ליברמן: "הציעו לי גם היום להצטרף לממשלה"

שר החוץ המתפטר טען בשיחות סגורות כי הוצע לו להצטרף לממשלת ה-61, ואף רמזו כי ייתכן שיקבל את תיק הביטחון שנמצא בידי יעלון. ליברמן השיב כי הדבר לא רלבנטי "בקווי היסוד הנוכחיים". וגם: כך נראה דף המסרים של הליכוד נגד ליברמן, ומה אמרו מקורבי נתניהו לאנשי ש"ס והבית היהודי?

מסרב לקווי היסוד הנוכחיים. ליברמן (פלאש 90 מריים אלסטר)

פניות נואשות מסביבת נתניהו? שר החוץ שהתפטר, אביגדור ליברמן, סיפר היום (שישי) כי קיבל הצעות נוספות לחזור לממשלה למרות פרישתו. בשיחות סגורות אמר ליברמן כי ניסו להחזיר אותו "עוד היום" לשולחן הממשלה, ואף רמזו שתיק הביטחון עדיין אפשרי - על חשבונו של משה (בוגי) יעלון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

יו"ר ישראל ביתנו הבהיר כי סירב להצעה, והשיב: "זה לא רלבנטי בקווי היסוד הנוכחיים של הממשלה". ההצעה שקיבל ליברמן, אם היא אכן אמיתית, מפתיעה על רקע המתקפה החריפה של הליכוד נגדו: במפלגה אמרו כי ליברמן "בגד ברצון הבוחרים" ועיוות את רצון הבוחר. בליכוד הכחישו הצעה מפורשת, אך טענו כי ייתכן ומדובר ביוזמות פרטיות או בספין של ליברמן. במקביל, מתחזקות ההערכות כי נתניהו מחפש "פורשים" ממפלגות אחרות - המחנה הציוני, ישראל ביתנו או יש עתיד - על מנת להרחיב את ממשלתו.

ההפתעה הכי גדולה של נתניהו היא שליברמן לא נכנס לממשלה, וגם המאבק הנוכחי שלו: בדף המסרים שהופץ בליכוד הודגש כי המשא ומתן הקואליציוני הוא ניצחון עצום לליכוד, 12 שרים מתוך 20 (לעומת 7 שרים מתוך 22 בממשלה הנוכחית). כמו כן תודרכו השרים לציין שבנט לא השיג יותר מדי בשיחות. ליברמן מדגיש בתגובה שלא בגד אלא שנתניהו לא עסק במה שמעניין את בוחריו, כמו גיור ושוויון בנטל.

דף המסרים נגד ליברמן (חדשות 2)

מקורבי נתניהו נערכים להצטרפות הרצוג?

נתניהו לא נטול ביקורת גם בארצות הברית: לאחר שנתניהו מתח ביקורת על מדיניות אובמה מול אירן, בבית הלבן טוענים שהתנהלות המו"מ של נתניהו אחרי הממשלה נטולת ניצוץ. "התאכזבנו ממנו, שלא יעביר ביקורת עלינו". ובליכוד ממשיכים להיערך להרחבת הממשלה: מקורבי נתניהו אמרו לאנשי ש"ס והבית היהודי כי יידרשו להחזיר שרים וסגני שרים אם המחנה הציוני יצורפו לממשלה, למרות כל הכחשותיו של הרצוג.

במקביל, בליכוד נמשך המרוץ לתיקים: המפלגה הודיעה היום כי הרחבת הממשלה תובא להצבעת הכנסת ביום שני, ורק לאחר מכן יתחיל נתניהו לחלק את התיקים והתפקידים לחברי הליכוד. במפלגת השלטון חלמו על 22 תיקים, אך על פי הודעת הליכוד ההצבעה תהיה "על הרחבת הממשלה מ-18 ל-20 שרים".

"לאחר ההצבעה, ראש הממשלה בנימין נתניהו יתחיל בהליך חלוקת האחריות על משרדי הממשלה ויתר התפקידים בממשלה ובכנסת לחברי סיעת הליכוד", הדגישו במפלגה בה קרוב למחצית מהח"כים במפלגה מצפים להתמנות לשרים - והשרים המכהנים מייחלים לשדרוג בתפקידם.