הרצוג: "ממשלת כישלון לאומי קמה היום"

דקות ספורות לאחר שראש הממשלה נתניהו ויו"ר הבית היהודי בנט לחצו ידייים והכריזו על הקמת הממשלה החדשה, תקף יו"ר המחנה הציוני את נתניהו על הרכבת הקואליציה הצרה. "ממשלת כישלון לאומי קמה פה היום. מוטב היה שנתניהו יכיר בכך וחוזר לנשיא במקום להתבזות"

"ממשלת כישלון לאומי", הרצוג

זמן קצר לאחר שהכריזו ראש הממשלה בנימין נתניהו ויושב-ראש הבית היהודי נפתלי בנט על ההסכמות ביניהם ועל הקמת הקואליציה החדשה, מתח הלילה (רביעי) יושב ראש המחנה הציוני יצחק (בוז'י) הרצוג ביקורת על הממשלה החדשה. "לא אחריות, לא משילות ולא יציבות. ממשלת כישלון לאומי קמה פה היום", כתב הרצוג בעמוד הפייסבוק שלו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"שוב הוסרה מסכת המנהיגות מעל פניו של ראש ממשלה והתגלו זחיחות ושאננות בפארסה מביכה של הקמת הממשלה החלשה, הסחיטה והצרה בתולדות ישראל", כתב הרצוג. "הענקת פרס בדמות משרד המשפטים למפלגת הבית היהודי, שפגעה ואיימה על שלטון החוק בכנסת הקודמת, היא דוגמה ברורה לזלזול של נתניהו בטובתם של אזרחי ישראל ולכך שגם שלטון החוק והדמוקרטיה הישראלית שווים בעיניו פחות מצרכיו הפוליטיים".

הרצוג הוסיף: "במקום לממש את המנדט שקיבל ולהוביל להקמת ממשלה שתטיב עם הציבור, נתניהו הוכיח שוב ששרידותו חשובה יותר משיפור רווחתם ואיכות חייהם של כל אזרחי ישראל המייחלים לשינוי ותקווה. אחרי שראינו איך נתניהו ניהל את מכירת החיסול הזו, כל אזרח צריך לשאול את עצמו בחשש, מי יעמוד מול הלחץ הבינלאומי? מול הפלסטינים? מול מועצת הביטחון? מול המעצמות?".

יושב-ראש המחנה הציוני אף טען כי "כולנו מבינים היום שזו ממשלה חלשה וצרה. ממשלה שלא תעמוד במשימות הקשות שלפנינו, לא תעמוד בהבטחותיה ולא תשרוד את ימיה. מוטב היה לו ראש הממשלה היה מכיר בכישלונו להקים ממשלה שתענה על צרכיו ורצונותיו של הציבור, והיה מחזיר את המנדט לנשיא, במקום להתבזות ולבזות את מוסד ראש הממשלה".

גם במפלגת יש עתיד העבירו ביקורת חריפה על ההסכם שנחתם ואמרו כי "ממשלת מכירת החיסול מתחילה את דרכה הערב. ממשלה שבנויה על מפלגות סקטור שסוחטות את הקופה הציבורית וראש ממשלה שמוכן למכור את המדינה תמורת הכסא". עוד הבטיחו במפלגה כי יילחמו בממשלה שקמה בכל החזיתות.

"יש הסכמה, יש ממשלה"

כשעה בלבד לפני תום המועד האחרון, כינסו הלילה נתניהו ובנט מסיבת עיתונאים ובה הכריזו כי הגיעו להסכמה על הקמת ממשלת נתניהו הרביעית. מיד לאחר מכן צפוי ראש הממשלה נתניהו לטלפן לנשיא ריבלין וליושב ראש הכנסת אדלשטיין ולומר להם: עלה בידי להקים ממשלה.

"אני בטוח שאף אחד לא מופתע שהמשא ומתן עם כל הסיעות התמשך, אבל איש גם לא מופתע שהוא הסתיים במועדו", אמר ראש הממשלה והודה לצוותים המו"מ על מאמציהם. "המועד דוחק, לא רק בגלל שאצא מכאן ואתקשר לנשיא וליו"ר הכנסת, אלא גם בגלל שצריך להקים את הממשלה בשבוע הבא".

בדבריו התייחס נתניהו גם לקואליציה המצומצמת שעלה בידו להקים, עם 61 חברי כנסת בלבד, והביע תקווה כי בעתיד הממשלה אף תגדל. "אמרתי בהזדמנות אחרת - 61 זה מספר טוב, 61 פלוס זה עוד יותר טוב. אנחנו מתחילים ב-61 ויש עוד הרבה עבודה לפנינו".

"יש ממשלה", נתניהו ובנט

בנט: "יש ממשלה בישראל"

"בשעה טובה יש ממשלה בישראל", פתח בנט את דבריו. "זאת לא ממשלה למען אנשי ימין, שמאל או מרכז, אלא ממשלה של כל עם ישראל. הייתה לי הערב שיחה טובה מאוד עם ראש הממשלה ובמהלכה הודעתי לו שהבית היהודי יצטרף לממשלה לאומית בראשותו".

"אני רוצה להודות לך ולומר לך באופן ברור - אנחנו מאחוריך, נסייע בכל כוחנו למען הצלחת המדינה והממשלה בראשותך כי אין לנו ארץ אחרת", הוסיף בנט. "זה לא היה קל אבל התוצאה ראויה וטובה לכולם. הממשלה יכולה להשלים את כהונתה ולתת תקווה לעם".