הרצוג: "ממשלת נתניהו מסוכנת, לא אצטרף"

בריאיון לחדשות 2 מבהיר יו"ר המחנה הציוני כי הוא לא מתכוון להיכנס לממשלה החדשה, גם אם המהלך יוביל לבחירות נוספות. "מה יש לנו לעשות בממשלה כזו", אמר הרצוג. "אני מציע לנתניהו ללכת לנשיא ולהחזיר את המנדט"

נתניהו רמז כמה פעמים שבכוונתו להרחיב את הממשלה הצרה שהצליח להקים אמש, אך יו"ר המחנה הציוני יצחק (בוז'י) הרצוג דוחה בתוקף את ההערכות במערכת הפוליטית בדבר הצטרפות אפשרית של מפלגתו. בריאיון לחדשות 2 הבהיר הרצוג שאין לו כוונה להיות חלק מהקואליציה של נתניהו וקרא לראש הממשלה להחזיר את המנדט לנשיא המדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני אהיה באופוזיציה ואוביל אותה", הבהיר הרצוג. "אין לי כוונה להצטרף לממשלה הזו. הבהרתי את זה שוב ושוב אחזור על זה גם באנגלית וגם באיטלקית אם צריך".

"זוהי ממשלה מסוכנת", הזהיר יו"ר המחנה הציוני. "אני רוצה להציע לנתניהו ללכת לנשיא ולהחזיר את המנדט. הוא לא מסוגל להרכיב ממשלה. אני מסוגל להרכיב ממשלה אחרת, טובה יותר".

"פועל למען הישרדותו". נתניהו

הרצוג הסביר את סירובו להצטרף לקואליציה ואמר כי לא מדובר במאבק על תיקים. "מה יש לנו לעשות בממשלה כזו? אני מציע לראות מה כתוב בהסכמים הקואליציוניים עם יתר המפלגות. אין שם קווי יסוד", תקף.

לטענתו, נתניהו התכוון כל העת להקים ממשלת ימין צרה ולא הייתה לו כוונה לצרף את המחנה הציוני לקואליציה. "ראש הממשלה אמר בבחירות שלא יישב איתנו ושאנחנו שמאל קיצוני. נתניהו החליט במהלך הבחירות שהוא רוצה ממשלת ימין צרה, והנה הוא הקים ממשלת ימין צרה. הוא לא מסוגל לתפעל ממשלה עם 61 חברי כנסת. אני אוביל אופוזיציה קשה".

הרצוג ציין כי הוא פועל מתוך אחריות לאומית, למרות שהתנהלותו עלולה להוביל לבחירות חדשות. "תמיד ידעתי לגלות אחריות כלפי המדינה, אבל נתניהו לא פועל מתוך אחריות. הוא פועל למען שרידותו האישית".

"מעריך את יחימוביץ'"

במהלך הריאיון התייחס הרצוג גם להתבטאותה של חברת הכנסת שלי יחימוביץ' נגד ההנהגה המשותפת עם לבני. "אני מעריך את יחימוביץ'", אמר הרצוג. "אני יושב ראש המחנה הציוני ואני מוביל אותו. מדובר בשתי מפלגות. העבודה עם 19 מנדטים והתנועה עם חמישה. ככל שנהיה יותר גדולים זה יביא לנו יתרון יותר גדול. מאז רבין לא היה לנו הישג כזה. אני בטוח שאקבל גיבוי מלא מחברותיי וחבריי המפלגה שלי שיודעים לאון אוביל אותם".

מהליכוד נמסר בתגובה לדברי הרצוג כי "ממשלה לאומית של 61 ח"כים בהנהגת נתניהו תהיה יעילה יותר מהממשלה היוצאת, שהייתה אמנם רחבה במספר המנדטים שלה, אך משותקת בשל פערים אידיאולוגיים. גם בעבר היו ממשלות של 61 ח"כים שהוכיחו את עצמן. יחד עם זאת ראש הממשלה נתניהו אמר ש-61 הוא מספר טוב ו-61 פלוס הוא מספר טוב יותר והוא מתכוון לפעול בהתאם".

במפלגה תקפו את הרצוג וכינו את דבריו היתממות: "הוא היה משלם לשותפות הקואליציוניות אותו דבר, ולראייה - בשנים 2009 עד 2013 הוא ישב בממשלה יחד עם ליברמן, שגזל כעת 6 מנדטים של מצביעי הימין והעביר אותם לשמאל, ושניהם תמכו בסטטוס קוו שמשקף בדיוק את ההסכמים הקואליציוניים החדשים".