזו הייתה החלטה שלה. זו הייתה החלטה יפה ומכובדת שיש להעריך אותה. זה עוד שלב בהתנהלות פוליטית שהיא די חריגה שבה אנשים מוכנים לוותר על בונוס פוליטי בשביל מטרה גדולה יותר והיא החלפת השלטון".